Bitkiler Hakkında

Zerdeçalın Faydaları ve Besin Değeri

Kanserden şeker hastalığına kadar zerdeçalın faydaları
Kanserden şeker hastalığına kadar zerdeçalın faydaları
Zerdeçal tüm dünyada yaygın olarak bilinen, keskin kokusu, ayırt edici tadı ile yemeklerde sıkça kullanılan bir baharattır. Genelde toz şeklinde baharat olarak kullanılmasına karşın tane halinde bitki çaylarında ve bazı geleneksel ilaç tedavilerinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda mineral ve vitamin deposu olan bu altın renkli baharatı sizler için ayrıntılı olarak araştırdık.

Zerdeçal tüm dünyada yaygın olarak bilinen, keskin kokusu, ayırt edici tadı ile yemeklerde sıkça kullanılan bir baharattır. Genelde toz şeklinde baharat olarak kullanılmasına karşın tane halinde bitki çaylarında ve bazı geleneksel ilaç tedavilerinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda mineral ve vitamin deposu olan bu altın renkli baharatı sizler için ayrıntılı olarak araştırdık.

Zerdeçalın Besin Değeri, Zerdeçalda Hangi Vitaminler ve Mineraller Bulunur?

Zerdeçal çok düşük glisemik indeks grubunda yer alır bu yüzden diyabet ve şeker hastaları tarafından önerilen miktarlarda tüketilmesi sağlıklıdır. Ayrıca sindirimi için çok az miktarda insülin salgılanır bu yüzden kan şekerini yükseltmez.

DV (Daily Intake Value) : Bir besin maddesinin günlük ihtiyacımızın ne kadarını karşıladığını gösterir. Örneğin bir yiyeceğin protein değeri DV %5 ise günlük protein ihtiyacımızın yüzde 5’ini karşılıyor demektir.

Kanserden şeker hastalığına kadar zerdeçalın faydaları
Kanserden şeker hastalığına kadar zerdeçalın faydaları

Zerdeçal’ın 100 gramında,

 • 354 kalori – DV %18
 • 10 gr. yağ – DV %15
 • 65 gr. karbonhidrat – DV %22
 • 21 gr. lif – DV %84
 • 8 gr. protein – DV %16
 • 483 mgr. Omega3 yağ asidi – DV % 97
 • 1694 mgr. Omega6 yağ asidi

bulunur. Ayrıca zerdeçal,

 • Manganez – DV % 392
 • Demir – DV %230
 • B6 Vitamini – DV %90
 • Potasyum – DV %72
 • Magnezyum – DV %48
 • C Vitamini – DV %43
 • Bakır – DV %30
 • Çinko – DV %29
 • Fosfor – DV %27

içerir. Lif ve Omega yağ asitleri açısından oldukça zengin olmasının yanında kolesterol ve sodyum içeriği neredeyse yok denecek kadar azdır. Acaba zerdeçal zengin mineral içeriği ile bir çok sağlık sorununun da çözümü olabilir mi?

Önemli Not: iyibitki.com içerisinde belirtilen bütün besin değerleri 100 gr. üzerinden verilmiştir. Bunun nedeni diğer bitkilerin içerikleri ile karşılaştırma kolaylığını sağlamaktır. Her yiyecek için önerilen günlük tüketim miktarı farklıdır ve gereken miktar 100 gramdan daha az veya daha fazla olabilir.

Zerdeçalın Faydaları

1. Kansere karşı savaşır. Zerdeçal özellikle prostat kanseri riskini azaltır. Oluşmuş kanserli prostat hücrelerinin büyümesini engeller ve hatta bu hücreleri yok eder. Birden fazla araştırma tarafından teyit edilmiştir ki içerisindeki maddeler zerdeçalı radyasyon kaynaklı tümorlere karşı en etkin koruyucu yapıyor. Araştırmalar lösemi, kolon ve göğüs kanserine karşıda etkili olduğunu göstermiştir.

2. Artrit ağrılarını azaltır. İnflamasyon karşıtı özellikleri zerdeçalı osteoporoz ve romatizmal artrit için etkili bir tedavi haline getiriyor. Buna ek olarak antioksidan içeriği sayesinde hücrelere saldıran serbest radikalleri yok ediyor. Düzenli olarak zerdeçal tüketenlerin eklemlerindeki ağrıların farkedilir şekilde azaldıkları gözlenmiştir.

3. Diyabet ve şeker hastalarına iyi gelir. Zerdeçal salgılanan insülin seviyesini düzenleyerek diyabet ve şeker tedavisine yardımcı olur. Bunun yanı sıra glükoz seviyesini düşürür ve diyabet ilaçlarının etkisini arttırır. İnsülin direncine iyi geldiği ve tip 2 diyabete dönüşmesini engellediği biliniyor.

4. Kolesterol seviyesini düşürür. Araştırmalar kanıtlamıştır ki zerdeçalın yalnızca yemeklerde baharat olarak kullanılması bile kandaki kolesterol seviyesinin düşmesini sağlayabiliyor. Dolayısı ile zerdeçalin kalp ve damar sağlığını da koruduğunu söyleyebiliriz.

5. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Zerdeçal lipopolisakarit isimli bir madde içerir ve bu madde vücudun bağışıklık sisteminin daha aktif çalışmasını sağlar. Ayrıca içerisindeki anti bakteriyel, anti mantar ve anti virütik maddeler bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu özellikleri ile hem soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı korur hem de bu hastalıklardan daha çabuk kurtulmamızı sağlar. Örneğin soğuk algınlığına yakalandığınız da üzerine toz zerdeçal serpiştirilmiş ılık süt içmeniz sizi daha çabuk kendinize getirecektir.

6. Yaraları ve yanıkları iyileştirir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi antiseptik ve antibakteriyel içeriği sebebiyle yaraları dezenfekte edici özelliğe sahiptir ve mikrop kapmasını engeller. Eğer yanık veya kesik oluşursa üzerine zerdeçal tozu serpip kapatmanız yaranın iyileşmesini hızlandıracaktır. Bunun yanısıra enflamasyon kaynaklı cilt bozukluklarına da iyi gelecektir.

7. Kilo verdirir. Zerdeçal ideal kilonuza da ulaşmanıza yardımcı olur. İçerisinde yer alan bir madde safra kesesi salgılarını arttırarak yağların parçalanmasını hızlandırır. Eğer kilo vermek istiyorsanız her öğün yemeklerinize veya içeceklerinize 1 çay kaşığı zerdeçal tozu katın.

8. Alzheimer’a iyi gelir. Zerdeçal kökünde bulunan ‘bisdemethoxycurcumin’ maddesi bağışıklık sistemini tetikler ve beyinde biriken ve Alzheimerın başlıca sebeplerinden birisi olarak görülen “amiloid beta plakalarını” gidererek beyine daha fazla oksijen akışına neden olur bu da Alzheimer gibi zihinsel hastalıkların gelişmesini önler.

9. Sindirim sistemini ve bağırsak sağlığını destekler. Zerdeçalın içerisinde bulunan maddeler özellikle de ‘curcumin’ safra kesesi salgılarını arttırır ve sindirimi kolaylaştırarak gaz ve şişkinliği önler. Bunun yanısıra ‘curcumin’ ülseratif kolit gibi bağırsak inflamasyonlarınında en etkili tedavisi. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada ülseratif kolit hastalığı olan farelere deney öncesi verilen zerdeçalın deney sırasında farelerin kilo vermesini kolaylaştırdığını ve kolitli dokuların durumlarının(bağırsak duvarının genişlemesi, bağırsak mukozası ve bağırsak enflamasyonu) normale yaklaştıkları görülmüş.

10. Karaciğeri hastalıklardan korur. Karaciğer pis, zararlı maddeler ile dolu kanı temizleyerek tekrar dolaşıma verir ve bu fonksiyonunu enzimler yardımı ile yapar. Zerdeçal bu enzimlerin salgılanmasını arttırır ve bu sayede kandaki zararlı maddeler ve toksinlerin parçalanıp karaciğer tarafından daha kolay temizlenmesini ve karaciğerin daha az yorulmasını sağlar.

Zerdeçalın Zararları

Her doğal yiyecek gibi zerdeçal da doğru kullanmak koşulu ile oldukça faydalı. Zerdeçal hakkında dikkat etmemiz gerekenler,

 • Diyabet ilaçları ile beraber alındığından bu ilaçların etkisini arttırmaktadır. Ve uzun süreli doktor kontrolü olmadan kullanımı kan şekerinin çok düşmesine ve tedavinin olumsuz etkilenmesine yol açabilir.
 • Safra kesesi rahatsızlığınız varsa zerdeçal tüketmeniz durumunuzu daha kötü hale getirebilir. Bu gibi durumlarda lütfen doktorunuza danışarak zerdeçal tüketiniz.
 • Safra taşı bulunanların zerdeçal tüketmeden önce doktorlarına danışmaları aksi takdirde hastalıklarında ilerleme ve kötüleşme riski olduğunu belirtmek isteriz.

Görüldüğü gibi zerdeçal günümüzde sıkça karşılaşılan bir çok hastalığa iyi geliyor. Alerjik sorunlarımız yoksa sağlığımız için yemeklerimizde ve bitki çaylarımızda elimizden geldiğince zerdeçaldan yararlanmaya çalışmak oldukça sağlıklı bir seçenek gibi görünüyor.

Hepinize sağlıklı günler ve faydalı bitkiler ile dolu mutfaklar dileriz.

1 Yorum

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın