Bitki Yetiştirme Teknikleri

ZEBRA ÇİÇEĞİ BİTKİSİ SAKSIDA NASIL YETİŞİR?

Çiçeğinin güzelliği kadar iri ve zümrüt yeşili yaprakları için de yetiştirilen zebra çiçeği bitkisi, egzotik güzelliği ile oldukça güzel duran süs bitkilerinden birisidir. Sarı renkte ve guzmanya bitkisine benzer çiçeklere sahip olan zebra bitkisi, belirli noktalara dikkat edildiği takdirde kolayca yetiştirilen bitkilerden birisidir.

Zebra çiçeği bitkisi, Acanthaceae familyasına ait olan Aphelandra cinsi bitkinin en çok yetiştirilen bitki türüdür. Gerçek adı Aphelandra squarrosa idir. Halk arasında zebra çiçeği adı ile bilinen bu bitki, evde yetişme koşullarında en çok 2 metre kadar uzayabilir.

Zebra çiçeğinin habitatına ve ana vatanına baktığımızda; Brezilya ve Atlantik Ormanlarının ön planda olduğunu görmekteyiz. Kış mevsiminin adeta bahar havasında geçtiği bu alanlarda yaz mevsiminde çok miktarda yapış görülür.

Zebra bitkisi, hassas ev bitkilerinden birisidir. Bu sebeple yetiştirilme ve bakım sürecinde dikkat edilmesi gereklidir. Kökleri ani ortam ve ısı değişikliklerine dayanamaz. Bu durum yaprakların dökülme problemini ortaya çıkarır.

Zebra Çiçeği Bitkisi Saksıda Nasıl Yetiştirilir? Zebra Çiçeği Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  1. Zebra Çiçeği Bitkisi Nasıl Saksı İster?

Zebra çiçeğinin saksı seçimi yapılırken; olduğundan daha büyük bir saksı seçilmesi kesinlikle çok yanlış bir uygulamadır. Bitkinin boyuna uygun bir saksı seçimi ideal olacaktır. Kökler saksıya sığmaz bir duruma geldiğinde saksı değişimi yapmak ise en doğru zamandır. Saksı değişimi yapıldığı dönemin esintili bir zaman olmasına da dikkat edilmelidir.

  1. Zebra Çiçeği Bitkisi Nasıl Toprak İster?

Zebra çiçeği bitkisini evde saksıda yetiştirmek için, hazır poşet topraklardan kullanacaksak asitli yapıda bir toprak kullanmak önemlidir. Hazır poşet toprak tercihi yapıldığında, toprağa eklenecek ponza taşı ve kuvars kumu ile toprağın havadarlığını arttırmak ise önemlidir.

Poşet toprak kullanmak yerine ormanların üst yüzeyinde yer alan çürüntülü topraklardan da kullanılması uygun olabilir.

Zebra çiçeği için en uygun toprak karışımı ise şu şekildedir:

*Altı ölçü toprak + bir ölçü ince taneli ponza taşı + bir ölçü kuvars kumu.

  1. Zebra Çiçeği Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

Zebra çiçeği bitkisi en uygun olarak fazla serin olmayan fazla da sıcak olmayan aylarda gelişir. Sıcaklık olarak ideal sıcaklık aralıkları ise en düşük 16 derece ve en yüksek de 27 derece aralığıdır. Çiçek açması, güneşin şiddetinin artması ile paraleldir.

Bitkinin ekimi için en uygun zaman, kış soğuklarının geçtiği ve havaların ısındığı bahar sonu dönemi olacaktır.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş Mi Sever, Gölge Mi Sever?

Zebra çiçeği bitkisinin kış soğuklarına dayanıklılık seviyesi en düşük -1 dereceye kadardır. Güneşi seven ve güneş ile birlikte çiçeklerinin açması da paralel olarak ilerleyen bir çiçek türüdür. Fakat yaz güneşi dediğimiz oldukça yakıcı olan güneş zebra çiçeği için zararlıdır. Öğle güneşini mümkün olduğu kadar filtrelemek gerekir.

Zebra çiçeği esintiye çok fazla ihtiyaç duymayan bir çiçek türüdür. Fakat gelişimi için pencere kenarında bulunması ve yeterli miktarda havalandırılması önemlidir.

  1. Zebra Çiçeği Bitkisi Ne Kadar Sulanmalıdır?

Sulama konusu zebra çiçeği bitkisinin yetiştirilmesinde en dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Yanlış miktarda yapılan bir sulama, zebra çiçeğinin köklerinde çürümeye yol açar. Zebra çiçeği bitkisinin sulamasını toprak yarıdan fazla miktarda kuruduğunda yapmak ideal olan periyottur. Yaz mevsiminde ise toprağın üst yüzeyi kuruduğunda sulama yapmak gereklidir.

Zebra çiçeği bitkisinin sulama suyunun kireçsiz olmasına dikkat edilmelidir.

  1. Zebra Çiçeği Bitkisi Nasıl Budanır?

Zebra çiçeğinin çiçekleri solduğunda budama yapmak gerekir. Budama yaptığınız dalları atmazsanız köklendirerek yeni zebra çiçeği kökleri elde edebilirsiniz. Budama işlemini yaparken mümkün olduğunca kısaltabilirsiniz. Yapraksız bırakmadan budamak ise önemli bir detaydır.

 

  1. Zebra Çiçeği Bitkisi Hastalık Ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Zebra çiçeği bitkisi yaprak bitleri konusunda oldukça muzdarip bir bitki türüdür. İlk alındığında yaprakları ıslak bir bezle silmek ve bu işlemi sürekli olarak tekrarlamak önemlidir.

Yetersiz sulama ve evin içinde bulunan nem miktarının yeterli olmaması da zebra çiçeğinin başlıca sorunlarındadır.

Etiketler

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın