Bitki Yetiştirme Teknikleri

Yükseltilmiş Sebze Bahçesi (Raised Bed) Nasıl Yapılır?

Yükseltilmiş Sebze Bahçesi Nasıl Yapılır
Yükseltilmiş Sebze Bahçesi Nasıl Yapılır
Bahçenizde sebze yetiştirmek istiyorsanız bugün sizler için güzel bir bahçe fikrimiz var. Aşağıda yapımını paylaşacağımız dekoratif yükseltilmiş sebze bahçeleri hem sebze ve meyveleriniz için sağlıklı izole bir ortam oluşturacak hem de göze hoş gelen düzenli bir bahçeye sahip olacaksınız. Bunlardan bir kaç tanesini bahçenizde yanyana kullanıp hepsinde değişik sebze ve meyve ürettiğinizde ise bahçenizin güzelliğini daha da arttıracaktır.

Bahçenizde sebze yetiştirmek istiyorsanız bugün sizler için güzel bir bahçe fikrimiz var. Aşağıda yapımını paylaşacağımız dekoratif yükseltilmiş sebze bahçeleri hem sebze ve meyveleriniz için sağlıklı izole bir ortam oluşturacak hem de göze hoş gelen düzenli bir bahçeye sahip olacaksınız. Bunlardan bir kaç tanesini bahçenizde yanyana kullanıp hepsinde değişik sebze ve meyve ürettiğinizde ise bahçenizin güzelliğini daha da arttıracaktır.

Yükseltilmiş Bahçenin Yararları, Neden Yükseltilmiş Bahçe Yapmalıyız?

  • Yabani otların yayılması daha zor.
  • Daha iyi su emiciliği ve drenajı sağlanır.
  • Kurtçuk ve salyangozların daha zor ulaşabileceği bir ortam.
  • Şiddetli yağmur ve rüzgardan sonra toprak erozyonu daha az olur.
  • Yükseltilmiş bahçe toprağı normal toprağa göre daha çabuk ısınır. Daha çabuk ekime hazır hale gelir.
  • Daha az eğilmek zorunda kalacağınızdan beliniz için çok daha sağlıklıdır.

Yükseltilmiş Sebze Bahçesi Nasıl Yapılır, Nasıl Hazırlanır?

1. Bahçenizi tasarlayın: Her bir bahçe için öncelikle boyut belirlemeniz gerekiyor. Herkesin bahçe boyutları ve kullanılabilir alanı farklı olduğundan bu iş tamamiyle sizin zevkinize kalmış. Bir kağıt üzerinde bahçenizi nasıl yerleştireceğinizi tasarlayabilirsiniz.

2. Kalasları ve boyutlarını planlayın : Artık boyutlarımız belli olduğuna göre kalasları planlayabiliriz. Önce ağaç seçimini yapmalıyız. Sedir ağacı çürümeye en dayanıklı ağaçlardan birisidir. Bir de vernirkle kaplarsanız ekstrem durumlar dışında 10 sene kadar dayanacaktır. Boyutlara gelirsek biz örnek olarak 80×60 cm boyutlarında bir bahçe hazırlayacağız. Siz kendi boyutlarınıza göre kalas boylarını değiştirebilirsiniz. Bunun için

  • 10x10x50 cm boyutların 8 adet
  • 10x10x70cm boyutlarında 8 adet

kalas hazırlıyoruz veya hazırlatıyoruz. Kalasların yüksekliğinin 4 katı bahçemizin yüksekliğini belirleyecektir. Örneğin biz 10x10x50 boyutunda kalaslar kullanacağımızdan bahçemizin toplam yüksekliği 10×4=40cm olacaktır. Diğer iki boyutun toplamı da bize bahçemizin en ve boyunu verecektir. 10+50=60cm ve 10+70=80cm

Şekilde görüldüğü gibi kalasları yerleştiriyoruz. Her katta kalasları 10cm kaydırın ki köşeler küçük resimde görüldüğü gibi olsun
Şekilde görüldüğü gibi kalasları yerleştiriyoruz. Her katta kalasları 10cm kaydırın ki köşeler küçük resimde görüldüğü gibi olsun

3. Kalasları birleştirin : En önemli adıma geldik. Resimde görüldüğü gibi kalaslarımızı yerleştirmeye başlıyoruz. Her katta kalasların köşeleri küçük resimde gösterildiği gibi olacak şekilde 10cm  kaydırıyoruz. Bu şekilde yükseltilmiş bahçemiz çok daha sağlam ve stabil olacaktır. Yerleştirmeden sonra kalasları iyice hizalıyoruz ve bir sonraki adıma geçiyoruz.

4. Kalasları köşelerinden matkapla delin : Resimde kırmızı ile gösterilmiş noktalardan en üsttekinden en alttaki kalasa kadar deliyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken matkapı olabildiğince dik tutuyoruz ve kalasların delme esnasında yerlerinden oynatmamaya özen gösteriyoruz. Matkap ucumuzu dübelimiz için uygun boyutlarda seçmemiz gerektiğini de unutmayalım.

Ahşap dübel ile matkap ile deldiğimiz yerlerden yükseltilmiş sebze bahçesini sabitliyoruz
Ahşap dübel kullanarak matkap ile deldiğimiz yerlerden yükseltilmiş sebze bahçesimizi sabitliyoruz

5. Ahşap dübel ile sabitleyin : Delme işlemi bittikten sonra ahşap dübelimizi kalaslara çakarak yükseltmiş sebze bahçemizi sabitliyoruz. Bütün dübeller çakıldıktan sonra bahçenizin oldukça sağlam olduğunu farketmişsinizdir. Dübellerin yüksekte kalan kısımlarını isterseniz testere yardımı ile kesebilir veya kısaltabilirsiniz. Kesmeniz daha güzel bir görüntü oluşturacaktır ancak bir hata durumunda demonte işlemini oldukça zorlaştıracaktır. Bu yüzden bir süre kısa tutup isterseniz sonradan da kesebilirsiniz.

6. Yükseltilmiş sebze bahçenizi (raised bed) yerleştirin ve boyayın : Evet yapım aşamasındaki en zevkli adıma geldik. Yükseltilmiş sebze bahçemizi planladığımız yere yerleştirip istediğimiz renge boyuyoruz. İsterseniz doğal renginde bırakıp yalnızca vernikte sürebilirsiniz.

7. Yükseltilmiş bahçenizi toprak ile doldurup bitkilerinizi ekin : Bahçemiz tamamlandığına göre artık yapılma amacına hizmet edebilir. Yükseltilmiş bahçenizi ekmeyi düşündüğünüz bitkilere uygun toprak karışımı ile doldurup istediğiniz bitkiyi, sebzeyi veya meyveyi yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Yükseltilmiş sebze bahçeleri dekoratif bir görüntü vermenin yanısıra bitkiler, sebzeler ve meyveler içinde izole sağlıklı bir ortam oluşturur.
Yükseltilmiş sebze bahçeleri(raised bed) dekoratif bir görüntü vermenin yanısıra bitkiler, sebzeler ve meyveler içinde izole sağlıklı bir ortam oluşturur.

Gördüğünüz gibi gerekli aletler olduktan sonra yükseltilmiş sebze bahçesi (raised bed) hazırlamak çok kolay. Eğer bu aletleriniz yoksa gerekli kalasları yapı marketlerde oldukça makul fiyatlara hazırlatmanız mümkün. Tabi el emeği kadar zevk veremez ama sonuç amatör marangozlar için daha bile iyi olabilir 🙂

Umarız verdiğimiz bilgiler işinize yaramıştır.

Hepinize güzel ve sağlıklı bahçeler dileriz.

1 Yorum

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın