Sağlıklı Yemek Tarifleri

Yoğurtlu Semizotu Salatası

Yoğurtlu cevizli ve zeytinyağlı semizotu
Yoğurtlu cevizli ve zeytinyağlı semizotu
10 dakika içerisinde çok sağlıklı bir öğün hazırlamak ister misiniz? İşte size yoğurtlu semizotu salatası. Aslında salata yerine yemek demek daha yerinde çünkü içerisindeki malzemeler besin değeri açısından son derece yüksek ve doyurucu. Yemek sonrası kendinizi bitkin değil oldukça zinde ve enerjik hissedecek, bir koltuğa yığılıp kalmak yerine sevdiklerinize daha çok zaman ayırabileceksiniz.

Yaz yaklaşıyor ve yazlık sebzelerde pazarda boy göstermeye başladı. Bunlardan bir tanesi de önceden iyibitki.com sayfalarında faydalarını paylaştığımız semizotuBugün size semizotu ile herkesin 15 dakika içerisinde hazırlayabileceği kadar kolay ve son derece sağlıklı bir salata tarifi vereceğiz.

Yoğurtlu ve Cevizli Semizotu Salatası

İçerisindeki malzemeler besin değeri açısından son derece yüksek ve doyurucu olduğundan yemekten kalktıktan sonra kendinizi bitkin değil oldukça zinde ve enerjik hissedecek, bir koltuğa yığılıp kalmak yerine sevdiklerinize daha çok zaman ayırabileceksiniz.

4 kişilik tarifimizin hazırlama süresi :

Yoğurtlu Semizotu Malzemeleri :

Limon, ceviz, sarımsak,yoğurt, semizotu,zeytinyağı

Yoğurtlu Semizotu Malzemelerimiz

Evet gördüğünüz gibi daha sağlıklı bir yemek bulmak çok zor.

Nasıl hazırlanır?

Ceviz ve limonlarımızı semizotunun üzerine serpiştiriyoruz
Ceviz ve limonlarımızı semizotunun üzerine serpiştiriyoruz

1.Öncelikle ayıklanıp temizlenmiş semizotlarımızı bir kaba koyuyoruz.

2.Ardından cevizlerimizi havanda veya elimizde parçalayıp ufalıyoruz. Ve semizotunun üzerine serpiyoruz.

3.Sonrasında buzlukta 20 dakika bekletilmiş limonumuzu alıp kabuğunu semizotlarının üzerine rendeliyoruz.

4.Ardından sarımsaklarımızı eziyoruz ve zeytinyağı ile karıştırıyoruz. Zeytinyağımızı semizotunun üzerinde her tarafa eşit gelecek şekilde gezdiriyoruz.

5.Ve en son yoğurdumuzu ekleyip güzelce karıştırıyoruz.

İşte bu kadar basit!!! Yalnızca 5 kolay adımda harika bir yemek hazırladık. Ayrıca semizotu salatası diyabet ve şeker hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.

 

Yoğurtlu semizotu salatası bitmiş hali
Yoğurtlu semizotu salatası bitmiş hali

Yardımcı olacak ufak 2 not :

  • Kaliteli ceviz nasıl anlaşılır ondan da bahsedelim. Eğer cevizi elinizde ezebiliyorsanız ceviz tazedir. Eğer ezdiğiniz ve ufaladığınız zaman elleriniz ceviz yağına bulanıyorsa o ceviz iyi ve kalitelidir.
  • Bütün limon kabuğuna ihtiyacımız yok o yüzden bir kabın içine rendeleyip gerektiği kadarını kullanıp kalanını buzlukta saklayabiliriz. Pastalarda, keklerde, salatalarda, çaylarımızda ve çorbaların içerisinde her zaman kullanabileceğimiz son derece sağlıklı bir içerik donmuş limon kabuğu.

Hem yapması hem yemesi kolay bir tarifimiz vardı bugün. Umarız siz de yoğurtlu semizotu salatası nı hem yaparken hem yerken keyif alırsınız.

iyibitki.com sayfalarında başka tariflerde buluşmak üzere sağlıklı günler dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın