Bitki Yetiştirme Teknikleri

YILDIZ ÇİÇEĞİ ( DAHLİA) BİTKİSİ SAKSIDA NASIL YETİŞİR?

Evde yetişen çiçekler arasında en gösterişli ve çiçekleri en güzel açan türlerden birisi yıldız çiçeği olarak bilinen Dahlia bitkisidir. Bol güneş alan iklimde oldukça güzel çiçeklenen yıldız çiçeği, hem görsellik hem de uzun süre çiçekli kalması ile ev salonlarını ve balkonları süsleyen çiçekler sıralamasında baş sıralardadır.

Asteraceae familyasından olan yıldız çiçeği Dahlia cinsi bir bitkidir. Anavatanına baktığımızda Kolombiya ve Orta Amerika bölgesinde rahatlıkla yetiştiğini görmekteyiz.

Yıldız çiçeğinin yaklaşık olarak 36-40 türü vardır. Farklı çeşitlerinde çiçek büyüklükleri, renkleri ve gövdeleri farklı olabilir.

Yıldız çiçeği yumrulu bir bitkidir ve elverişsiz bir ortamda üst kısmı tamamen kurur. Yağışlı mevsimde yetişen yumruları, yağışın da etkisi ile hızlı bir büyüme gerçekleştirir.

Yıldız Çiçeği Bitkisi Saksıda Nasıl Yetiştirilir? Yıldız Çiçeği Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  1. Yıldız Çiçeği Bitkisi Nasıl Saksı İster?

Yumrulu bir köke sahip olan yıldız çiçeğinin yetişmesi için özel bir saksı isteği yoktur. Yumrularının rahatlıkla köklenebileceği boyutta bir saksı, çiçeğin gelişimi için yeterli olacaktır.

  1. Yıldız Çiçeği Bitkisi Nasıl Toprak İster?

Yıldız çiçeği bitkisi genel anlamda özel bir toprak karışımına ihtiyaç duymamaktadır. Fakat anavatanı ve tabiatı gereğince daha iyi yetiştiği toprak, suyu iyi süzdüren ve az miktarda da olsa asit içeren topraktır. Eğer toprağınız bu özelliklere sahip değil ise; ponza taşı kullanarak süzgünlük ve havadarlığı arttırabilirsiniz.

  1. Yıldız Çiçeği Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

Yıldız çiçeği bitkisini nereye ekeceğiniz oldukça önemlidir. Çünkü çiçeğin ilkbahar ve yaz mevsimi boyunca günde en az beş saat güneş ihtiyacı vardır. Eğer uygun toprağınızı hazırladıysanız ve ekeceğiniz yer yeterince güneş alıyorsa, yıldız çiçeği bitkisinin yumrusunu toprağa gömüp, güzel bir sulama işlemi yapmanız yeterlidir.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş Mi Sever, Gölge Mi Sever?

Yıldız çiçeği bitkisi, kış mevsiminde toprak altında dinlenen bir bitki olduğundan dolayı kış soğuklarına karşı oldukça dayanıksızdır. -7 dereceye kadar dayanabilen yıldız çiçeği bitkisi, ilkbaharda havalar ısınmaya başladıkça büyüme hızını da arttıracaktır. Yumruların kış mevsiminde iyi korunması, ilkbahar ve yaz mevsiminde gelişim için önemlidir.

  1. Yıldız Çiçeği Bitkisi Ne Kadar Sulanmalıdır?

Yıldız çiçeği bitkisi fazla miktarda su isteyen bitkiler grubuna dâhil değildir. Yıldız çiçeği bitkisini ilk sulamadan sonra, toprak iyice kurumadan sulamamak en doğrusudur. Filizler dışarıdan görünmeye başladığında ise az sıklıkta sulama ideal olacaktır. Çiçek büyüdükçe sulama miktarını haftada bir kez hatta çok sıcaklarda iki kez yapabilirsiniz.

  1. Yıldız Çiçeği Bitkisi Nasıl Budanır?

Yıldız çiçeği bitkisi çok dallı yapısı sebebi ile budama yapılırken 15 cm geçmeden ilk budaması yapılmalıdır. Budama işlemi yapılırken tepe noktalarının da kesilmesine dikkat edilmelidir. Çok kalın bir kök vermiş ise ortalama olarak 20 cm uzunluğuna eriştiğinde tepeden kesmek gerekir.

  1. Yıldız Çiçeği Bitkisi Hastalık Ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Yıldız çiçeği bitkisini saksıda yetiştirirken en çok dikkat etmeniz gereken nokta yaprak bitleri ve kırmızı örümcek zararlılarıdır. Yıldız çiçeğinin yetiştirilmesi ve bakımı yapılırken; gereksiz ve fazla miktarda yapılan sulamalar kök çürümesine neden olur. Ayrıca köklerde yaşanan küllenme sorunu da yıldız çiçeğinin hastalıklarından birisidir.

Ayrıca yıldız çiçeğinin en sık rastlanan hastalıklarından birisi de solgunluk hastalıklarıdır. Virüslerin neden olduğu yaprak leke hastalıkları da yıldız çiçeğinin en sık görülen hastalıklarından birisidir. Bunun yanında bakterilerin oluşturduğu gal hastalığı da yıldız çiçeğinin en sık görülen hastalıklarından birisidir.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın