Bitkisel Çay Tarifleri

Yeşil Çayın 15 Bilimsel Faydası

Yeşil Çayın Faydaları
Dünyanın en faydalı içeceği yeşil çay
Öncelikle alternatif tedavi aracı olarak popülerlik kazanmaya başlayan yeşil çay bilim insanları tarafından yakından incelendiğinde yeşil çayın yararlarının bir inanıştan çok daha fazlası olduğu farkedildi. Yeşil çay anti kanserojen, anti depresan, anti bakteriyel ve anti diyabetik özellikleri ile kulağa sihirli bir iksir gibi geliyorsa yazının devamını da okumalısınız...

Anavatanı Çin olan ‘Yeşil Çay‘ dünyanın en sağlıklı içeceğidir. Uzun yıllar hem ilaç hem de lezzetli bir içecek olarak tüketilen yeşil çay son 10 yılda batı dünyasında kendisine geniş yer bulmaya başladı. Öncelikle alternatif tedavi aracı olarak popülerlik kazanmaya başlayan yeşil çay bilim insanları tarafından yakından incelendiğinde yeşil çayın faydalarının bir inanıştan çok daha fazla olduğu farkedildi. Yeşil çay antioksidan, anti kanserojen, anti depresan, anti bakteriyel ve anti diyabetik özellikleri ile kulağa sihirli bir iksir gibi geliyorsa okumaya devam edin.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay kansere iyi gelirmi?
Kansere karşı antioksidan yeşil çay

Kanser hücrelerinin gelişimini önler : Laboratuvar çalışmaları yeşil çayın doğal bir polifenol kaynağı olduğunu göstermiştir. Polifenol kanser ve iltihap önleyici özellikleri ile bilinirler. Ayrıca bu polifenollerden birisi epigallokateşin gallat(EGCG) isimli bir antioksidan moleküldür.Bu madde vücutta üretilen serbest radikalleri yok eder ve hücreleri bozunmalara ve hücre ölümlerine karşı korur. Yeşil çay bu antioksidanın en yoğun bulunduğu bitkidir. Yeşil çayın içerisindeki polifenollerin %80’i EGCG‘den oluşur. Yakın zamanda yapılan araştırmalar ağız ve akciğer kanseri gibi belli kanser türlerinden koruduğunu göstermiştir. Ayrıca yeşil çay içen kadınlarda yemek borusunda başlayabilecek kanser türlerinin de azaldığı görülmüştür.

Tip-2 Diyabeti engeller : 2004 yılında Japonya’da yeşil çayın faydaları üzerine yapılan bir çalışmada yeşil çayın kandaki glükoz oranına etkisi gözlenmiş ve insan ve hayvan deneklerde mucizevi oranda kandaki glükoz oranını düşürdüğü görülmüş. Peki bu nasıl oluyor? Yeşil çay salgı bezlerinin amilaz enzimini salgılamasını engelleyip besinlerin içerisindeki şekerin ortaya çıkıp kana karışmasını engelleyip bunun sonuncu olarak ta daha az insülin salgılanmasını sağlar.

Yağ yakımını ve kilo vermeyi hızlandırır : Piyasada satılan ve kilo verdirici ilaçlar bunu kısa süre içerisinde metabolizmayı hızlandırarak ve vücut ısısını yükselterek yapıyorlar. Ancak bu vücut üzerinde yıkıcı bir etki yaratır. Bu ilaçların aksine yeşil çay metabolizmayı hızlandırır fakat bunu daha yavaş bir şekilde yapar ve bünyenin buna adapte olması için zaman tanır. Yeşil çay içerisindeki polifenol ve kafein termogenesis denilen vücut ısısını arttırıcı bir işlem başlatır ve yağların yakımı hızlanır. Yapılan bir araştırma kilolu kişilerin yeşil çay içerek günde fazladan 200 kalori yakabildiğini göstermiştir.

yeşil çayın faydaları
Kalp hastalıklarına karşı yeşil çayın faydaları

Kalp hastalıkları riskini azaltır : Tromboz veya damar tıkanması kalp krizi nedenlerinde ilk sırayı alıyor. Damar tıkanmasının nedeni ise trigliserid denen bir çeşit yağın kanda birikmesi sonucu olur. Yeşil çay içilmesi yağların tutulmasını sağlar, sindirim sistemi tarafından emilimini engelleyip kana karışmasını engeller.

Yüksek tansiyonu düşürür : Böbreklerimiz anjiyotensin dönüştürücü enzim(ACE) denilen bir enzim sağlayarak damarların daralmasını ve tansiyonun yükselmesini sağlar. Yeşil çay bitkiler arasında ACE enzimini engelleme konusunda en etkilisidir. Bu sayede yüksek tansiyonu düşürür.

Alzheimer’a karşı korur : İleri gelen araştırmacılar Alzheimerın nedeni olarak amiloid plakasını gösteriyorlar. Bu plaka amiloid proteinlerinin beyinde birikimi sonucu oluşuyor. İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırma sonucu yeşil çay içerisindeki EGCG‘nin beta amiloidler ile birleşerek onların plaka oluşturmalarını engellediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir : Vücudumuzun hastalıklara karşı ilk savunma hattı Gamadelta T hücreleridir. ABD’de yapılan bir araştırma yeşil çay içerisindeki bu hücrelerin üretimini teşvik ettiği kanıtlanmıştır.

Alerjik reaksiyonlar ile savaşır : Japonya’da bir üniversitenin yaptığı bilimsel deney sonucu yeşil çay içerisindeki metilatlı epigallokateşin gallat maddesinin alerjik reaksiyonlara neden olan 3 ana hücre reseptörünü blokladığını gözlemlemişlerdir.

Artritin belirtilerine karşı yeşil çay
Yeşil çay artrite iyi gelir

Artrit’in ilerlemesini önler : IL-1B adıyla bilinen bir protein eklem kıkırdaklarında bozunmalara yol açar. Yeşil çay içerisindeki EGCG bu IL-1B proteininin enzim üretimini bloke eder. Bunun yanısıra EGCG, IL-6, Cox-2 ve prostaglandin B2 moleküllerinin de eklemlerde iltihapa yol açan işlevlerini bloke ettiği bilinmektedir.

Kötü ağız kokusunu azaltır : Ağız içerisindeki mikro organizmalar besinerin parçalanması sonucu sülfür parçacıklarına(VSC) dönüşür ve ağız kokusuna neden olur. Yeşil çay dezenfektan ve aromatik özellikleri sayesinde ağız kokusunu azaltır. Ayrıca ağız içindeki mikro organizma  sayısını kontrol edici antibiyotik özelliği de vardır.

Hepatite karşı kalkan görevi görür : Yeşil çayın içerisindeki EGCG maddesi Hepatit B ve Hepatit C‘ye karşı antiviral özelliği olduğu ve karaciğeri HCV ve Hepatit C virüslerine karşı koruduğu görülmüştür.

Gıda zehirlenmesine karşı etkili : Gıda zehirlenmesi zararlı bakterilerin gıdalara bulaşması, bu gıdaların pişirilmeden tüketilmesi veya hijyenik olmayan ortamlarda saklanıp tüketilmesi sonucu meydana gelir. Kusma, susuzluk, ateş ve karın ağrısı olarak kendini gösterir. Japonya’da Showa Üniversitesinde yeşil çayın faydaları üzerine yapılan bir araştırma sonucu yeşil çay içerisindeki kateşinlerin bu zararlı bakterileri öldürdüğü hatta bu bakterilerin yarattığı zehirleri de yok ettiği kanıtlanmıştır.

Halsizlik için yeşil çay
Yeşil çay halsizliğe ve yorgunluğa iyi geliyor

Stres ve yorgunluğu azaltır : Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmada bir grup fareye ağırlık bağlanmış ve suya bırakılmışlar. Yeşil çay içerisindeki EGCG verilen farelerin çok daha uzun süre yüzebildiği gözlenmiştir. Ayrıca stres sonucu karaciğerde meydana gelen oksitlenme etkilerini azaltır.

Saç Dökülmesini engellemek için yeşil çay
Yeşil çay saç dökülmesini azaltıyor

Saç kaybını azaltır : DHT erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesinden sorumlu hormondur. Yeşil çayda bulunan kateşinler DHT seviyelerini belirli seviyelerde tutarak saç dökülmesini azaltır. Ayrıca içerisindeki çinko, selenyum ve absorbik asit gibi bileşen ve mineraller saç çıkmasını ve büyümesini teşvik edici özelliktedir.

Hafızayı güçlendirir : İsviçre Bazel üniversitesinde yapılan bir araştırma 25-30 gr. arası yeşil çay içenlerin hafıza ile işlemlerde daha başarılı sonuçlar elde ettiğini göstermiştir. Daha açık olmak gerekirse beynin bazı bölgelerinde sinirsel sıvı miktarını arttırarak bu bölgelerdeki sinir iletişimini güçlendirmektedir.

Yeşil Çayın Yan Etkileri

Yeşil çayın yoğun tüketilmesi sonucu içerisindeki kafeinin bazı yan etkileri ve zararları olabilir. Yeşil çayın detaylı yan etkilerini iyibitki.com sayfalarında paylaştığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Günde Ne Kadar Yeşil Çay İçilmeli?

Görüldüğü gibi yeşil çayın faydaları için her derde deva demek pek te yanlış sayılmaz. Ancak yeşil çaydan daha çok yarar görebilmek için günde 4 fincanı aşmamaya dikkat etmek gerekiyor.

Dünyanın en sağlıklı içeceği yeşil çay
Yeşil Çayın Faydaları

Hepinize doğal ve sağlıklı günler dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın