Bitki Yetiştirme Teknikleri

YASEMİN (JASMİNUM POLYANTHUM) BİTKİSİ SAKSIDA NASIL YETİŞİR?

Halk arasında Yasemin çiçeği olarak bilinen Jasminum Polyanthum bitkisi, genelde bahçe bitkisi olarak bilinse de saksıda da yetiştirilen ve zarif görünümü ile tercih edilen çiçekler arasındadır. Kış sonunda ve bahar başında çiçeklenmesi ile güzel görünüme erken kavuşan çiçekler arasındadır.

Oleaceae (Zeytingiller) familyasından olan Yasemin çiçeğinin ana vatanı Çin’dir. Çiçekler beyaz renklidir ve tohumları pembe renkte olduğundan bazı kesimlerde bu çiçeğe pembe yasemin adı da verilmiştir. Kış soğuklarında -7 dereceye kadar dayanan bir yapısı vardır.

Yasemin bitkisi çok hassas bitkiler arasında değildir. Bu sebeple ana hatları ile bakımına dikkat edildiği takdirde çiçek açacaktır ve uzun süre de çiçekli kalacaktır.

Yasemin Bitkisi Saksıda Nasıl Yetiştirilir? Yasemin Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  1. Yasemin Bitkisi Nasıl Saksı İster?

Yasemin bitkisi hassas bir bitki olmadığından dolayı çok fazla özen gerektirmez. Saksı seçiminde de özel bir isteği olmayan Yasemin çiçeğini boyutuna uygun bir saksı içine dikmek uygundur. Kökleri saksıyı zorladığı vakit saksı değişimi yapılmalıdır.

  1. Yasemin Çiçeği Bitkisi Nasıl Toprak İster?

Yasemin bitkisi, toprak konusunda çok seçici bir bitki türü değildir. Toprak olarak hazır poşet topraklardan kullanabilirsiniz. Çiçek gelişiminin daha hızlı olmasını istiyorsanız; ilkbahar ve yaz döneminde bitkinin gelişim sürecinde toprağına bitki besini katabilirsiniz.

  1. Yasemin Çiçeği Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

Yasemin çiçeği kış soğuklarına en fazla olarak -7 dereceye kadar dayanabilir. Bu sebeple kış soğukları geçtiği gibi kış sonunda ve bahar başında yapılacak bir ekim uygun olacaktır.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş Mi Sever, Gölge Mi Sever?

Yasemin çiçeği bitkisi, çok seçici bir bitki türü olmasa da belirli iklim istekleri vardır. Kuvvetli miktarda güneş alan bir yer, yasemin çiçeğinin gelişimi için oldukça uygundur. Ayrıca besleyici bir toprak da güneş ile birlikte gelişim için oldukça önemlidir.

Yasemin çiçeği bitkisi yaz sonu geldiğinde gece ısısı 13 derece altına düştüğünde dışarıda üşümeye bırakılmalıdır. Bu durum 1,5 ay devam edecek şekilde yapılmalıdır. Yasemin çiçeğinin gelişimi ve sağlıklı çiçeklenmesi için bu ayrıntı önemlidir.

Yasemin çiçeği bitkisinin güneş ihtiyacı için güne en az üç saat kadar direkt güneş gören bir yerde ya da pencere önünde tutulması önemlidir. Yasemin çiçeği bitkisi yeterli ve doğru bir güneşlendirmede kış mevsiminin ortasından itibaren tomurcuklanacaktır.

  1. Yasemin Çiçeği Bitkisi Ne Kadar Sulanmalıdır?

Yasemin çiçeği bitkisinin sulama periyotu, toprak kurudukça yapılmalıdır. Toprağın üst kısmı kuruduğunda yeterli miktarda sulama yapmak önemlidir. Fakat yasemin çiçeği bitkisinin eve ilk alındığı dönemde önemli bir sulama ayrıntısı vardır. Eve yeni alınan bir yasemin çiçeği bitkisini on gün kadar bir süre hiç sulamamak gerekir. Bunun sebebi evin sıcaklığına ve ortamına alışmasıdır.

  1. Yasemin Çiçeği Bitkisi Nasıl Budanır?

Yasemin çiçeği bitkisinin budama dönemi ilkbahardır. İlkbahar mevsiminde yaprakların dökülmesi ile birlikte yasemin çiçeğini budamak ideal zamanlamadır. Yasemin çiçeği bitkisinin çiçek açmış olan tüm dalları budama esnasında kesilmelidir. Bitki yeniden filiz verene kadar sulama miktarını azaltmak ve bitki besini vermemek de önemlidir.

Yasemin çiçeği bitkisi, küçük bir fidan iken yeni uzayan dalları 15 cm uzunluğuna geldiğinde budamak, bitkinin fazla miktarda dallanması için önemlidir.

  1. Yasemin Çiçeği Bitkisi Hastalık Ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Yasemin çiçeği bitkisinin bilinen ya da sıklıkla görülen herhangi bir zararlısı yoktur. Yeterli bakımda ve doğru bir sulamada herhangi bir kök problemi ile de karşılaşılmaz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın