Bitkiler Hakkında

Üzümün Faydaları ve Besin Değeri

Üzümün kalp damar sağlığından kemik hastalıklarına kadar birçok konuda yararları var
Üzüm şeker hastalığından göğüs kanserine kadar birçok konuda faydalı
Yüzyıllardır akdeniz çevresinde yetiştirilen ve yazın yenebilecek en lezzetli en hafif en faydalı ve serinletici meyvelerden birisidir üzüm. Meyve suyu yapılır, yemeklere lezzet verir ayrıca şarabın da ana maddesini oluşturur. Siyah, beyaz, yeşil, mor ve türevleri olarak onlarca çeşidi vardır üzümün. Peki bu kadar lezzetli ve çeşitli olan bütün yaz boyunca manavlarda görebildiğimiz üzümün faydaları hakkında yeterince bilgi sahibi miyiz? Üzümde hangi vitaminler ve mineraller bulunur, yararları nelerdir ve çok daha fazlasını sizler için inceledik.

Yüzyıllardır akdeniz çevresinde yetiştirilen ve yazın yenebilecek en lezzetli en hafif en faydalı ve serinletici meyvelerden birisidir üzüm. Meyve suyu yapılır, yemeklere lezzet verir ayrıca şarabın da ana maddesini oluşturur. Siyah, beyaz, yeşil, mor ve türevleri olarak onlarca çeşidi vardır üzümün. Peki bu kadar lezzetli ve çeşitli olan bütün yaz boyunca manavlarda görebildiğimiz üzümün faydaları hakkında yeterince bilgi sahibi miyiz? Üzümde hangi vitaminler ve mineraller bulunur, yararları nelerdir ve çok daha fazlasını sizler için inceledik.

Üzüm Diyabet ve Şeker Hastaları İçin Uygun mudur?

Üzüm 150-200 gr. civarı alındığında şeker ve diyabet hastaları için oldukça uygun bir meyvedir. Düşük glisemik indeks grubunda yer alır ve kandaki şeker ve kolesterol seviyesine etkisi oldukça sınırlıdır.

Üzümün Besin Değeri ve Üzümde Hangi Vitaminler ve Mineraller Vardır?

DV (Daily Intake Value) : Bir besin maddesinin günlük ihtiyacımızın ne kadarını karşıladığını gösterir. Örneğin bir yiyeceğin protein değeri DV %5 ise günlük protein ihtiyacımızın yüzde 5’ini karşılıyor demektir.

Üzümün kalp damar sağlığından kemik hastalıklarına kadar birçok konuda yararları var
Üzüm şeker hastalığından göğüs kanserine kadar birçok konuda faydalı

100 gram üzüm içerisinde

 • 69 kalori – DV %4
 • 1 gr. lif – DV % 2
 • 0.7 gr. protein – DV % 1

bulunur. Ayrıca üzüm,

 • C Vitamini – DV %18
 • Bakır – DV %14
 • K Vitamini – DV %12
 • Thiamin – DV %6
 • Riboflavin – DV %5
 • Demir – DV %5
 • Potasyum – DV %4
 • Manganez – DV %3

içerir. Aslında geleneksel besin maddeleri açısından çok zengin görünmeyen üzüm bazı önemli antioksidan maddeler içerir ki bu onu bir çok yönden değerli bir meyve yapar.

Üzümün Faydaları

1. Antioksidan deposu : Çok çeşitli ve zengin bitkisel antioksidan maddeler içerir. İçerisindeki antioksidan çeşitleri ;

 • Stilbenler: resveratrol, piseatannol, pterostilben
 • Flavanoidler : kateşin, epikateşin, prosiyanidin, proantosiyanidin, viniferon
 • Flavonoidler (2) : kuersetin, kaempferol, mirisetin, isorhamnetin
 • Fenolik Asitler : Kaffeik asit, koumarik asit, ferulik asit, gallik asit
 • Karotenler : beta-karoten, lutein, zeaxanthin
Üzüm içerisinde bir çok antioksidan çeşidini barındırır
Üzüm içerisinde bir çok antioksidan çeşidini barındırır

2. Astım hastaları için faydalı : Üzüm geleneksel olarak uzun yıllardır astım belirtilerini bastırmak için kullanılır. Bunun nedeni nemlendirici etkisi ile akciğerlerdeki nemi arttırarak astım belirtilerini azaltmasıdır.

3. Kalp ve damar sağlığını korur : Üzüm kandaki nitrik asit seviyesini yükseltir ve damar içi plak ve pıhtı oluşumunu dolayısı ile kalp krizi riskini azaltır. Ayrıca üzümde bulunan antioksidanlar LDL’in(kötü kolesterol) oksidasyon sonucu damarlara zarar vermesini önler. Oksidasyon sonucu zarar gören damarlar kalp krizinin başlıca nedenlerinden birisidir. Üzümde bulunan başlıca iki flavonoid olan resveratrol and kuersetin serbest radikalleri yok eder ve LDL’i baskılar. Bu iki flavonoid ayrıca kanda plaka oluşumunu önlerken kanda bulunan toksik maddelerinde temizlenmesine yardımcı olur.

4. Migren belirtilerini azaltır : Olgun üzümlerden yapılan üzüm suyu migrene karşı kanıtlanmış bir tariftir. Sabah erken saatlerde içilen üzüm suyu migrenin etkilerini baskılamak için birebir. Ancak belirtmeliyiz ki şarap alkol içerdiğinden tam tersi bir etki yapar ve migreni tetikleyebilir.

5. Kabızlığa iyi gelir : Üzüm kabızlığı geçirmek için son derece etkilidir. Doğal müshil etkisi vardır çünkü organik asitler, früktoz ve selüloz içerir. Ayrıca bağırsakları kasılmalarını rahatlatarak kronik kabızlığa da iyi gelebilir. Bunun yanısıra lifli bir gıda olduğundan bağırsakları hareketlendirdiğini de unutmamak gerekir. Ancak içeridiği lif suda çözünmeyen yapıda olduğundan ishal durumlarında kullanılmamalıdır.

6. Hazımsızlık : Hazımsızlığın etkilerini azaltmak için oldukça iyi bir seçimdir. Mide yanmasını ve iritasyonunu azaltır. Ayrıca diğer hazımsızlık giderici gıdalara göre avantajı oldukça az kalori içermesidir.

7 . Halsizlik : Halsizliğin başlıca nedenlerinden birisi demir eksikliğidir. Eğer halsizliğiniz bundan kaynaklanıyorsa düşük kalorisi ile bolca yiyebileceğiniz üzüm günlük demir ihtiyacınızın %10’unu tek başına giderebilir. Ayrıca üzüm suyuda enerji verici bir içecek olarak gayet etkilidir. Ancak demir içeriği için siyah yerine beyaz/yeşil üzüm yemeniz daha etkili olacaktır.

8. Diyabet ve Şeker : Araştırmanın henüz çok kesin sonuçları olmamasına karşın üzümün derisinin ekstratı hiperglisemiyi kontrol altında tuttuğu ve diyabet tedavisi için kullanılabileceğini göstermiştir.

9. Diş ve Kemik Sağlığı : Üzüm kemik ve diş sağlığı ve gelişimi için gerekli olan demir, manganez ve bakır bakımından iyi bir kaynaktır. Haftalık diyetinizde sürekli olarak üzüm bulundurmanız osteoporoz gibi yaşla görülebilen kemik hastalıklarını yavaşlatacaktır. Özellikle manganez protein, kolajen oluşumu ve sinir sistemi için olmazsa olmaz bir besin maddesidir. Ayrtıca yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre üzüm çekirdeği ve şarap diş çürüklerine karşı direnç sağlıyor.

10. Böbrek Rahatsızlıkları : Üzüm vücutta bulunan ürik asidin asit oranını düşürerek böbreklerin üzerindeki iş yükünü hafifletir. Bunun yanısıra idrar yaptırıcı etkisi olduğundan idrar yoluyla ürik asidin vücuttan atılmasını da sağlar.

11. Kolesterol Seviyesini Düzenler : Üzüm pterostilben denilen kandaki kolesterol seviyesini düşürücü etkisi olan bir antioksidan içerir. Pterostilbenin yanısıra resveratrol ve saponinlerde kötü kolesterol molekülleri ile birleşerek etkisini yok ederler.

12. Antibakteriyel Etkisi : Özellikle kırmızı/mor üzümün enfeksiyonlardan koruyucu antibakteriyel ve antiviral özellikleri vardır. Özellikle çocuk felci ve herpes simplex virüsüne karşı etkilidir. Ayrıca bağırsak enfeksiyonlarına neden olan bazı virüslere karşıda koruma sağlar.

13. Göğüs Kanserinin Gerilemesini Sağlayabilir : Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma mor/kırmızı üzüm sularını tüketen hayvanlarda göğüs kanserinde oluşan tümörlerde küçülmeyi sağladığı görülmüştür. Antioksidanların birçok kanser türüne karşı etkili oldukları düşünülüyor ancak mor üzümde bulunan antioksidanların göğüs kanseri hücrelerine karşı etkili olduğunun ölçülebilir sonuçları elde edilmiştir.

14. Alzhemier Hastalığı İçin Etkili : Üzümde bulunan ‘Resveratrol’ maddesinin Alzheimera neden olduğu düşünülen ve alzheimer hastalarında görülen amiloidal beta peptidlerini azaltığı görülmüştür. Yapılan bir çok araştırma üzümün sinir sistemini güçlendirdiğini ve zamanla oluşan zihinsel yıpranmayı yavaşlattığını göstermiştir. İngilterede yayınlanan British Journal of Nutrition dergisinde paylaşılan bir araştırma yaşlılarda zihinsel işlevleri güçlendirdiğini göstermiştir. Araştırmanın ileriki fazlarının amacı sinir sistemi ile üzümdeki besin maddelerinin bağlantısını kanıtlamak.

15. Bağışıklık Sistemini Güçlendirici : Üzüm yalnızca flavonoidler bakımından değil C, K ve A vitamini de içerir ki özellikle C ve A vitamini iyi birer bağışıklık güçlendiricidir.

16. Göz Sağlığı İçin Faydalı : Vücutta oluşan serbest radikaller damar yıpranmasından, katarakt oluşumuna kadar bir çok soruna yol açarlar. Üzümde bulunan antioksidanlar maküler bozulma ve katarakt gibi hem yaşla hem de oksidasyon sonucu oluşan gözle ilgili rahatsızlıkların ilerlemesini yavaşlatır.

Görüldüğü gibi üzümün faydaları sayılamayacak kadar çok. Hem kalorisi düşük hem lezzetli hem de şeker ve diyabet hastaları için uygun bir yiyecek bulmak bu kadar zorken bütün bu özellikler üzümde toplanmış. Bu yüzden bu yiyeceği diyetinizden eksik etmeyin ve fırsat buldukça her renk üzümü tüketmeye çalışın.

Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın