Bitki Yetiştirme Teknikleri

Spathiphyllum (Barış Çiçeği) Yetiştirilmesi ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Spathiphyllum yani bizdeki adıyla barış çiçeği, bakımı biraz zor olan fakat parlak ve zarif beyaz yapraklara sahip olan güzel bir ev dekorasyon bitkisidir. Yapraklarda bozulmalar görülse de barış çiçeği kolay ölen bir çiçek değildir, uzun süre yaşar. Barış çiçeğinin iç mekânda kullanıma uygun bir çiçek olmasının en büyük nedeni; havayı temizleyici etkisinin bulunmasıdır.

Araceae familyasından olan Spathiphyllum bitkisi, Kuzey ve Güney Amerika kıtalarının tropikal iklim kuşağında ve Güney Afrika’nın yağmur ormanlarında yetişmektedir. Yaprak araları yok denecek kadar kısadır. Yaşlandıkça 10 cm kadar yükselen barış çiçeğinin o kadar uzaması bile yıllar sürmektedir.  Genellikle güneşi fazla alan ve yılın bazı zamanlarında su altında kalan orman içi boşluklarda yetişmektedir. Yağmur ormanlarında yetişse bile, serin olan ve güneş almayan yerlerde fazla sulamak ise çiçeği çürütür.

Saksıda Barış Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Barış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

  1. Barış Çiçeği Nasıl Saksı İster?

Barış çiçeğinin saksı büyüklüğünde karar verirken ilk dikkat etmeniz gereken; çiçeğin köklerinin zor sığacağı bir büyüklük tercih edilmelidir. Fazla büyük saksılar barış çiçeği için uygun değildir. Barış çiçeği ile ilgili diğer bir dikkat gerektiren nokta ise; köklerinin her yıl rahatsız edilmemesidir. En erken üç yılda bir olacak şekilde saksı değişikliği yapmak uygun olacaktır. Saksı değişimi yaparken zamana da dikkat etmeniz gerekmektedir. Saksı değişimini, kış sonu ve mayıs sonu arasına denk getirmeniz gerekmektedir.

  1. Barış Çiçeği Nasıl Toprak İster?

Toprak seçimi olarak kumlu ve lifli bir toprak barış çiçeği için uygun bir topraktır. Toprağı kendiniz hazırlamak isterseniz yapacağınız karışımlı toprak şu şekilde olmalıdır: 3ölçü lifli toprağa 1 ölçü kuvars kumu. Bu karışım miktarında sulamayı da bol miktarda yapabilirsiniz. Diğer bir karışım ise: 5 ölçü lifli toprak içine 2 ölçü kuvars kumu ve 1 ölçü perlit. Eğer ki çok humuslu ve çürüntülü bir bahçe toprağı bulabilirseniz içine ¼ oranında kuvars kumu karıştırmanız daha sağlıklı olacaktır.

 

  1. Barış Çiçeği Ne Zaman Ekilir?

Barış çiçeğini saksıya dikerken ince köklerinin hepsinin derinde kalmamasına dikkat etmeniz gereklidir. Yaz sonu itibari ile ekimi uygundur. Güneşten ısınabildiği ve günün çoğunda sıcaklığın 10 derece altına düşmediği durumlarda kışın da gelişimine hızlı bir şekilde devam etmektedir. Yılın her zamanında çiçek açmayan barış çiçeği, en fazla kış sonunda ve ilkbahar başında çiçek açmaktadır.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş mi Sever, Gölge mi Sever?

Barış çiçeği havadar bir ortama ihtiyaç duymaktadır. Hava akımının olduğu mekânları severler ve hava olmayan ortamlarda sağlıklı kalmaları pek mümkün değildir. Barış çiçeği, aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamları sevmez.  Kış aylarında da bulunduğu ortam oda sıcaklığının altında olmamalıdır. Işığı çok sevmeyen barış çiçeği, az bir ışıkta da gelişim gösterebilir. Barış çiçeğinin uzun süre bozulmadan kalabilmesi için biraz güneş alabilmesi gerekmektedir. Fakat sıcak günlerde direkt güneş ışığına maruz kalmak yaprakları pörsütür.

5.Barış Çiçeği Ne Kadar Sulanmalıdır?

Barış çiçeğinin sulama konusu önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Serin mevsimde ayrı bir sulama, sıcak mevsimde ayrı bir sulama yapılmalıdır. Yaz sıcaklarında sulamayı ne kadar sık bir şekilde yaparsanız o kadar iyi olacaktır. Altındaki tabakta su olması yaz mevsiminde uygun olacaktır. Serin mevsimlerde ve oda sıcaklığının 20 derece altına indiği yerlerde barış çiçeği çok fazla suya ihtiyaç duymayacaktır. Toprak üst yüzeyi ıslaklığını yitirmediği sürece sulamanız tavsiye edilmez.

  1. Barış Çiçeği Nasıl Budanır?

Barış çiçeği için budama gerekmemektedir. Çiçekleri yeşil olmaya başlara kesip atabilirsiniz.

  1. Barış Çiçeği Hastalık ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Barış çiçeğinin en büyük sorunu yanlış ortam şartları ya da yanlış topraktan kaynaklanır.  Hava cereyanının fazla olması, topraktaki flor maddesinin fazla olması gibi sebeplerden ötürü barış çiçeğinin yaprak uçları ve kenarları kuruyabilir.

Bu çiçeğin bariz olarak bilinen bir zararlısı yoktur.

Etiketler

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın