Yararlı Bilgiler

Şifalı Sebzeler: Pırasa ve Faydaları

Şifalı Sebzeler : Pırasa

Pırasa, yılın her mevsiminde yetişen ülkemizde olduğu kadar dünyada da çokça tüketilen popüler bir sebzedir. Sarımsak ve soğanla aynı familyadan olan pırasa, içerdiği vitamin ve mineraller açısından oldukça sağlıklı bir sebzedir. Hem ucuz olması hem de sayısız faydayı içinde barındırması pırasayı en çok tüketilen sebzelerden biri yapmıştır.

Pırasa sebzesi etkin miktarda flavonoid içermektedir. Flavonoidler insan bedeninde antioksidan görevi görmektedir.  Dolayısıyla pırasa sebzesi içerdiği flavonoid sayesinde alerji, astım, diyabet, mide ülseri, basur gibi hastalıkların tedavisinde de yardımcı bir rol oynamaktadır.

Pırasa sebzesinin içerdiği vitamin ve minerallere daha yakından bakmak ve hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini görmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz. 

Pırasa Hangi Vitamin ve Mineralleri İçerir?

Pırasa, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir sebzedir. Özellikle A vitamini açısından depo görevi görür. A vitaminin yanında E vitamini ve K vitamini açısından da zengindir.

100 gram pırasa içerisinde,

 • 61 kalori enerji,
 • 14.15 gram karbonhidrat,
 • 180 mg potasyum,
 • 20 mg sodyum,
 • 1000 mg beta-karoten,
 • 59 mg kalsiyum,
 • 35 mg fosfor,
 • 28 mg magnezyum

barındırır. Ayrıca pırasa içerdiği vitaminler açısından da oldukça zengindir. Pırasa sebzesinde bulunan;

 • A vitamini  günlük vitamin ihtiyacımızın %55’ini
 • C vitamini günlük vitamin ihtiyacımızın %20’sini
 • K vitamini günlük vitamin ihtiyacımızın %39’unu

karşılamaktadır. Gördüğümüz gibi pırasa sebzesi oldukça faydalı bir sebzedir.

Pırasanın Fyadaları Nelerdir?

Pırasa sebzesi içinde barındırdığı bolca vitamin ve mineraller sayesinde birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt sağlığına oldukça faydalı bir sebze olduğundan kozmetik sanayinin de hammaddelerinden biridir.

1. Pırasa sebzesi, vücudun temizlenmesi sağlar ve cildin parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Özellikle de yeşil yapraklarında beyaz kısmından daha fazla beta-karoten ve C vitamini olduğunu düşünürsek cilt sağlığı için oldukça faydalı bir sebzedir.

2. İçerdiği K vitamini sebebiyle kemik sağlığı için önemli sebzelerden biridir. Bir fincan kadar pırasa tüketmek bile vücudun ihtiyaç duyduğu K vitaminin neredeyse çeyreğinden fazlasını vücuda kazandırabilir.

3. Damarların dayanıklılığını arttıran pırasa sebzesi, hipertansiyon riskini azaltmaktadır. Pırasa sebzesi; sağlam ve sağlıklı bir damar sistemine fayda sağladığı gibi,  kan dolaşımını da hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.

4. Pırasa sebzesi, kalp sağlığının korunmasında etkili bir rol oynamaktadır. İçerdiği vitamin ve mineraller açısından, kalp ile ilgili bazı rahatsızlıklara yakalanma riskini düşüren bir etkisi vardır.

5. İçerdiği manganez, demir, C vitamini ve folat gibi mineraller sayesinde saç sağlığını korumada da oldukça etkilidir. Özellikle saç dökülmelerinin engellenmesi ve saç köklerinin güçlenmesi açısından pırasa tüketmek yararlı olabilir.

6. Anti-inflamatuar özelliği sayesinde diyabet, obezite ve romatizmal arterit gibi kronik iltihaplı hastalıklar ile mücadelede etkili bir sebzedir.

7. Sindirimi kolay bir sebzedir, özellikle mide ve bağırsaklar için faydalı mineraller içerir.

8. İçerdiği yüksek miktarda lif sayesinde doğal bir iştah kapatıcıdır. Bu sayede kilo vermede yardımcı bir sebzedir.

9. Kansere karşı koruyucu bir görevi vardır. Özellikle prostat, kolon ve yumurtalık kanserlerine yakalanma riskini azaltır.

10. Lutein ve zeaksantin açısından zengin olan pırasa, bu mineraller sayesinde göz sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

11. Kolesterol dengelenmesinde yardımcı olmaktadır. Vücuttaki ekstra kolesterol potansiyelini de dışarı atmaktadır.

12, Solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde de etkili bir sebzedir. Düzenli miktarda pırasa tüketmek vücudun direncini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Pırasanın Zararları Nelerdir?

Her bitki ve sebze de olduğu gibi pırasanın da aşırı tüketimi bazı zararlı etkilere yol açabilir. Özellikle hamile bayanların tüketime başlamadan önce doktora danışmalarında fayda vardır.

Sonuç olarak pırasa, içerdiği bol miktarda vitamin ve mineraller sayesinde birçok rahatsızlığa yakalanma riskimizi azaltmaktadır. Ayrıca havaların soğumaya başladığı şu günlerde pırasa tüketmeye başlamak vücudumuzun direncini arttırarak bizi kış mevsimine de hazırlayacaktır.

Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

webyildirim

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın