Bitkiler Hakkında Yararlı Bilgiler

ŞİFALI BİTKİLER: KARABAŞ OTU

 

Karabaş otu; eski zamanlardan beri belirli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde bolca yetişen, hoş kokulu ve mavi çiçekli bu bitkinin sayısız faydası vardır.

Karabaş otu, ruh ve sinir hastalıkları tedavisine çok eski zamanlardan beri tercih edilen bir bitkidir. Rahatlatıcı bir etkisi vardır. Hoş kokusu sayesinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Karabaş otunun tomurcuklarını kaynar bir bardak suyun içine atıp bir saat kadar dinlenmeye bıraktığınızda karabaş otu içindeki vitamin ve mineralleri suya geçirecektir. Bu çaydan her gün düzenli olarak bir bardak içerseniz, günlük hayatın stres ve gerginliğinden uzaklaşır, kendinizi daha sakin ve rahatlamış hissedersiniz.

Tarihi eskilere dayanan bu şifalı bitkinin içinde hangi vitaminleri barındırdığını ve hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

 

KARABAŞ OTU HANGİ BİLEŞENLERDEN OLUŞUR VE HANGİ VİTAMİNLERİ İÇERİR?

Karabaş otu; A ve C vitaminleri açısından zengin bir bitkidir. Bunun yanında bol miktarda demir ve kalsiyumu bünyesinde barındırır.

100 gram ağırlığında bir karabaş otunun besin değerleri şu şekildedir;

*72 kalori enerji,

*17.34 gram karbonhidrat,

*308 mg potasyum,

*41 mg kalsiyum,

*38 mg magnezyum,

*51 mg fosfor bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra karabaş otunda bulunan;

*C vitamini= günlük ihtiyacın %20’sini,

*A vitamini= günlük ihtiyacın %6’sını karşılamaktadır.

Görüldüğü gibi şifalı bir bitki olan karabaş otu; kalsiyum, fosfor ve magnezyum deposudur. Ayrıca içerdiği C ve A vitaminleri sayesinde birçok rahatsızlığı önlemede de etkilidir.

 

KARABAŞ OTU BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Karabaş otu, ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde oldukça etkili bir bitkidir. Cilt ve saç sağlığına da iyi gelen bu şifalı bitki, güzel kokusu ile doğal bir parfüm olarak da kullanılabilmektedir.

1.Cilt sağlığına iyi geldiğinden kozmetik sektöründe etkin kullanılan bir bitkidir. Karabaş otu özellikle akne tedavilerinde, kızarıklık ve şişkinliklerin tedavisinde etkilidir.

2.Yaraları dezenfekte etme özelliği vardır. Karabaş otunun bu özelliği sayesinde eski zamanlarda, savaşlarda, yaralı askerler için kullanıldığı bilinmektedir.

  1. Kan sağlığını korur. Karabaş otunun tomurcuklarının kaynar suya atılması ve bekletilmesiyle elde edilen çay, kan hücrelerinin güçlenmesini sağlar.
  2. İçerdiği esansiyel yağlar sayesinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Bu sebeple vücudu stres ve depresyona karşı korur.

5.Baş ağısına ve migren ağrısına iyi gelmektedir.

  1. Karabaş otunun tomurcuklarından yapılan çayın düzenli olarak tüketilmesi sindirim sisteminin sağlıklı çalışması açısından önemlidir. Hazımsızlığa iyi gelir, bağırsakları çalıştırır.

7.Stres ve beraberinde gelen kas ağrılarına iyi gelmektedir. Vücudun yorgunluğunu alır ve vücudun rahatlamasını sağlar.

8.Uyku problemi yaşayanlara iyi geldiği bilinmektedir. İçerdiği esansiyel yağların sinirleri yatıştırdığı, ruhu dinlendirdiği ve bu sebeple rahatlayan bedenin rahat bir uyku uyuduğu söylenmektedir.

9.Karabaş otu cilde sağladığı yararların yanında saç sağlığına da iyi gelmektedir. Özellikle saç dökülmelerinde etkili bir bitkidir. Saç hastalıkları olanlarda da tedavi edici bir özelliğe sahiptir.

 

 

 

 

KARABAŞ OTU BİTKİSİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Karabaş otu, aşırı ve bilinçsiz kullanıma bağlı olarak bazı zararlı etkilere de yol açabilir. Bunlardan bazıları;

1.Ağız yoluyla aşırı miktarda tüketildiğinde baş ağrısı ve iştah artışı yapabilmektedir.

2.Yine aşırı kullanım sonucunda cildi tahriş edebilir.

3.Merkezi sinir sistemi ile rahatsızlığı olanların doktora danışmadan tüketmesi uygun değildir.

4.Çocukların ergenlik çağına gelmeden tüketmesi pek uygun değildir. Özellikle de erkek çocuklarında homonal bazda değişikliklere sebebiyet verebilir.

5.Herhangi bir cerrahi müdahale durumunda tüketilmesine en az iki hafta öncesinden son verilmelidir.

 

Sonuç olarak karabaş otu eski zamanlardan beri bilinen antiseptik etkisi sebebiyle yara ve yanıkların tedavisinde kullanıldığı gibi, içerdiği hoş koku sayesinde ruh ve sinir hastalıkları tedavisinde de kullanılmıştır. Aşırı ve bilinçsizce kullanılmadığı takdirdesiz de bu faydalarından yararlanabilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

webyildirim

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın