Bitkiler Hakkında Günlük Bilgiler Yararlı Bilgiler

ŞİFALI BESİNLER: YULAF

ŞİFALI BESİNLER: YULAF

Son dönemlerde tam tahıllı ürünlere yönelme ve lifli gıdaları beslenme alışkanlığımıza dâhil etme bir beslenme bilinci olarak oluşmaya başlamıştır. Bu kapsamda kış aylarında da tüketilmesi oldukça faydalı olan bir tahıldan bahsedeceğiz: yulaf. Yulaf ve yulaf ezmesi, protein ve karbonhidrat açısından zengin bir besin kaynağı olması açısından önemi bir besindir.

Yazımızda öncelikle yulafın içerdiği besin değerleri ve vitaminlere yer verdikten sonra, yulafın faydalarına göz atacağız.

YULAF, HANGİ BESİN DEĞERLERİ VE VİTAMİNLERİ İÇERİR?

Yulaf, genel anlamda yüksek miktarda lif içermesi ile bilinir. Bu kapsamda bir fincan yulafın günlük lif ihtiyacının neredeyse tamamını karşılaması önemli bir göstergedir. Ayrıca yulaf vücuda enerji verir ve organların sağlığını korur.

100 gram yulafın içerdiği besin değerleri şunlardır;

*45 gram karbonhidrat,

*16.9 gram protein,

*10.6 gram diyet lif,

*6.9 gram yağ,

*523 mg fosfor

*429 mg potasyum,

*177 mg magnezyum,

*54 mg kalsiyum,

*4.7 mg demir

*2 mg sodyum içermektedir.

Ayrıca 100 gram yulaf;

*Günlük tiamin ihtiyacının %51’ini,

*Günlük pantotenik asit ihtiyacının %13’ünü,

*Günlük B6 vitamini ihtiyacının %11’ini karşılamaktadır.

Tüm bunlar neticesinde yulaf B6, tiamin, folat açısından zengin bir besin kaynağıdır. Ayrıca mükemmel bir fosfor deposudur ve bunun yanı sıra kalsiyum, demir, manganez, potasyum ve sodyum açısından da zengindir.

YULAFIN FAYDALARI NELERDİR?

Yulaf gerek ağız yoluyla gerek yulaf ezmesi şeklinde tüketilmesi ile sindirim sisteminden cilt sağlığına kadar birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bu faydalarına tek tek bakacak olursak;

1.Yulaf mineraller açısından zengin olması sayesinde sinir sistemi açısından oldukça etkilidir. Stresten kaynaklı sinir kasılmalarına iyi gelir ve sinir sistemini stresin zararlı tüm etkilerinden korur.

2.Sinir sistemine iyi gelmesi aynı zamanda uyku sorununa da iyi gelmesini beraberinde getirir. Sinirlerin gevşemesini ve rahatlamayı sağlayan yulaf sayesinde uyku sorunu ortadan kalkmaktadır.

3.Düzenli olarak yulaf tüketmek kemik sağlığını korumaktadır. Ayrıca kas ağırlığını da arttırmaktadır. Özellikle gelişme döneminde olan çocukların yulaf tüketmesi kemik ve kas sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

4.Eski dönemlerden beri cilt sağlığı için kullanıldığı bilinen yulaf, cilt bakımında en çok kullanılan besinlerden biridir. Sivilce problemlerinin ortadan kalkmasını destekleyici bir görev üstlenir. Aynı zamanda kaşıntı ve döküntü gibi cilt problemleri yaşayanlara da iyi gelmekte, cildi nemlendirici etkisi de bulunmaktadır.

5.Saç bakım yağlarında ve maskelerinde yulafın mucizevî etkilerinden yararlanıldığı bir gerçektir. Saçları güçlendirici bir etkisi bulunan yulaf, saç derisinde meydana gelen kaşıntı ve deri kuruluğu problemine de iyi gelmektedir. Saç dökülmesini engelleyici bir etkisinin de bulunduğu yapılan araştırmalar ile desteklenmiştir. Tıpkı ciltteki gibi saçlara da doğla bir parlaklık ve yumuşaklık kazandırır.

  1. Demir eksikliğine ve demir eksikliğine bağlı bedensel yorgunluk, halsizlik vb. şikâyetlere de iyi gelmektedir.
  2. Guatr hastalığına iyi geldiği ve tiroid bezlerinin sağlığını koruduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.
  3. Sindirim sistemine fayda sağlamaktadır. Bunun yanında oluşan hazımsızlık şikâyetlerine de iyi gelmektedir. Özellikle çocukların yaşadığı hazımsızlık problemlerinde etkilidir.

9.Yulaf ve özellikle yulaf ezmesini düzenli olarak kullanmak kan şekerini dengede tutmakta, böylelikle şeker hastalığının oluşma riskini azaltmaktadır.

  1. Yine düzenli olarak tüketilen yulaf v yulaf ezmesi tansiyon problemlerine iyi gelmekte, yüksek tansiyonu düzenlemektedir.

YULAFIN ZARARLARI NELERDİR?

Yulaf yapısı doğal bir besin olduğundan dolayı her yaş grubu için tüketiminde bir sakınca gözükmemektedir. Fakat aşırı tüketimi sindirim sistemi rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Yulafın düzenli olarak günde 1-2 yemek kaşığı tüketilmesi herhangi bir sağlık problemi yaratmayacak ideal ölçüdür.

 

 

 

 

webyildirim

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın