Bitkiler Hakkında Günlük Bilgiler Yararlı Bilgiler

ŞİFALI BAHARATLAR: KİMYON

ŞİFALI BAHARATLAR: KİMYON

Baharatlar, eski çağlardan itibaren yemekleri tatlandırma görevinin yanında alternatif tıpta da kullanılarak, birçok rahatsızlığı tedavi edici görevler üstlenmişlerdir. Bu kapsamda eski çağlardan günümüze ulaşan mucize baharatlardan birini inceleyeceğiz: kimyon.

Özellikle Hint mutfağının vazgeçilmez baharatları arasında yer alan kimyon, Akdeniz ülkelerinde yetişen bir bitkinin tohumlarından oluşur. Kimyon baharatı, rengi ve tadı bakımından farklıdır. Bu baharatı sağlık açısından önemli kılan ve alternatif tıpta kullanılmasına sebep veren bileşen ve vitaminlerine bakarak, hangi rahatsızlıklara iyi geldiğine birlikte göz atalım.

KİMYONUN İÇERİSİNDEKİ BİLEŞEN VE VİTAMİNLER NELERDİR?

Kimyon baharatı zengin miktarda vitamin ve mineraller içermektedir. A vitamini açısından oldukça zengin olan kimyon C,E ve K vitamini açısından da zengindir. Kalsiyum ve fosfor açısından tam bir depo görevi gören kimyon; demir, bakır ve manganez içermektedir.

100 gram bir kimyon baharatı şu bileşenlerden oluşur;

*375 kalori,

*44.24 gram karbonhidrat,

*17.8 gram protein,

*22.27 gram yağ,

*1788 mg sodyum,

*931 mg kalsiyum,

*499 mg fosfor,

*366 mg magnezyum,

*68 mg potasyum,

*66,36 mg demir

*10.5 mg lif içermektedir.

Ayrıca 100 gram bir kimyon baharatı;

*Günlük A vitamini ihtiyacının %42’sini,

*Günlük E vitamini ihtiyacının %22’sini,

*Günlük C vitamini ihtiyacının ise %13’ünü karşılamaktadır.

KİMYONUN FAYDALARI NELERDİR?

Kimyon baharatı mutfaklarda şıkça kullandığımız baharatlardan biridir ve faydaları da oldukça fazladır. Kimyon baharatının en genel özellikleri tam anlamıyla bir demir deposu olması, anti-kanserojen maddeler içermesi, yüksek mineral ve vitamin içeriğidir. Kimyon baharatının faydalarına tek tek bakacak olursak;

1.Kimyon baharatının içerdiği fosfor, sivilce gibi cilt problemlerine oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca cilde kötü etkiler bırakan toksinlerin de vücuttan atılmasını sağlayarak, toksinlerin cilde kötü etkilerini en aza indirger. Akne ve siyah noktalara da iyi geldiği bilinmektedir.

2.Kimyon baharatının tam bir demir deposu görevi görmesi önemlidir. İçeriğindeki demir sayesinde hemoglobin içeriğini arttırır. Bu sayede anemi rahatsızlığının tedavisinde önemli bir rol oynar ve kansızlık problemi yaşama riskini azaltır.

3.Kimyon baharatı kan şekerinin düzenlenmesi ve dengelenmesi açısından da önemli bir baharattır. Bu sayede diyabet hastaları için önemli bir baharattır.

4.Antioksidan içermesi sebebi ile yabancı maddeleri vücut dışına atar, bağışıklık sistemini güçlendirir.

5.Kimyon baharatının kadın sağlığına belki de en önemli faydalarından biri sağlıklı bir adet döngüsüne yardımcı olmasıdır.

6.Kimyon baharatı, astıma neden olan mediatörleri azaltır ve bu sebeple astım ataklarının daha az şiddetli geçmesine yardımcı olur. Bu sebeple astım rahatsızlığında da etkili bir baharattır.

7.Kimyon baharatının içerdiği antioksidan sayesinde kanser vakalarına yakalanma riski de düşmektedir. Bu sayede özellikle meme ve kolon kanserine yakalanma oranlarında düşüş sağlar.

  1. Kimyon, saç derisine ve saç bakımına olumlu etkiler yapmaktadır. Bu sebeple saç bakım yağlarınıza kimyon eklemek saçınızı daha parlak ve daha sağlıklı gösterecektir. Ayrıca saç derisi sorunlarına ve kepek problemleri de iyi gelmektedir.

9.Boğaz iltihabı, öksürük vb. soğuk algınlığı vakalarına iyi gelmektedir. Solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan etkili bir baharattır.

KİMYON BAHARATININ ZARARLARI

Kimyon baharatı; sağlık açısından birçok faydasının olması yanında fazla tüketildiği takdirde yan etkilere neden olmaktadır.

*Sindirim sistemine faydalı olmasının yanında bazı bünyelerde karşıt tepki olarak sindirim sistemi problemlerine ve hazımsızlık vb. sorunlara yol açabilmektedir.

*Kimyon, uçucu yağ içermesi açısından aşırı tüketimi sonucunda karaciğer ve böbreklerde zarara yol açabilir. Uzun süreli kullanımdan ve aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

*Hamilelik dönemindeki bayanların doktor kontrolünde ve dikkatli tüketmesi tavsiye edilir.

 

 

 

 

 

webyildirim

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın