Bitkiler Hakkında

Semizotunun Faydaları

Her derde deva semizotu
Kanserden koruyucu mucize ot semizotu
Semizotuna doğanın mucizesi desek yerindedir. Son zamanlarda bitkiler üzerine yapılan bilimsel araştırmalar arttığından hemen her yerde bulunan bu bitki incelendiğinde aslında bilim insanlarını oldukça şaşırttı. Çünkü bu kadar kolay bulunan adeta yabani ot muamelesi gören bir bitkinin bu kadar yararlı olabileceğini kimse düşünmüyordu. İşte size doğanın mucizesi semizotunun faydaları

Eğer bahçe ile uğraştıysanız veya saksıda çiçek yetiştirdiyseniz bilirsiniz. Yetiştirdiğiniz sebzenin, çiçeğin yanında arsızca yayılan bir başka bitki çıkar. İşte yetişmesi bu kadar kolay olan bu bitki aynı zamanda bitkilerin en yararlılarından birisidir.

Evet ‘semizotu’ndan bahsediyoruz.

Yabani bitki doğal mucize semizotunun yararları
Semizotunun faydaları : Saksıda biten semizotu

Semizotuna doğanın mucizesi desek yerindedir. Son zamanlarda bitkiler üzerine yapılan bilimsel araştırmalar arttığından hemen her yerde bulunan bu bitki incelendiğinde aslında bilim insanlarını oldukça şaşırttı. Çünkü bu kadar kolay bulunan adeta yabani ot muamelesi gören bir bitkinin bu kadar yararlı olabileceğini kimse düşünmüyordu.

Semizotunun Besin Değeri. Semizotunda Hangi Vitaminler ve Mineraller Bulunur?

Semizotu çok düşük glisemik indeks grubunda yer alır ve şeker hastalarının tüketebileceği en sağlıklı yiyeceklerden birisidir. Ayrıca sindirimi için çok az miktarda insülin salgılanır bu yüzden kan şekerini yükseltmez.

DV (Daily Intake Value) : Bir besin maddesinin günlük ihtiyacımızın ne kadarını karşıladığını gösterir. Örneğin protein değeri DV %5 ise günlük protein ihtiyacının yüzde 5’ini karşılıyor demektir.

100 gr. semizotu içerisinde

  • 16 kalori – DV %1
  • 3 gr. karbonhidrat – DV %1
  • 1 gr. protein – DV %3

Bunun yanısıra 100 gr. semizotu

  • C Vitamini – DV %35
  • A Vitamini – DV %26
  • Magnezyum – DV %17
  • Manganez – DV %15
  • Potasyum – DV %14
  • Demir – DV %11
  • Kalsiyum – DV %7

içerir. Özellikle C vitamini ve A vitamini açısından oldukça zengindir.

İşte doğanın mucizesi semizotunun son derece önemli 10 faydası:

1. Kalp ve damar sağlığını destekler : Semizotu iki farklı şekilde kalp damar sağlığını destekler. Özellikle içerisindeki balık yağı kadar bolca bulunan omega-3 asitleri ile kandaki kötü kolesterolü düşürür iyi kolesterolü destekler. Bu sayede damar sertleşmesi, kalp krizi ve felç riskini azaltır. Ayrıca içerisinde bolca bulunan potasyum damarları rahatlatır ve kalbe olan baskıyı azaltır.

2. Kilo verdirici ve şeker hastaları için değerli : Oldukça düşük kaloriye sahip olmasına rağmen oldukça besleyicidir. Ayrıca lifli bir besin olduğundan sizi tok tutar ve hazmı kolaydır. Besleyici olmasından dolayıda günlük besin ihtiyacınızı karşılamasına rağmen kilonuza etkisi çok çok düşüktür. Lifli olmasından dolayı çözülmesi için insülin salgılanması gerekmediğinden kandaki şeker miktarına etkisi çok azdır. GI indeksi çok düşük gruptadır.

3. Vitamin ve Mineral Deposu : İçerisinde bolca miktarda A vitamini ve C vitamini bulunur. Bunun yanında B1, B2, B3, B6, Folik Asit vitaminlerini de barındırır. Ayrıca mineral açışından da zengindir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve manganez açısından zengindir.

4. Çocuk gelişimini destekler : Bu konuda yapılan araştırmalar devam etmektedir. Ancak şimdiye kadar elde edilen bulgular semizotunun çocuklarda karşılaşılan hiperaktivite, otizm gibi gelişim bozukluklarında iyileşmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

5. Mide bağırsak sistemini destekleyici : Geleneksel çin tıbbında yüzyıllardır aralıksız mide ve bağırsak sorunları için kullanılan bir bitkidir semizotu. Hemoroid, ishal ve kalın bağırsak iltihaplanmalarında sıkça kullanıldığını görüyoruz. Ancak henüz bunları kanıtlayan bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır.

6. Deriyi onarır ve cildi güzelleştirir : Semizotunun ciltteki sorunlara iyi geldiği bilinmektedir. İçerisindeki yüksek miktarda bulunan A vitamini ve diğer mineraller ile vitaminler deride meydana gelen şişkinliklere dışarıdan uygulandığında iyi gelmektedir. Asya toplumları yılan ve arı sokmasına karşı bile bu bitkiyi kullanmaktadır. Bunun yanısıra yiyecek olarak tüketilmesinin deri hücrelerinin onarılmasını sağladığı bilinmektedir.

7. Kanserden koruyucu : Semizotu aynı zamanda oldukça güçlü bir antioksidandır. İçerisinde antioksidan olarakta bilinen yüksek miktarda A ve C vitamini bulunur. Özellikle akciğer kanserini önleyici etkisi bulunmaktadır. Bunun yanısıra içerisinde bulunan betalain bileşenlerinin hücreyi mutasyona karşı korudukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

8. Göz sağlığını destekler : İçerisinde bulunan A vitamini ve beta karotenin göz sağlığı açısından faydası yıllardır bilinen bir gerçektir. Ayrıca semizotu içerisindeki antioksidan bileşenleri katarakt ve diğer hücre bozulması sonucu oluşan göz hastalıklarına karşı koruyucudur.

9. Kemikleri güçlendirir : Yukarıda bahsettiğimiz gibi içerisinde bulunan demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve manganez kemik gelişimi ve güçlü bir kemik yapısı için çok önemlidir. Bu yüzden semizotu sağlıklı kemik yapısına sahip olmak isteyenlerin vazgeçmemesi gereken bir gıda.

10. Dolaşım sistemini güçlendirici : Demir ve bakır içeriği sayesinde kırmızı kan hücre(alyuvar) yapımını destekler. Bu sayede dolaylı yoldan hücrelere ve organlara daha çok oksijen taşınmasını sağlayarak hücrelerin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Daha sağlıklı dolaşım sisteminin daha sağlıklı saç ve tırnak gibi pozitif etkileri de olacaktır.

Semizotunun Yan Etkileri

Saydığımız onlarca faydasının yanında semizotunun bilinen tek yan etkisi bazı kimselerde böbrek taşına neden olabilmesidir. Bu yüzden iyice yıkanmalı veya buharda pişirilmeli veya haşlanarak kullanılmalıdır. Özellikle buharda hafifçe pişirme semizotunun böbrek taşı yapma riskini oldukça yüksek oranda azaltmaktadır.

Evet iyibitki.com olarak sizlere semizotu hakkında az bilinen gerçekleri paylaştık. Lütfen semizotunu daha sağlıklı bir yaşam için mutfağınızdan eksik etmeyin.

İleride iyibitki.com sayfalarında semizotu ile kolayca hazırlanabilecek çok lezzetli ve sağlıklı tarifler de paylaşacağız.

Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın