Bitkiler Hakkında

Sarımsağın Faydaları

Doğal antibiyotik sarımsak
Sarımsağın faydaları
Kendine özgü keskin kokusu sayesinde yemeklere aroma ve lezzet verici olarak kullanılan sarımsağın bu aromatik tadı ve kokusu içerisindeki sülfür bazlı bileşenlerden geliyor. Başlıca allisin maddesi ve türevleri olan bu sülfür bazlı bileşenler ayrıca sarımsağın tedavi edici özelliğinin de kaynağını oluşturuyorlar.
Doğal antibiyotik sarımsak
Sarımsağın faydaları

Çoğumuzun kokusundan dolayı uzak durduğu sarımsak, sadece ülkemizde değil tüm dünyada özellikle Akdeniz, Orta Doğu, Çin ve Hindistan coğrafyasında yemeklere lezzet katmak ve birçok hastalığa şifa bulmak amacı ile yüzyıllardan beri kullanılmaktadır. Dünyada her yıl 400 milyon kilogramdan fazla sarımsak tüketilmektedir.

Kendine özgü keskin kokusu sayesinde yemeklere aroma ve lezzet verici olarak kullanılan sarımsağın bu aromatik tadı ve kokusu içerisindeki sülfür bazlı bileşenlerden gelir. Başlıca allisin maddesi ve türevleri olan bu sülfür bazlı bileşenler ayrıca sarımsağın tedavi edici özelliğinin de kaynağını oluştururlar.

Sarımsağın faydaları nelerdir?

1. Kalp damar hastalıklarından korur :

 • Kandaki yağ ve kötü kolesterol(LDL) miktarını %5-15 arasında düşürür.
 • Damarları oksidasyona karşı korur. Kalp hastalıklarının altında yatan ana nedenlerden birisi damarların zamanla güçsüzleşmesi, aşınması ve zarar görmesidir. Oksidasyon sonucu damarlarda iltihaplanmaya ve tıkanmaya varabilen zararlar oluşabilir. Sarımsak içerisindeki sülfür bazlı etken maddeler damarlarımızı oksidasyonun etkilerinden korur.
 • Damar tıkanıklıklarını açıcı etkisi vardır. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan maddeleri baskılayarak sulandırıcı etki yapar.
 • Kan basıncını ve tansiyonu düşürür. Kalp krizi ve felç riskini önemli ölçüde azaltır.
 • Sarımsak içerisindeki polisulfat maddesi alyuvarlara girdiği zaman gaz haline dönüşerek damarları genişletici etki yaparlar.
 • Sarımsağın içerisindeki B6 vitamini kalp hastalıklarından korur.

2. Sarımsak şeker hastaları için yararlıdır :

 • Kandaki şeker seviyesinin düşmesini ve dengelenmesini sağlar. Bu yüzden diyabet hastalarına kesinlikle önerilmektedir.
 • Sarımsak ayrıca düşük GI grubunda yer alır ve tüketilmesi kan şekeri seviyesini aşırı seviyede yükseltmeyecektir.

3. Sarımsak İltihap oluşumlarını engeller :

 • Solunum yolu iltihaplanmalarında bekletilmiş sarımsak ekstratının iyileştirici etkisi vardır.
 • Bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının etkilerini hafifletir.
 • Obezite artık bir hastalık olarak tanınmıştır ve obezite süreci sırasında meydana gelen iç iltihaplanmaları engellediği bilimsel araştırmalar sırasında gözlemlenmiştir.

4. Sarımsak doğal antibiyotiktir :

 • Araştırmalar sarımsağın mantar, mikrop, virüs ve bakteriler ile bulaşan hastalıklara iyi geldiğini göstermiştir.
 • Sarımsağın midede bulunan ve ülsere neden olan “Helicobacter pylori” bakterisine karşı da etkisi araştırılmış fakat farklı araştırmalarda farklı sonuçlar elde edildiğinden yararı tam kesinlik kazanmamıştır.
 • Ayrıca antibiyotik direnci geliştiren organizmalara karşı da etkilidir ve daha detaylı kullanımı halen araştırılmaktadır.
 • Burada bilinmesi gereken nokta sarımsağın bu araştırmalarda yiyecek olarak ham hali ile değil ekstraktı veya toz haline getirilmiş şekilde kullanılmasıdır. Sarımsağın etkin maddeleri ekstraktlarda ham halinden çok daha yoğun şekilde bulunurlar.
Sarımsak kalp hastalıklarından korur mu?
Sarımsağın yararları arasında vücudumuzu kalp hastalıklarından ve kanserden koruması ön planda

5. Kansere karşı sarımsak :

Sarımsağın bazı kanser türlerine karşı iyi geldiği bilimsel bir gerçektir. Alınan miktarlara göre değişik kanser türlerine karşı etkili olduğu görülmüştür.

 • Yüksek oranda alınan sarımsak göğüs ve prostat kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • Orta ölçekte tüketilen sarımsağın ise böbrek ve kolon kanseri riskini azalttığı görülmüştür.
 • Sarımsağın hücre içerisinde Nrf2 moleküllerini tetiklediği ve bu molekülün hücre çekirdeğinde bir dizi metabolik işlem başlattığı ve bu işlemler sonucu hücrenin kanser veya oksidasyon etkilerine daha dayanıklı olduğu, hücrenin işlevini sağlıklı yapamadığı takdirde de otomatik hücre ölümünü tetiklediği ve kanserli hücre oluşumuna izin vermediği düşünülmektedir.
 • Ayrıca yüksek sıcaklıkta pişirilen etlerde HCA denilen maddeler oluşur. HCA’nın özellikle kadınlarda göğüs kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir. Sarımsak bu maddenin kimyasal reaksiyon sonucu etkileşim geçirerek vücuda zarar verici hale gelmesini engeller.
 • Sarımsağın içerisindeki selenyum ve manganez sayesinde antioksidan görevi gören enzimlerin etkisi artar.
Saç Dökülmesini engellemek için sarımsak
Sarımsağın saç dökülmesine iyi geldiği düşünülüyor

6. Sarımsak saç için yararlıdır :

 • Sarımsağın saç dökülmesini azalttığı ve saç kıranı önlediği düşünülmektedir. Akdeniz, Asya ve Orta Doğu’da geleneksel olarak çokça kullanılmasına rağmen bunu destekleyen bilimsel bir çalışma yoktur.

 

 

7. Anti alerjik özelliği:

 • Halk arasında sarımsağın kullanım alanlarından birisidir. Hangi alerji türüne iyi geldiği konusunda bilimsel kesin kanıtlar yoktur ancak bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve dış etkilere karşı bizi daha dirençli yaptığı, sinus problemleri ve soğuk algınlığına iyi geldiği bilimsel çevrelerce kabul görmüştür. Bu konuda 2001 yılında yayınlanmış bilimsel makaleler bulunmaktadır.

Sarımsak Nasıl Tüketilmelidir?

Sarımsağın faydaları kadar onun nasıl tüketilmesi gerektiği de önemlidir. Çünkü sarımsağın faydaları ne kadar çok olursa olsun tüketim şeklimiz bu yararları sıfırlayabilecek kadar etkilidir.

Sarımsağın doğranarak veya ezilerek kullanılması bütün olarak kullanılmasına göre çok daha etkilidir çünkü bu yöntem içerisindeki enzimlerin daha etkili çalışmasına olanak verir. Sarımsağın ocakta pişirilmesi neredeyse bütün antioksidan özelliklerini yok etmektedir. Eğer buharda pişirirsek bu özellikler %15-30 oranında azalmaktadır. Bunun yerine zeytinyağı vb gibi sos içerisinde çiğ halde ezilmiş veya dövülmüş olarak kullanmak çok daha yararlıdır.

Sarımsak ne kadar tüketilebilir? Sarımsağı kimler tüketmemelidir? Sarımsağın yan etkileri nelerdir?

Sarımsağın faydalarından bahsediyorsak sarımsağın yan etkilerini de bilmemiz gerekmektedir. Bilimsel olarak günde maksimum bir veya iki dişten fazla sarımsak asla tüketilmemelidir. Bunun yanısıra düşük tansiyonu olan kişilerin yarım dişten fazla kullanmadan önce doktorlarına başvurmalarını öneriyoruz.

Özellikle taze sarımsak hemofili gibi kan pıhtılaşması bozuklukları olan kişiler tarafından tüketilmemelidir. Ayrıca ameliyat olacak kişilerin ameliyattan 2 hafta önce sarımsak yemeyi kesmeleri önerilmektedir. Bunun yanısıra aspirin gibi kan sulandırıcı etkisi olan medikal ilaçlar ile birlikte kullanılması riskli olabilir ve kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışmanızı öneririz.

iyibitki.com olarak elimizden geldiği kadar bilimsel olarak sarımsağın faydalarını, tüketim koşullarını ve yan etkilerini anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

Başka bir yazıda görüşene kadar sağlıklı günler dileriz

2 Comments

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın