Bitki Yetiştirme Teknikleri

Sardunya Nasıl Bakılır?

Evde sardunya nasıl bakılır, saksıda sardunya nasıl yetiştirilir
Sardunya nasıl bakılır?
Hem çok güzel, hem bakımı kolay hem de dayanıklı. Peki bu özellikleri yüzünden evlerde oldukça popüler bir çiçek olan Sardunya nasıl bakılır, nasıl yetiştirilir?

Evinde, bahçesinde, balkonunda bitki yetiştirenler, çiçekleri ve bitkileri seven ama nasıl yetiştirileceği konusunda tam bilgisi olmayanlar için küçük hatırlatıcı paylaşımlar yapabilmek amacı ile ‘Nasıl Yetişir’ kategorimizi oluşturduk.

Bu kategorideki ilk bitkimiz ve çiçeğimiz  : Sardunya

Evde sardunya nasıl bakılır, saksıda sardunya nasıl yetiştirilir
Sardunya nasıl bakılır?

Latince adı ‘Pelargonium’ olan Sardunya özellikle her türlü ortamda yetişebilir. Dayanıklı ve bakımı da kolay olmasının yanı sıra çok güzel bir görüntü oluşturduğu için ev çiçekleri arasında oldukça popülerdir. Oldukça ayırt edici bir kokuya sahiptir ve özellikle budanma sırasında bu koku yoğun olarak salgılanır. Genellikle kırmızı, pembe, beyaz ve turuncu renklerde olmasına rağmen oldukça çeşitlidir.

Peki sardunya nasıl bakılır?

Sardunya Nasıl Bakılır : Balkonda yetiştirmeye uygun benekli bir sardunya çeşidi
Sardunya Nasıl Bakılır : Kendi balkonumuzdan benekli bir sardunya çeşidi

Sardunya Nasıl Işık İster?

Sardunya bol ışıklı ortamı da yarı gölge ortamları da sever. Sabah veya akşam güneşi alan balkonlar daha az bakım isteyeceğinden daha uygun olacaktır.

Sardunya Nasıl Budanır?

Sardunya dayanıklı olması nedeniyle kış boyunca direk yoğun kar ve sert rüzgara maruz kalmadığı korunaklı ortamlarda sağlığını koruyabilir. Ancak gene de 5 derece altına düşen soğuklar yapraklar için yıpratıcı olacaktır.

Kış geçince çalı formundaki yaşlı bitkilerin sürgünleri mart ayında yarı yarıya veya 1/3 oranında budanması önerilir. Ayrıca toprak değişimi ve gübreleme de bu ay içinde yapılır. Toprak hafifçe nemlendirilir ve sardunya dikkatlice boğazından tutularak saksısından toprağı ile birlikte ayrılır. Kökleri tutan toprağın dağılmamasına özen gösterilerek yeni gübresi ile karıştırılarak tekrardan saksısına yerleştirilir.

Sıvı çiçek gübresi ile 15 günde 1 beslenmesi kafidir.

Sardunya Ne Kadar Sulanır?

Kış aylarında özellikle sulanması bitkinin zor kış koşullarında korunması için gereklidir. Rüzgar toprağı ve bitkiyi kurutacağından haftada 2-3 kez sulanması iyi olacaktır. Sardunya bol ışık sevmesine karşın yaz aylarındaki aşırı sıcaklara karşı her gün yeterli miktarda sulamak gerekir. Bunun dışında normal yaz sıcaklıklarında ise haftada 3 kere sulanması kafidir.

Sardunya Nasıl Bakılır : Balkonda yetiştirilmiş sağlıklı pembe bir sardunya
Sardunya Nasıl Bakılır : Balkonda yetiştirilmiş sağlıklı pembe bir sardunya

Kendiniz yetiştirmek için :

En sık kullanılan yöntem çeliklemedir. 7-8 cm uzunluğundaki dallar çelikleme için uygundur. Hemen her mevsimde çelik alınabilmesine karşın en uygun zaman yaz sonudur. Bu dönemde ekilen bitki yaklaşık 8 ay içerisinde tam boyutuna ulaşacaktır. Kendi toprağına ekilen çelik yüksek sıcaklardan korunmalıdır ve toprağı düzenli olarak nemli tutulmalıdır.

Üretimi tohumla da yapılabilir. Tohumlar herhangi bir tohum kompostosuna şubat ayında ekilir. Yaklaşık 7-8 gün içerisinde çimlenir. Burada oluşan fideler 4 5 yapraklı hale gelince küçük saksılara taşınır.

Tohumlama için en uygun zaman Şubat ayı içidir.

iyibitki.com olarak hepinize çiçek dolu güzel bahçeler ve balkonlar dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın