Bitkiler Hakkında

Salatalığın Bilmediğiniz 10 Faydası

Salatalığın Faydaları nelerdir ve salatalık içinde hangi vitaminler bulunur
Salatalığın Faydaları ve besin değerleri
Hiç duydunuz mu bilmem ama salatalığın %95i sudan oluşur ve yaz günlerinde susuz kalmamak ve karnı tok tutmak için idealdir. Ancak salatalığın bilmediğimiz o kadar çok yararı var ki yalnızca yazın değil bütün sene boyunca tüketmemiz yararımızadır. Gelin bu kadar göz önünde olmasına rağmen halk olarak pek tanımadığımız salatalığın faydalarını yakından inceleyelim;

Hiç duydunuz mu bilmem ama salatalığın namı diğer hıyarın %95i sudan oluşur ve yaz günlerinde susuz kalmamak ayrıca da karnı tok tutmak için ideal bir yiyecektir. Ancak salatalığın bilmediğimiz o kadar çok yararı var ki yalnızca yazın değil bütün sene boyunca tüketmemiz yararımızadır. Gelin bu kadar göz önünde olmasına rağmen halk olarak pek tanımadığımız salatalığın faydalarını yakından inceleyelim;

Salatalığın Faydaları nelerdir ve salatalık içinde hangi vitaminler bulunur
Salatalığın Faydaları ve besin değerleri

Salatalığın içerisinde hangi vitamin ve mineraller bulunur?

 • Yüksek miktarda K vitamini
 • Molibdenum
 • Pantotenik asit
 • Potasyum
 • Fosfor
 • Bakır
 • Manganez
 • C Vitamini
 • B1 Vitamini
 • Biyotin (B7)
 • Magnezyum

Salatalığın Faydaları

1. Sinir sistemini korur. Salatalık fisetin denilen iltihaplara karşı koruyan bir flavonol içerir ki yaşlılıkla beraber zayıflayan hafıza ve artan sinir hücre ölümlerini yavaşlatmasının yanısıra Alzheimer yüzünden ortaya çıkan öğrenim güçlüğünü de engellediği hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarla görülmüştür.

2. Kanser riskini azaltır. Salatalık içerisindeki lingan denilen polifenoller rahim, göğüs, prostat, yumurtalık kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır. Bunun yanı sıra salatalıkta bulunan kükürbitasinlerin kanserli hücre gelişimini önlediğini bilim çevreleri henüz yeni ortaya koymuştur.

3. İltihaplanmalar ile savaşır. Vücudun iltihaplara verdiği tepkinin şiddetini azaltır.

4. Salatalık antioksidan açısından zengindir. İçerisinde c vitamini ve beta karoten de dahil olmak üzere bir çok antioksidan çeşidi barındırır. Bunlardan bir diğeri olan kuersetinin kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalıkların riskini azalttığı veya kansere karşı savaştığı biliniyor.

5. Salatalık ağız kokusunu giderir. Damağınıza koyacağınız bir dilim salatalık bölgeyi bakterilerden temizleyerek ağız kokusunu giderecektir.

6. Salatalığın faydalarından birisi de stresi azaltır. Salatalık birden fazla tür B vitamini içerir. B vitamininin stresin etkilerini azalttığı ve anksiyeteye karşı etkili olduğu bilinmektedir.

7. Salatalık sindirim sistemini destekler. Sağlıklı bir sindirim sistemi için en önemli iki maddeyi barındırır: su ve lif. Su mideyi ve bağırsakları rahatlatıp pH seviyesini dengelerken lif bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlıyor.

8. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Salatalık kalori bakımından oldukça düşük olmasına rağmen doyurucudur. Midede gel kıvamına gelir ve tokluk hissi verir. Lifli gıdaların diyette kullanılmasının nedeni budur.

9. Salatalık kalp damar sağlığını korur. İçerdiği potasyum sayesinde tansiyonu düşürür. Bunun yanısıra elektrolit yapısı sayesinde sodyum ile tepkimeye girerek kas kasılmaları, sinir iletimini yönetme ve kalp işlevleri gibi önemli görevlerin yerine gelmesini sağlar.

10. Diyabet ve şeker hastaları için sağlıklıdır. Lif ve su bazlı bir gıda olduğundan sindirimi için insülin salgılanmaz. Çok düşük glisemik indeks grubuna dahildir. Ayrıca kolesterolü düşürdüğü içinde ayrıca etkilidir.

Salatalık, hıyar ve acur farklı mıdır?

Bu arada çok karşılaştığım bir soru olduğu için bahsetmek istedim. Salatalık ile hıyar aynı şeydir. Bazı kimseler toplanma zamanına göre isminin değiştiğini söylese de ülkemizde bu şekilde kullanım oldukça azdır ve yöresel olarak hıyar veya salatalık diye isimlendirilmesi daha yaygındır. Acur ise bambaşka bir sebze çeşididir. Görüntüsü ve tadı salatalığa benzese de aslında kabak ailesine mensuptur.

Salatalık Hangi Yemeklerde Kullanılabilir

Salatalık deyince aklımıza ilk olarak haliyle salatalar geliyor ancak salatalığımızı çiğ olarak, çin eriştesi içerisinde sebze olarak, fırında balık gibi bir yemeğin garnitürü olarak veya herhangi bir meyve suyu karışımında kullanabilirsiniz. Bütün saydığımız olasılıklar birbirinden lezzetli.

Gördüğünüz gibi azımsanmayacak kadar faydası var salatalığın. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız bu sebzeyi diyetinizden eksik etmemenizi öneriyoruz.

Hepinize çoban salatalı ve sağlıklı günler diliyoruz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın