Bitki Yetiştirme Teknikleri

Saksıda Nane Nasıl Yetiştirilir, Nasıl Bakılır?

Evde nane nasıl yetiştirilir?
Saksıda Nane Nasil Yetiştirilir?
Hem limonatalarınıza, hem çaylarınıza hem salatalarınıza hem de yemeklerinize lezzet katabileceğiniz harika bir bitki nane. Keskin ve ferahlatıcı kokusu ile mutfakların değişmez baharatlarından birisi. Peki bu baharatı saksıdan koparttığınız gibi taze taze kullanmak istemez misiniz? İşte size evinizde veya balkonunuzdaki bir saksıda nane nasıl yetiştirilir nasıl bakılır tüm püf noktaları...

Hem limonatalarınıza, hem çaylarınıza hem salatalarınıza hem de yemeklerinize lezzet katabileceğiniz harika bir bitki nane. Keskin ve ferahlatıcı kokusu ile mutfakların değişmez baharatlarından birisi. Peki bu baharatı saksıdan koparttığınız gibi taze taze kullanmak istemez misiniz? İşte size evinizde veya balkonunuzdaki bir saksıda nane nasıl yetiştirilir nasıl bakılır tüm püf noktaları…

Evde Balkonda Saksıda Nane Nasıl Yetiştirilir, Nasıl Bakılır?

Saksıda nane yetiştirmek aslında düşündüğünüzden çok daha kolay. Aslında bunun için tek yapmanız gereken taze nane demeti bulmak dersek belki de şaşırırsınız.

1. Nane Ne Zaman Ekilir : Nane için en uygun büyüme zamanı bahar aylarıdır. Soğuklar sona erdiği zaman aşağıda nane nasıl ekilir başlığında anlattığımız işleme başlayabilirsiniz.

2. Nane Nasıl Çoğaltılır : Nane için tohumdan yetiştirmek mümkün olmasına rağmen her zaman başarılı olmak mümkün olmaz ve bir çok kez hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. En kolay yolu hazır yetişmiş taze nane bitkisinin dallarını kullanmaktır. 6-8 cm. uzunluğundaki dallar çoğaltma için kullanılabilir.

Saksıda nane nasıl yetiştirilir, nasıl bakılır
Suyun içerisinde bekleyen nane dalı kök salacaktır. Yeterince uzadığı zaman ekilmeye hazırdır.

a. Taze Nane Dalından Çoğaltmak : Taze nane demetinin ana dallarının birbirlerinden ayrıldığı yerin 1 cm üzerinden makas ile kesiyoruz. Yaklaşık 6-8 cm. uzunluğundaki dallar idealdir. Yalnızca yukarısındaki yapraklar ve dallar kalacak şekilde nane dalımızın alt kısmını yapraklardan ve dallardan temizliyoruz. Uzunca bir bardağa temiz su dolduruyoruz ve bardağın üzerini dalının geçebileceği kadar küçük bir delik olan kağıt veya peçete ile kapatıyoruz. Böylece nane dalının gövdesi suyun içinde dik olarak durabilecektir. Bardağımızı güneşli sıcak bir yere yerleştiriyoruz. Dalın gövdesinin beyaz küçük kökler vermesini beklememiz gerekiyor. Suyu buharlaşıp azaldıkça bardağa tüm gövdesini kaplayacak kadar su ekliyoruz.

Köklerin her dalda oluşacağının bir garantisi yok. Olasılığı yükseltmek için bir kaç dalda aynı anda deneyebilirsiniz.

3. Nane için Nasıl Saksı Gerekir : 30-40 cm. çapında ve 20-25cm derinliğinde bir saksı yeterli olacaktır. Ayrıca saksının direnaj deliğinin olması gereklidir.

4. Nane Nasıl Toprak İster : Nane besin açısından zengin geçirgen kumlu toprağı tercih eder. Emilimi yüksek komposto kullanabilirsiniz.

5. Nane Nasıl Ekilir : Nane dalının üzerinde kökler oluştuğu ve boyu bardağın dibine doğru uzadığı zaman ekilmeye hazır hale gelmiş demektir. Saksımızı 15-20 cm kadar toprakla dolduruyoruz. Ardından 5-8 cm kadar küçük bir çukur kazıp boynundan yukarısı dışarıda kalacak şekilde nanemizi gömüyoruz ve saksımızı sabah güneşi alan bir noktaya yerleştiriyoruz. Gövde ilk 1 ay güçsüz olacağından dondurma çubukları ile destek yapabilirsiniz.

6. Nane Nasıl ve Ne Kadar Sulanır : Nane özellikle ilk aylarda her zaman nemli kalmalıdır. Bu yüzden toprak kurudukça bitkiye zarar vermeyecek/üzerine direk gelmeyecek şekilde suluyoruz. Yapraklar ve gövdeyi püskürtücü yardımıyla buhar şeklinde ıslatabilirsiniz.

7. Nane Nasıl Işık Sever, Ne Kadar Güneş İster : Nane güneşli ortamı sever. Özellikle tüm sabah öğlene kadar güneş alan ortamlar en uygunudur. En kötü yarı gölge bir ortam sağlamaya çalışın ve bu ortam en az 6 saat kadar güneş ışığı görsün. Saksılar için güneş ışığı gören pencere kenarları uygundur ancak radyatörlere çok yaklaşmamasına dikkat edin.

Evde nane nasıl yetiştirilir?
Evde nane nasıl yetiştirilir : Evimizde saksıda yetiştirdiğimiz nanelerden bir görüntü

8. Nane Nasıl Budanır :  Naneniz yukarıya dogru üç budaktan fazla vermeye başlarsa budayabilirsiniz. Böylece yukarı büyümek yerine yanlara doğru büyüyecektir. Hem saksınızı doldurur hem de daha güzel bir görüntü verir. 2-3 yıl sonra naneniz hala sağlıklı ise saksınızı kaplayacak kadar büyümüş olacaktır. Bu durumda hemen dallardan yeni saksılara çoğaltmanız gerekir. Artık naneniz ömrünü doldurmuştur. Toprağını havalandırıp, temizleyip tekrar kullanabilirsiniz.

9. Nane Nasıl Toplanır ve Ne Zaman Toplanır : Bahar sonunda yeterli yoğunluğa ulaştığında oluşan yaprakların 3’te 1’ini toplayabilirsiniz. Tekrar toplamadan önce tekrar çoğalmasını bekleyin. Ayrıca çiçekler oluşmadan kesip atın yoksa nanelerinizin yeni yapraklar oluşturmasını yavaşlatacaktır. Eğer dışarıda yetiştiriyorsanız soğuklar başlamadan önce nanelerinizi toplayın. Dışarıda nanelerinizin toprak üstünde kalan kısmı ölecektir. Eğer çok soğuk değilse kök sistemi zarar görmez ve baharda tekrar büyür.

Nane yayılmayı seven bir bitkidir. Bu yüzden toprağa bile ekseniz saksı içinde ekmeniz tavsiye edilir. Yoksa istenmeyen bir şekilde yabani ot gibi bahçenizi kaplamaya başlar.

Evet nane ister bahçede ister balkonunuzda veya evinizde olsun yetiştirmesi oldukça zevkli bir bitki ve baharat. Ürettiğiniz naneleri kurutup çay olarak veya taze olarak meyve sularınızda kullanabilirsiniz. İçerisinde nane içeren tüm tariflerimiz için buraya bakabilirsiniz.

Hepinize afiyet olsun.

 

2 Comments

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın