Bitki Yetiştirme Teknikleri

Saksıda Meyve Ağacı Yetiştirme : Espalier

Espalier ile Saksıda Limon Yetiştirme
Espalier ile Saksıda Limon Ağacı
Büyük şehirde sıkışıp kaldınız ve terasınızda veya balkonunuzda çiçekler yetiştiriyor ama yeriniz küçük olduğundan güzel kokulu meyve ağaçlarının yalnızca hayallerini mi kuruyorsunuz? Espalier yöntemi ile evinizdeki bir saksıda meyve ağacı yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Büyük şehirde sıkışıp kaldınız ve ufak bahçenizde, terasınızda veya balkonunuzda çiçekler yetiştiriyor ama yeriniz küçük olduğundan güzel kokulu meyve ağaçlarının yalnızca hayallerini mi kuruyorsunuz? Espalier yöntemi ile evinizdeki bir saksıda meyve ağacınızı yetiştirebilirsiniz.

Evde meyve ağacı yetiştirmenin sırrı genç meyve dallarının 2 boyutlu olarak(yatay ve dikey) istediğiniz yönde büyümesini sağlamakta yatıyor. Garip gelebilir ama bunun için ağacı eğitmemiz gerekiyor. İlk olarak Fransa’da ortaya çıktığı düşünülen espalier yöntemi daha sonradan Avrupa geneline yayıldı ardından koloni akımları ile Amerika’ya ulaştı. Ülkemizde pek kullanılmasa da yavaş yavaş büyük şehirlerde gelişen organik bilinci ile bunun artacağını düşünüyorum.

Büyük küçük farketmeden hemen her meyve ağacını espalier tekniği ile küçük alanlarda yetiştirmek mümkün yalnız belirtmeliyiz ki bu iş bir gecede olmuyor ve biraz emek istiyor. Ama bir kere sonuçlarını görmeye başlayınca çok zevk verici bir uğraş olduğunu belirtmeliyiz.

Meyve Ağacı Eğitmek İçin Yapılması Gerekenler

Meyve Ağacını Eğitmenin Faydaları

  • Yerden tasarruf
  • Daha çok ve daha uzun süre meyve : Bitki tüm enerjisini ve besinini dal yerine meyveye yoğunlaştırıyor.
  • Daha sağlıklı bir meyve ağacı : Hava dolaşımı ve güneş ışığı gören yüzey artıyor. Bu da ağacın hastalık ve zararlılardan etkilenme şansını azaltıyor.

Meyve Ağacı Nasıl Eğitilir?

Öncelikle terasınızda, bahçenizde veya balkonunuzda bir duvarı bu iş için ayırmanız yeterli. Eğer uygun duvarınız yoksa da sorun değil tellerden veya çitalardan oluşan bir duvarda yapabilirsiniz. İyibitki.com sayfalarında çitalardan oluşturulmuş basit bir örnek kullanacağız. Aynı işi duvara veya yere monte edilmiş ahşap veya tel bir kafes veya duvar üzerine gerilmiş tel şeritler üzerinde de hazırlayabilirsiniz.

1. Öncelikle ağacımızı taşıyabilecek kadar büyük bir saksı ediniyoruz.

2. İçine yetiştirmek istediğimiz ağaca uygun toprak karışımını koyuyoruz ve tohumlarını/fidanları/fideleri dikiyoruz. İlk denemeniz ise elma, armut veya limon tarzı bir meyve ile başlamınızı öneriyoruz.

3. Tohumları diktiğimiz yerin 10cm kadar yanına uzun sağlam bir çita(kırılmayacak kadar kalın) veya kargı benzeri bir çubuk dikiyoruz. Devrilmeyecek ve sabit tutacak kadar derine koyun. Bu adımı sonrada yapabilmenize rağmen erken yapmanız ağacın sonradan oluşan köklerine zarar vermemek için önemli. Bu çubuğun hizasında ama saksı kenarında olacak şekilde 2 çita daha saplıyoruz toprağa.

4. Ardından dikine sapladığımız çitalara 2 adet çitayı yatay şekilde bağlıyoruz. Şekil 1 de görebileceğiniz bitkimizi eğiteceğimiz yapının iskeleti oluşmuş oldu.

Espalier : Saksıda Meyve Ağacı 1
Espalier : Saksıda Meyve Ağacı Yetiştirme

 

5. Bu yöntemi hem hazır bitki hem de 1 senelik genç bir meyve ağacı üzerinde uygulayabiliriz. Tohumdan yetiştirilen meyve ağacımız 1 sene içerisinde yeterince uzamış olacaktır. Gövdesi iple bağlama ile kırılmayacak kalınlığa ulaştığı zaman ortadaki dik çitaya ağacın gövdesini bir kurdela yardımı ile bağlıyoruz. Gövdemiz uzakdıkça sağa sola ileri geri yatmaması için her 25-30cm de bir bu işi yapmanızı öneririz.

6. Şimdi asıl önemli kısma geldik. Gövdemizin boyu yatay çitalardan ilkini 7-8cm kadar geçtiğinde sağa ve sola çıkacak yeni dal yerlerinin hemen üzerinden buduyoruz ve uzamaya bırakıyoruz. Şekil 2 de görebilirsiniz.

Espalier : Saksıda Meyve Ağacı 2
Espalier : Saksıda Meyve Ağacı Yetiştirme

 

7. Budadığımız yerden sürgün vermeye ve aşağıda bıraktığımız dal yerlerinden biraz uzamaya başlayınca tekrar şekildeki gibi yeni uzamaya başlayan yan dalları yatay çitalarımıza bağlıyoruz. Yukarıdan verdiği sürgünleri de tek dikey dal kalacak şekilde buduyoruz. Bkz; Şekil 3

Espalier : Saksıda Meyve Ağacı 3
Espalier : Saksıda Meyve Ağacı Yetiştirme

 

8. Bundan sonra yapmamız gereken yan sürgünler uzadıkça istediğimiz yöne doğru dalların genç kısımlarını bağlayarak yönlendirmek. Ayrıca ana gövdeden çıkan istemediğimiz(fazla dallar ve öne/arkaya doğru çıkanlar) dalları kesiyoruz. Meyve verecek dalları kesmemeye özen gösterelim. Bkz Şekil 4

Espalier : Saksıda Meyve Ağacı 4
Espalier : Saksıda Meyve Ağacı Yetiştirme

 

9. Gövde yukarı doğru uzadıkça her yatay çitaya geldiğimizde bu işlemleri tekrarlıyoruz. Artık istediğiniz şekilde büyütebileceğiniz bir meyve ağacımız oldu.

Espalier ile Saksıda Limon Yetiştirme
Espalier ile Saksıda Limon Ağacı

Bir diğer önemli noktada meyve ağacının güneşe dönük olmasına dikkat edelim. Bu şekilde daha hızlı ve verimli meyve alabiliriz.

Gördüğünüz gibi espalier yöntemi ile meyve ağaçlarını eğiterek küçük alanlarda büyük işler yapmak mümkün. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz tasarımdan başka tasarımlarda mevcuttur. Biraz alıştıktan sonra değişik görünümlerde ağaçlar yapmayı deneyebilirsiniz.

Bir dahaki yazımızda görüşene kadar herkese kendisine ait meyve bahçeleri dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın