Bitki Yetiştirme Teknikleri

Saksıda Maydonoz Nasıl Yetiştirilir?

Balkonda maydonoz nasıl yetiştirilir?
Evde maydonoz nasıl yetiştirilir?
Kendine has güzel kokusu, en basit yemeğe bile kattığı lezzet ve sayılamayacak kadar çok faydası ile akdeniz mutfağının en özel bitkilerinden birisidir maydonoz. Az biraz güneş alan herhangi bir mekanda yetiştirilebileceğinden balkonunuzda bulunan bir saksıda bile bu bitkiyi kolayca yetiştirebilirsiniz. İşte evde balkonunuzda veya saksıda maydonoz yetiştirmenin püf noktaları :

Kendine has güzel kokusu, en basit yemeğe bile kattığı lezzet ve sayılamayacak kadar çok faydası ile akdeniz mutfağının en özel bitkilerinden birisidir maydonoz. Az biraz güneş alan herhangi bir mekanda yetiştirilebileceğinden balkonunuzda bulunan bir saksıda bile bu bitkiyi kolayca yetiştirebilirsiniz.

Evde balkonda saksıda maydonoz yetiştirmenin püf noktaları :

Saksıda maydonoz nasıl yetiştirilir?
Maydonozun sulanması ve tohumların yerleşimi
 1. Maydonoz için Toprak Nasıl Olmalıdır : Maydonoz en iyi gevşek toprakta yetişir. Toprağın hava alması önemlidir. İkinci dikkat edilecek nokta ise toprağın besin ve PH değeridir. PH değeri 6-7 civarında olması tercih edilir. Size toprak karışımı yapmanızı tavsiye ediyoruz. Yarısını torf toprağı, diğer yarısını da besinli topraktan oluşturabilirsiniz. Böylece gevşek, hava alan ve gerekli değerlere sahip bir toprak karışımımız olacaktır. Maydonozun narin kökleri kendilerini böyle gevşek bir toprakta daha kolay salacaktır.
 2. Maydonoz Tohumları Nasıl Hazırlanır : Tohumların belirli bir filizlenme süreci vardır. Bu adımı isterseniz geçebilirsiniz ama filizlenmeyi hızlandırmak istiyorsanız içi sabunlu hafif sıcaklıkta bir su içerisinde 1 saat kadar kadar bekletin. Bu yöntem tohum kabuklarını zayıflatarak filizlenme hızını arttıracaktır. Daha sonradan tohumları iyice yıkayın ve tekrar sabunsuz hafif sıcak suda bir gece bekletin. Ardından tohumlarınızı bir yağlı kağıt üzerinde kurumaya bırakın. Artık tohumlarınız ekilmeye hazırlar.
 3. Maydonoz için Doğru Ekim Zamanı Nedir : Maydonozlar soğuğu sevmezler. Bu yüzden soğuklar geçtikten sonra tohumlar ekilmelidir. Mart sonu veya Nisan başı genelde uygun bir zaman aralığıdır.
 4. Maydonoz Toprağa Nasıl Ekilir : Saksınızın ve ekeceğiniz alanın büyüklüğünü siz seçebilirsiniz. Ancak tohumları birbirinden 7 cm uzaklık vermeniz büyümesi ve gerekli besinleri topraktan alabilmesi için en uygun ortamı sağlayacaktır. Ayrıca kazılan alanın çok derin olmasına gerek yoktur. Üzerine çok az bir toprak(1-1.5cm) atmanız da yeterli olacaktır.
 5. Maydonoz Nasıl Işık Sever : Saksınızı sabah güneşi alan bir yere koymanız yeterli olacaktır.
 6. Maydonoz Nasıl Sulanır : Büyüme safhasında haftada 2 kere sulamanızı öneriyoruz. Çok sıcaklarda haftada 3 veya 4 kere de sulanabilir. Toprağın hafif nemli kalmasını sağlamanız kafidir.
 7. Otlardan Temizleme : Yabani otlar saksınızda bitmeye başlayabilir. Bu bitkiler topraktaki besine ortak olacaktır. Bunun için sürekli olarak bu yabani otları temizleyiniz.
 8. Yeşil Bitki Besini : Ayda 1 kere bitki besini vermeniz saksıdaki toprağın minerallerini korumasını ve maydonozların besin almaya devam etmesini sağlayacaktır.
 9. Maydonoz Toplama : Maydonozunuz bir dalında 3 yaprak çıkarttığı zaman toplanabilir. Toplama sırasında  yalnızca yaprakları değil sapını da almanız hem maydonozunuzu canlandıracak hem de siz de maydonoz sapında bulunan faydalı vitaminlerden yararlanabileceksiniz.

Evet maydonoz ister bahçede ister balkonunuzda veya evinizin ışık gören bir yerinde olsun yetiştirmesi oldukça basit mucizevi bir bitki. Küçük bir saksı, biraz toprak ve maydonoz tohumları ile siz de bu bitkiden evinizde yetiştirerek kullanabilirsiniz.

Emin olun kendi yetiştirdiğiniz maydonozun lezzetini başka yerde bulamazsınız.

Hepinize afiyet olsun.

Balkonda maydonoz nasıl yetiştirilir?
Saksıda maydonoz nasıl yetiştirilir?

 

12 Comments

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın

 • 2 gün önce maydonoz ekdim saksıya oğlum üzerine çok fazla zeytin yağı dökmüş zarar verirmi tekramı dikmeliyim

  • Maydanoz, topraktan çoktan bas verip fide halini geçtiyse zeytin yaginin bir sorun olacağını düşünmüyorum.
   Sonuçta zeytin yağı yoğun kıvamlı sıvı olduğundan çekirdekler tarafından muhtemelen emilmeyecektir.

 • Ben iki yıldır deniyorum ama çıkan maydonozlar büyümüyor 🙁 çoğu minik filiz aşamasındayken ölüp gitti. Kalan azcık maydonoz da çok cılız. Bu yılki tohumların çoğu çıkmadı bile. Neyi yanlış yapıyorum anlamadım 🙁

  • Merhaba,
   Maydonoz hafif nemli ve besin acisindan zengin toprak ister. Soguk ortami ise sevmez.
   İki haftada bir besin verebilirsiniz Birbirine cok yakin cok fazla tohum kullanmayın.
   Büyüme aşamasında ortamı karanlık tutup puskurtme yöntemi ile toprağı ıslatın.
   Her gun nemli tutun fide haline gelene kadar. Eğer cok ciliz ise yeterince beslenemiyorlardır muhtemelen.
   Birbirinden en az 20 cm uzaklik verin ve toprak icin gubre kullanin

  • Topragin iyi havalandirilmis oldugundan emin olmali ve yeterince isik alan bir bolume alip tekrar gozlemlemenizi oneririz.

  • Merhaba,
   1 yemek kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı arapsabunu 4 litre suya karıştırıp kullanmayı deneyebilirsiniz.
   Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.