Bitki Yetiştirme Teknikleri

Saksıda Çilek Nasıl Yetiştirilir?

Evde çiçek yetiştirme
Saksıda çilek yetiştirme
Hem çok lezzetli hem çok yararlı ayrıca çocukların da sevdiği bir meyve çilek. Peki bu sevilen meyveyi kendi ev ortamınızda bile kolaylıkla yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet çileği bahçenizde veya saksınızda yetiştirmek çok kolay. Gelin beraber çilek saksıda nasıl yetiştirilir öğrenelim...

Hem çok lezzetli hem çok yararlı ayrıca çocukların da sevdiği bir meyve çilek. Peki bu sevilen meyveyi kendi ev ortamınızda bile kolaylıkla yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Evet çileği bahçenizde veya saksınızda yetiştirmek çok kolay. Gelin beraber çilek saksıda nasıl yetiştirilir öğrenelim…

Saksıda Çilek yetiştirmek için 2 yöntem vardır;

 • Fidandan çilek yetiştirme
 • Tohumdan çilek yetiştirme
Evde çiçek yetiştirme
Saksıda çilek yetiştirme

a. Fidandan Çilek Nasıl Yetiştirilir?

Çilek Nasıl Saksı İster?

1. Öncelikle çileğinizi saksıda yetiştirmek için orta derinlikte bir saksı ediniyoruz. 4 fidan ekimi için 25-30cm derinliğinde ve 35-50cm çapında bir saksı işinizi görecektir. Saksının dibinde drenaj deliği olması daha iyi olacaktır ama olmasada çok sorun değil.

Çilek Nasıl Toprak İster?

2. İkinci olarak toprağımızı ve gübremizi hazırlıyoruz. Çilek yetirtirmek için en verimli toprak geçirgen olarak hazırlanmış mineral bakımından zengin organik topraktır. Bunun için torf, gübre ve  saksı toprağı karışımı hazırlayabilirsiniz.

3. Hazırladığımız toprağı saksının 2/3üne gelecek kadar dolduruyoruz. Ardından suluyoruz ve suların drenaj deliğinden akıp gitmesini bekliyoruz. Sonrasında her fidan için küçük toprak tepecikleri hazırlıyoruz. Fidanlarımızı bu tepeciklerin üzerine oturtacağız.

4. Hazırladığımız fideleri alıp kendi saksılarından ayırıyoruz. Bitki toprağa ve saksıya sıkıca sarıldıysa saksıyı keserek ayırmanızı öneriyoruz. Fideyi çok fazla çekmek kopmasına neden olacaktır. Toprağını sallayarak yalnızca köke yapışık toprakları bırakıyoruz ve onları da nazikçe parmağımızla temizliyoruz.

5. Ardından topraksız kalmış fidanları kökleri suda kalacak şekilde bir saat kadar bir poşet içerisinde suda bekletiyoruz.

6. 1 saat sonra fidanlarımızı alıp kökleri her bir tepeciğe gelecek şekilde yerleştiriyoruz ve ekstra toprakla bir fidanı boynuna kadar toprağa gömüyoruz. Fidanın tamamını toprağa gömmeyin çünkü bıyık denilen ekstra çilek kökleri gövdenin taç denilen yerinden çıkacaktır. Bu bıyıklar sayesinde çilek bitkinizi çoğaltabilir başka saksılarda da üretmeye başlayabilirsiniz.

Çilek Nasıl Sulanır?

7. Ardından toprağımızı tekrar suluyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken sularken püskürtücü kullanmamız.  Aksi takdirde tazyikli veya çok miktarda gelen su köklerine veya gömülme şekline zarar verebilir. Toprak nemli kalacak şekilde her gün sulamalıyız. Nemli kalması yeterlidir. Fazla sulanan bitkilerde mantarlar ve çeşitli hastalıklar görülür.

Çilek Nasıl Işık İster?

8. Ardından saksımızı iyi güneş gören bir mekana koyuyoruz. Çilek hem sıcak hem güneş sever. Günde 5 saat kadar güneş ışığına maruz kalması daha verimli olmasını sağlayacaktır.

Çiçekten meyveye dönen çilekler
Çiçekten meyveye dönen çilekler

b. Çilek Tohumdan Nasıl Yetiştirilir?

1. Öncelikle uzun bir saksı alıyoruz. Yukarıda ikinci maddede anlatıldığı gibi toprakla hazırlayıp dolduruyoruz. Toprağu sulayıp parmağımız yardımı ile birbirlerinden 10-15cm uzaklıkta yarım cm derinliğinde delikler açıyoruz.

2. Her açtığımız deliğe 2 veya 3 adet tohum koyuyoruz.

3. Ardından saksımızın üzerini streç ile kaplayıp üzerine bıçak yardımı ile delikler açıyoruz ve saksımızı güneşli ve sıcak bir yere koyup filizlenmeye bırakıyoruz.

4. Çilek yetiştirilen toprak hep nemli olmalıdır. Nemli derken ıslak ve balçık kıvamında yapmamaya özen gösterin. Fıskiye tarzı hafif bir sulama uygundur. Bu şekilde streç üzerinden suluyoruz.

5. Filizler topraktan çıkmaya başladığı zaman üzerindeki streçi kaldırın.

6. Yeterince güçlenen filizleri ve fidanları başka saksılara taşıyarak çoğaltabilirsiniz. Bunun için yukarıda Fidandan Çilek Nasıl Yetiştirilir? ile ilgili kısmı takip edebilirsiniz.

Umarız siz de balkonunuzda bu lezzetli ve sağlıklı meyveyi yetiştirirsiniz.

Size ve çocuklarınıza afiyet olsun.

3 Comments

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın

 • Merhaba; sitenizi biraz inceledim ve ilgimi çektiniz. Güven uyandırdınız. Bu sebeple size yazmaya karar verdim. Antalya ikliminde kasaların içinde, salkım domates, salatalık, biber soğan maydonoz yetiştireceğim. Bu sebzelerin sulama sıklığı benzerlik gösteriyor mu? Hangilerini ayrı bir yere dikmeliyim?
  Yükseltilmiş bir mini bahçe yapsam( 40 cm yüksekliğinde 150•40 cm ilk ) hangilerini buraya ekmeliyim? Bir araya ekilebilecek bitki listesi verbilir missiniz?
  Bahçem Güney’e bakıyor. Ve bahçede kediler köpekler dolaşıyor. Onların ve sivri sineklerin, akreplerin sevmediği bitkiler ekmek istiyorum. Hangi bitkiler çok etkilidir acaba?
  İlginiz için teşekkür ederim
  Ayfer

  • Merhaba,
   Biz kendi bahcemizde patlican domates biber ve salataligi ayni toprakta birbirinden 50cm uzaklilta yetistiriyoruz
   Bunlarin sulama oranlari genistedikleri toprak birborine yakindir
   Belirli boya ulastiktan sonra esintiye dayaniklidirlar ve bol su isterler
   2-3 gunde bir su yollarına bol su verin.
   Dolu, kar veya çok kuvvetli rüzgara maruz kalmazsa sorun çıkma ihtimali düşüktür.
   Günün her saati güneş alması da iyi olur.
   Kediler bizim bahcede de bol bol var ve zarar vermiyorlar ancak kopekler buyuk ve agir hayvanlar zarar verme ihtimalleri var.
   Bunlar ayrıca bol toprak isteyen bitkiler 40 cm yukseltilmis bahce yeterli olur mu diye iyice hesap etmek gerekir.
   Bitkilerin arasına biraz ısırgan otu eklerseniz böcekler gelemeyeceklerdir.