Yararlı Bilgiler

Sağlıklı Bahçe, Arılar ve Böcek Zehirleri

Polenleme için arıların önemi
Gül İçinde Nektar Toplayan Bal Arısı
Dünyadaki en etkin polenleyici canlı arılardır. Kısacası bugün bildiğimiz bitki örtüsünü ve yediğimiz çoğu yiyeceği arılara borçluyuz desek yanlış olmaz. Ancak bir süredir durum arılar ve bizim için kötüye gidiyor ve dünyadaki arı nüfusu hızlı şekilde yok oluyor. Bilim insanları bu durumun sonuçlarının insanları da ciddi şekilde etkileyeceğini düşünüyor. Peki ama arılar neden yok oluyor ve onları nasıl geri getirebiliriz?

“Arılar dünyadan yok olursa yüzbin civarında bitki türü de onlarla birlikte gidecektir.”

Dünyadaki en etkin polenleyici canlı arılardır. Kısacası bugün bildiğimiz bitki örtüsünü ve yediğimiz çoğu yiyeceği arılara borçluyuz desek yanlış olmaz. Ancak bir süredir durum arılar ve bizim için kötüye gidiyor ve dünyadaki arı nüfusu hızlı şekilde yok oluyor. Bilim insanları bu durumun sonuçlarının insanları da ciddi şekilde etkileyeceğini düşünüyor. Peki ama arılar neden yok oluyor ve onları nasıl geri getirebiliriz?

“Haziran 2015’te yayınlanan bir araştırmada arıların yaptığı polenlemenin yaklaşık değerinin hektar başına $3250 dolar(9000tl) olduğunu ölçmüştür.”

Arılar Neden Yok Oluyor, Neden Ölüyorlar?

Arı ve kelebek nüfusu dünya genelinde büyük bir hızla azalıyor. En son 2014 yılında yapılan bir araştırma gösteriyor ki “Neonikotinoidler(nikotin türü bir böcek ilaçları) arı nüfusunun azalmasındaki en büyük etken. Yeni geliştirilen yöntemler ile bu böcek zehiri türevleri artık gübrelere üretim aşamasında katılıyor ve bu zehirler büyüyen bitkilere de bulaşıyor. Kuşlar, arılar ve kelebekler bu zehirleri başka yerlere ve yuvalarına taşıyorlar. Hatta hiç ilaçlama yapılmamış bölgelerde bile bu ilaçların izlerine rastlanabiliyor.

Yukarıda bahsettiğimiz araştırma boyunca 18 koloni üzerinde test yapılmış. 6 koloni bu zehirli ilaçların katılmadığı ortamdan beslenmiş ve sağlıklı bir arı nüfusu gelişmiş. Geri kalan ve ilaçlı besinleri tüketen 12 koloninin 6 tanesi tamamen yok olmuş. Yok olmayan kolonilerdeki arılarında 3’te 2’si ölmüş. Geri kalanlarında üretkenliği ciddi biçimde azalmış.

Amerika ve Avrupa 2000-14 yılları arasında arı nüfuslarının %30’unu kaybetmişler. Bu sonuçlar yalnızca arılarda değil daha az sayıda bile olsa kelebekler ve küçük kuşlarda da gözlemlenmiş. Eğer bu şekilde devam ederse polenleme işlemi ve sonucu olarak bitki ve insanların ürettiği gıda miktarında ciddi azalmalar başlayacağını tahmin etmek çok zor değil.

Son zamanlarda ise dikkatimi çeken bir başka konu var. Bahçenin çevresinde bazen ölü böcekler görmüşsünüzdür. Doğa hiç bir şeyi boşa harcamaz. Hemen karıncalar başına üşüşür ve böceği bir süre sonra göremezsiniz bile. Son bir kaç seferdir karıncaların böceği yemediklerini farkediyorum. Hayvanların normalde yedikleri bir yiyeceği yememelerinin tek nedeni yiyeceğin bozulmuş, çürümüş veya zehirli olmasıdır.

Arı, Kelebekler ve Kuşlar ile Daha Sağlıklı Bir Bahçe

Kendi ortamımızda yapacağımız bir kaç değişiklik hem sağlıklı arı, kelebek ve küçük kuş nüfusu hem de çevremizdeki duyarlı kişilerin bu konudaki farkındalığı arttıracaktır. Gelin beraber neler yapabiliriz görelim.

Öncelikle burada bahsini ettiğimiz bal arılarının saldırgan hayvanlar olmadıklarını, yuvaları veya kendileri tehdit edilmedikleri sürece sokmayacaklarını bilelim ve arı sokmasına karşı ön yargılı bir korku geliştirmeyelim. Bir kedi tarafından tırmalanma olasılığınız bir bal arısı tarafından sokulma olasılığınızdan fazladır ve daha tehlikelidir. Bu yüzden bal arıları için güvenli kontrollü ortamda konaklar yaratmak düşündüğünüz kadar tehlikeli değildir.

Arı ve Kelebek Dostu Bahçe Nasıl Hazırlanır?

Polenleme için arıların önemi
Gül İçinde Nektar Toplayan Bal Arısı

1. Zehirli Böcek İlaçlarını ve İlaçlı Gübre Kullanımını Bırakmalıyız :

En önemli ve ilk yapmamız gereken iş budur. Arılar ve kelebekler çok narin canlılardır ve biz bu ilaçlar ile zararlı böceklerden kendimizi, sevdiklerimizi ve bize yararı olan arıları ve kelebekleri zehirliyoruz. Bunun yerine organik çözümlere yönelmeliyiz. Doğal çevre dostu organik böcek ilaçları ile ilgili yazımıza iyibitki.com sayfalarından ulaşabilirsiniz.

2. Yerli Bitkileri Egzotik Bitkilere Tercih Edin :

Arıların bulunduğu lokasyona özgü yerel bitkileri tanıyabildiğini ve (bir kaç istisna bitki haricinde) onları tercih ettiğini biliyor musunuz? Bu yüzden eğer yeriniz kısıtlı ise ve seçmeniz gerekiyorsa her zaman yerel bitkileri egzotik olanlara tercih etmeye özen gösterin. Ayrıca egzotik bitkiler yabancı ortamlarda çok daha az polen içerirler ve 1 mevsimden uzun hayatta kalma şansları oldukça azdır.

Arılar kümelenmiş tek taç yapraklı çiçekleri tercih eder
Arılar kümelenmiş tek taç yapraklı çiçekleri tercih eder

3. Tek Katlı Yaprakları Olan Çiçekleri Tercih Edin :

Arılar ve kelebekler tek katlı taç yaprağı olan çiçekleri çok katlı yaprağı olan çiçeklere tercih edeceklerdir. Bunun nedeni tek katman taç yaprağı olan çiçeklerin daha fazla nektar ve polen içermeleridir. Ayrıca çiçek ve bitkilerden beslenen her canlı türü belirli büyüklükte ve renkte bitkileri tercih ederler. Örneğin arılar daha küçük çiçekleri büyüklere, parlak ve renkli(mavi, sarı,pembe ve beyaz) çiçekleri de koyu ve soluk renkli çiçeklere tercih ederler.

4. Çiçeklerinizi kümeler halinde yetiştirin :

Arılar nektar toplarken çiçekten çiçeğe geçerler. Bu yüzden aynı tür çiçekleri kümelemeye özen gösterin.

5. Hem mevsimlik hem uzun ömürlü bitkileri yetiştirin: 

Böylece arılar ve kelebekler her mevsim nektar ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir.

6. Kışlık Bitkiler de Ekin :

Kışları bal arıları kış uykusuna yatarlar. Diğer arılar ise hayatta kalmak için çiçek ve bitkilere ihtiyaç duyarlar. Kışlık bitkiler yetiştirerek arıların soğukları atlatmasına yardımcı olabilirsiniz.

7. Meyve, Sebze ve Baharatlar da Yetiştirin :

Arılar yalnızca çiçekler ile beslenmezler. Bunun yanında çilek, kayısı, şeftali, böğürtlen gibi meyveler, melisa, kişniş gibi baharat bitkileri ve kabak(ve su kabağı), biber gibi bol nektar içeren sebzeler yetiştirebilirsiniz.

8. Bütün Yabani Otları Temizlemeyin :

Yabani otlar arılar ve özellikle de kelebekler için besin kaynağıdır. Bahçenizde onlara yer olsun. Eğer çok yayılmasını istemiyorsanız yalnızca belli bölgelerde bırakmaya çalışın.

Arılar için küçük su kaynakları
Arılar için küçük su kaynakları önemlidir

9. Su Kaynağı Yaratın :

Arıların, kelebeklerin ve kuşların da suya ihtiyaçları vardır. Yazlık bölgelerde duş alırken veya bir su birikintisi çevresinde bolca arı ve kelebek toplandığını görmüşsünüzdür. Küçük mama kaplarına su koyup dışarı bırakabilirsiniz. Eğer uzun süre uzak kalacaksanız ve dışarıda musluğunuz varsa damlayacak şekilde bile bırakmanız yeterlidir.

10. Arı Kovanı :

Eğer bahçeniz yeterince büyükse bir kısmını arıların yuva yapması için ayırabilirsiniz. İnternet üzerinde amatör arıcılık yapmak isteyenler için harika kaynaklar mevcut. Çok ucuz ve çok basit şekilde kurulabilecek sistemleri kendiniz hazırlayabilirsiniz.

 

Umarım yazımız bu konudaki farkındalığı biraz bile olsa arttırabilir. Biz insanlar bazen bunu unutsak bile dünyadaki bütün canlıların hayatı birbirine bağlıdır.

Hepinize daha doğal ve organik bir yaşam dileriz.

 

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın