Bitki Yetiştirme Teknikleri

RUJ ÇİÇEĞİ BİTKİSİ SAKSIDA NASIL YETİŞİR?

Ruj çiçeği bitkisi, evlerde en çok yetiştirilen ve yetiştirilmesi çok kritik detaylar istemediği için kolaylıkla bakılabilen bitki türlerinden birisidir. Güzel görüntüsü ve kolay bakımı sayesinde çiçek seven her kişinin ilk tercihleri arasında yerini alır.

Ruj çiçeği ya da diğer adı ile Aeschynanthus radicans bitkisi, Gesneriaceae familyasının Aeschynanthus cinsinin en yaygın yetiştirilen türlerinden birisidir. Aeschynanthus türünün neredeyse tüm bitkileri süs çiçeği olarak kullanılmaktadır.

Görüntüsü sebebi ile halk arasında ruj çiçeği adı ile bilinen bu bitki, hem güzel duruşu hem de kolay bakımı sayesinde evleri süsleyen en güzel dekoratif bitkilerden birisidir.

Ruj çiçeği bitkisinin an vatanı Malay yarımadasının güney kesimleridir. İklimsel olarak bakıldığında da tropikal yağmur ormanları ikliminin etkin olduğunu görmekteyiz. Doğadaki yetişme koşullarına baktığımızda ağaçlardaki oyuk ve kabuk aralarında köklenerek yaşar.

Ruj çiçeği bitkisi genel olarak hem çiçek hem de yaprak güzelliği olarak yetiştirilir. Aşırı güneşten ve yaz sıcaklarından olumsuz anlamda etkilenen ruj çiçeği bitkisi, kış mevsiminin dondurucu derecede olan soğuklarına da dayanamaz. Mayıs ve eylül arası, ruj çiçeği bitkisi için oldukça ideal bir dönemdir.

Ruj Çiçeği Bitkisi Saksıda Nasıl Yetiştirilir? Ruj Çiçeği Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  1. Ruj Çiçeği Bitkisi Nasıl Saksı İster?

Uyumlu ev bitkileri arasında gösterilen ruj çiçeği bitkisi, saksı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir çiçek türüdür. Ruj çiçeği için daima köklerinin yer darlığına maruz kalacağı gövdesinden küçük saksılar tercih edilmelidir. Kökler saksıda oldukça yoğun bir şekilde yumaklaşma oluşturmadıkça saksı değişimine gitme fikrinden vazgeçin.

  1. Ruj Çiçeği Bitkisi Nasıl Toprak İster?

Ruj çiçeği bitkisi, fazlasıyla havadar ve tutucu özellikte toprak gereksinimi duyar. Toprağın özellikleri, çiçeğin sağlıklı olarak yetiştirilmesi için oldukça önemlidir. Evde yetiştirilen bir ruj çiçeği bitkisi için gerekli olan toprak karışımı şu şekildedir:

*Dört ölçü oranında humus katkılı hazır toprak+ bir ölçü orkide çam kabukları +bir ölçü kuvars kumu+ bir ölçü ponza taşı

  1. Ruj Çiçeği Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

İlkbaharın başlangıcı olarak nitelendirilen dönemde, kış soğuklarının geçtiği zamanlarda, budadığınız dalları direkt toprağa dikerek çoğaltma ve ekim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Doğru bir yetiştirme zemini için, günde üç saat boyunca güneş alabilmeli ve ısınabilmelidir.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş Mi Sever, Gölge Mi Sever?

Ruj çiçeği bitkisi, genel anlamda dondurucu kış soğuklarına dayanamaz. Serin havalara uyum sağlayan bir bitkidir. Gölge bir alanda gelişimini sürdürür fakat çiçek açması gerçekleşmez. Ruj çiçeği bitkisinin tomurcuk açabilmesi ve dekoratif anlamda güzel gözükmesi için aydınlık bir ortama ve filtrelenmiş bir güneşe ihtiyacı bulunmaktadır. Kış güneşi ise ruj bitkisi için gereklidir, filtreleme yapılmaması gerekir.

  1. Ruj Çiçeği Bitkisi Ne Kadar Sulanmalıdır?

Ruj çiçeği bitkisini sulama periyodu ise şu şekildedir; toprağın ıslaklığını yitirmesi önemli bir ölçüttür. Toprağın ıslaklığı yitince sulama yapmak en önemlisidir. Sulama suyunun kireçsiz olmasına ve oda ısısından daha soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz.

  1. Ruj Çiçeği Bitkisi Nasıl Budanır?

Ruj çiçeği bitkisi, çiçeklenme döneminin ardından dalları ortalama olarak 10 cm kalacak şekilde kısaltılması uygundur. Budama işlemi ruj çiçeği bitkisinin güçlenmesi ve doğru yetiştirilmesi için önemli bir işlemdir.

  1. Ruj Çiçeği Bitkisi Hastalık Ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Ruj çiçeği bitkisi, genel anlamda herhangi bir bitlenme ve hastalığa maruz kalmamaktadır. Ruj çiçeği bitkisi herhangi bir zararlıya maruz kalmaması açısından da oldukça ideal bir ev bitkisidir.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın