Bitkiler Hakkında

Patlıcanın Faydaları ve Besin Değeri

Patlıcanın kilo vermek için ideal bir yiyecek ayrıca lif bakımından da oldukça zengin
Patlıcanın kilo vermek için ideal bir yiyecek ayrıca lif bakımından da oldukça zengin
Ayırt edici mor rengi, şekli ve tabiki lezzeti ile diğer bütün meyve ve sebzelerden ayrılan patlıcan Haziran ve Ekim ayları arasında sık sık sofralarımıza da misafir olur. Ülkemizde sıkça tüketilen patlıcanı acaba yeterince tanıyor, yararlarını ve besin değerini biliyor muyuz? Bu yazımızda sizler için patlıcanın faydaları ve besin değerini araştırdık.

Ayırt edici mor rengi, şekli ve tabiki lezzeti ile diğer bütün meyve ve sebzelerden ayrılan patlıcan Haziran ve Ekim ayları arasında sık sık sofralarımıza misafir olur. Ülkemizde sıkça kullandığımız ve salatasından  reçeline kadar türlü şekillerde tükettiğimiz patlıcanı acaba yeterince tanıyor, yararlarını ve besin değerini biliyor muyuz? Bu yazımızda sizler için patlıcanın faydaları, besin değeri ve zararlarını araştırdık.

Patlıcan Diyabet ve Şeker Hastaları İçin Uygun mudur?

Patlıcan düşük glisemik indeks grubunda bulunur ve 100 gr. civarında tüketilmesi kandaki şeker miktarını çok etkileyecek insülin salgılanmasına neden olmaz ve kolesterolü de yükseltmez. Ancak bir yiyeceğin nasıl pişirildiği de salgılanan insülin miktarı üzerinde etkilidir. Bu yüzden direk ateşe maruz kalmayacak şekilde pişirilmesi en sağlıklı metoddur.

Patlıcanın Besin Değeri : Patlıcanda Hangi Vitaminler ve Mineraller Vardır?

DV (Daily Intake Value) : Bir besin maddesinin günlük ihtiyacımızın ne kadarını karşıladığını gösterir. Örneğin bir yiyeceğin protein değeri DV %5 ise günlük protein ihtiyacımızın yüzde 5’ini karşılıyor demektir.

Patlıcanın kilo vermek için ideal bir yiyecek ayrıca lif bakımından da oldukça zengin
Patlıcanın kilo vermek için ideal bir yiyecek ayrıca lif bakımından da oldukça zengin

100 gr. patlıcanda

 • 24 kalori – DV %1
 • 3 gr. lif – DV %14
 • 1 gr. protein – DV %2

bulunur. Ayrıca patlıcan,

 • Manganez – DV %13
 • Potasyum – DV %7
 • Folat – DV %5
 • Bakır – DV %4
 • C Vitamini – DV %4
 • K Vitamini – DV %4
 • B6 Vitamini – DV %4

içerir. Aslında hacmi ile karşılaştırıldığında vitamin ve mineral yönünden çok zengin olmamasına rağmen lif yönünden zengin ve kalori yönünden oldukça düşüktür. Bu yüzden kilo vermek isteyenler için aslında oldukça uygun bir besindir.

Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

1. Beyindeki sinir hücreleri için gerekli. Patlıcanın kabuğunda bitkisel bir besin maddesi olan Nasunin ve niasin bulunur. Yapılan araştırmalar nasunin ve niasinin hücre zarlarını koruyan etkili bir antioksidan olduğunu göstermiştir. Hayvanlar üzerindeki araştırmalar Nasuninin özellikle hücre zarında bulunan lipidleri serbest radikal hasarından korumakta işe yaradığını kanıtlamıştır. Hücre zarları büyük oranda lipidden oluşur. Hücre zarları yararlı besinleri hücre içine alırken zararlı maddelerin hücre dışına seçisi bir şekilde taşınmasından da sorumludur. Kısaca eğer bu yararlı besin maddesi olmasaydı beyin hücrelerimiz çok daha çabuk hasar görüp ölürlerdi.

2. Antioksidan yönünden zengin. Amerikan Tarım Dairesinin yaptırdığı araştırmalar sonucunda bilim insanları patlıcanda bulunan fenolik bileşiklerin, özgün antioksidan özellikleri olduğunu keşfetmişler. Patlıcanın bu bileşikleri oksidasyon ve bakteri,mantar gibi dış etkenlerden korunmak için ürettiği düşünülüyor. Bu bileşenlerden birisi de bilinen en etkili serbest radikal yok edicilerden birisi olan ve bütün patlıcan çeşitlerinde bulunan klorojenik asit. Klorojenik asidin anti mutasyon(kanser), anti mikrobiyal, anti kolesterol(kötü kolesterolü düşürücü) ve anti viral özellikleri vardır. Klorojenik asit patlıcan içerisinde en yoğun bulunan antioksidan bileşen olmasına rağmen patlıcan 13 adet farklı antioksidan özelliği olan asit içerir. Patlıcana acımtrak tadını verenin de bu asitler olduğu düşünülüyor.

3. Kolesterolü düşürür, kalp ve damar sağlığını korur. Her antioksidan zengini bitki gibi patlıcan da kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalı. Kandaki kolesterol seviyesi yüksek hayvanlara patlıcan ekstratı verildiğinde hayvanların kanlarındaki, arterlerindeki ve aortlarında bulunan kolesterol seviyesi etkili biçimde azalmıştır.

4. Demir söktürücü özelliği vardır. Demir vücut sağlığımız için genellikle iyidir. Ancak her iyi şey gibi demirin de fazlası vücudumuz için zararlıdır. Fazla demir oksidasyona yol açarak serbest radikallerin vücudumuzda çoğalmasına neden olur. Bu da kalp hastalıkları ve kanser riskini önemli ölçüde arttırır.

5. Artrit ağrılarını azaltır. Artritin başlıca nedenlerinden birisi, serbest radikallerin eklem dokularına zarar vermesidir. Eğer artrit ağrılarının kaynağı bu serbest radikaller ise patlıcan bu serbest radikalleri yok ederek artrit ağrılarını azaltır.

Patlıcanın Zararları

 • Patlıcanlar nitrat içerirler ve midede nitrite dönüşürler. Oda sıcaklığında uzun süre bekleyen patlıcanlar çok daha hızlı nitrite dönüşür ve çocuklar için toksik özelliği vardır. Bu yüzden patlıcanları oda sıcaklığında uzun süre beklettikten sonra çocuklara yedirmemeliyiz.
 • Antidepresan ilaçlar patlıcan içerisindeki tyramine maddesi ile etkileşime geçerler ve yüksek tansiyona neden olabilirler.
 • Bazı kanser türleri için test yapılırken seratonin seviyeleri ölçülür. Patlıcanda seratonin bulunduğundan yanlış test sonuçları elde etmenize neden olabilirler.
 • Demir söktürücü özelliği olduğundan demir seviyesi düşük kişilerin patlıcan tüketmeleri sakıncalı olabilir.
 • Patlıcana bağlı alerji vakaları sık görülen bir durumdur.

Patlıcanlı Yemek Tarifleri

iyibitki.com sayfalarında paylaşılan ve içerisinde patlıcan bulunan tüm tariflere buradan ulaşabilirsiniz. Umarız beğenirsiniz.

Hepinize sağlıklı günler dileriz.

 

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın