Bitki Yetiştirme Teknikleri

PAŞAÇADIRI (BEGONİA ‘ERYTHROPHYLLA’) YETİŞTİRİLMESİ VE BAKIMI NASIL YAPILIR?

Primula yani bizdeki adıyla on bir ay çiçeği, yaprakları iri kalp şeklinde olan, çiçekleri şemsiye dizilişli, uzun saplı ve ince tüylü bir bitkidir. Doğada yaklaşık olarak 500 türü bulunan Primula cinsinin, bahçe ve balkonlar için yetiştirebilir olanları da vardır. Beyaz-kırmızı, pembe ve mavi renkleri ile iç mekânı süsleyen güzel bir süs bitkisidir. Anavatanı Çin’in güneybatı kesimlerinin dağlarıdır ve sis ormanına benzer bir iklimde yetişir. Bölge yılın çoğu zamanı bulutlu ve yağışlıdır, güneşli gün sayısı çok azdır. On bir ay çiçeği olarak bilinen Primula çiçeği; kışın yapraklarını döken ağaçlarla kaplı olan ormanda, yoğun çöküntülü humus birikimli toprakta yaşar.

Saksıda Primula (On Bir Ay Çiçeği) Nasıl Yetiştirilir? Primula Bakımı Nasıl Yapılır?

1.Primula Nasıl Saksı İster?

Primula bitkisi, büyük bir saksıya ihtiyaç duymaz. Piyasada genel olarak büyük saksılarla satılır fakat birkaç kök birden dikmezseniz küçük bir saksı da işinizi görecektir. Ortalama saksı büyüklüğü olarak 12*12 ölçülerinde bir saksı yeterli olacaktır. Her yıl düzenli olarak primula çiçeğini kökten ayırmanız ve toprağını yenilemeniz şarttır.

2.Primula Nasıl Toprak İster?

Primula yani on bir ay çiçeği için havadar, suyu iyi süzdürülen, humuslu bir toprak uygun olacaktır. Formül olarak verecek olursak; altı ölçü humuslu doğal toprağın içerisine iki ölçü hindistan cevizi lifleri ve iki ölçü ponza taşı koymanız yeterli olacaktır.

3.Primula Ne Zaman Ekilir?

Primula bitkisi daima serin ve nemli bir alan ister. Bu sebeple Şubat sonundan Kasım sonuna kadar direkt olarak güneş ışığından korumalı, aydınlık ortamlarda tutmalısınız. Primula çiçeğinin tohumları ocak sonunda, şubat başında ekilmektedir.

4.Primula Çiçeği Tohumu Nasıl Ekilir?

Tohumları en fazla yarım santim olacak şekilde derine gömmeli ve sulamasınız. Çiçek tohumlarının ekili olduğu saksı; Mart ayına kadar soğuk bir yerde olmalı ve iyice üşümelidir. Mart ortasından itibaren toprak yüzeyinin güneşte ısınabileceği bir yere alınmalıdır. Bu şekilde birkaç hafta içinde çimlenecektir.

5.Nasıl Bir İklim İster? Güneş mi Sever, Gölge mi Sever?

On bir ay çiçeğini evde yetiştirmek istiyorsanız; kesinlikle 24 dereceden sıcak olmayan, kış sıcaklığı olarak da 10-12 derece olan bir alan yaratmalısınız. Bitkinin çiçek oluşturmasını istiyorsanız kış sıcaklığını 12 -15 derece aralığına yükseltmeniz, gece sıcaklığını da 5 derecenin altına düşürmemeniz gereklidir. Aydınlık fakat doğrudan güneş ışığı almayan ortamlar tercih edilmelidir. Fazla güneş bu çiçek için zararlıdır.

6.Primula Ne Kadar Sulanmalıdır?

Primula, nem isteği ile birlikte yüksek miktarda su gereksinimi de duyan bir çiçektir. Fakat kış soğuklarında seyrek miktarda sulanması gereklidir.  Kış mevsiminde toprağın, tamamen kurumayacağı gibi ıslak da kalmaması gereklidir.

  1. Primula Nasıl Budanır?

Kuruyan ve çürüyen yapraklar ve çiçekler kesilir ve budanır.

8.Primula Hastalık ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Primula yani on bir ay çiçeğinin en çok bilinen zararlısı minik beyazsinekler idir. Bu gibi bir durumda; iki-üç gün arayla üç defa sonrasında iki ve bir defa olmak üzere düşürerek, derhal ilaçlama yapılmalıdır. Yok, olduktan sonra 15 gün kadar ilaçlama yapmaya devam ederseniz sağlıklı bir çözüm üretmiş olursunuz.

Primula çiçeğinin en önemli hastalıkları ise; kloroz, virüs, kurşuni küf ve kök çürüklüğüdür. Ayrıca yapraklarda mantar hastalığı da oluşabilir. En sık görülen hastalık olan kök çürüklüğü; yanlış sulama ve yanlış toprak seçimleri ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu sebeple Primula toprağı hazırlarken dikkatli olunmalıdır.

Etiketler

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın