Bitki Yetiştirme Teknikleri

PAŞAÇADIRI (BEGONİA ‘ERYTHROPHYLLA’) YETİŞTİRİLMESİ VE BAKIMI NASIL YAPILIR?

Paşaçadırı çiçeği; Begonia ‘Erythrophylla’ ismiyle bitki literatüründe geçen ve saksı çevresinde dönen bir ev dekorasyon süsüdür. Parlak, iri ve gösterişli yaprakları vardır. Begonya türlerinden biridir ve bakımı ile ilgili birkaç püf noktaya dikkat etmek gerekir.

Bitkinin genel özelliklerine bakacak olursak; ev ortamına oldukça uyumlu olan begonya türü, oldukça zarif ve gösterişli bir ev bitkisidir. Anavatanı; sis ormanı vb tropikal dağ ormanlarıdır. Doğal ortamlarında çoğunlukla mağara girişlerinde, tepe vadilerin diplerinde, fazla güneş almayan kuytu aralıklarda yetişmektedir.

Kuvvetli aydınlık isteyen, sabah ve akşam güneşsini seven paşaçadırı bitkisi; havası kuru olan yerlerde iyi yetişmemektedir.

Saksıda Paşaçadırı Nasıl Yetiştirilir? Paşaçadırı Bakımı Nasıl Yapılır?

1.Paşaçadırı Nasıl Saksı İster?

Yetişme koşulları göz önüne alındığında; kökler toprakta boğulmamalıdır. Doğadaki yetişen ortamlara da baktığımızda kuytu, toprağı az olan yerleri sevmektedirler. Bu sebeple saksının derin olmaması önemlidir. 12 cm derinliğinde bir saksı paşaçadırı bitkisi için ideal olacaktır. Saksının dibine kalker taşları ile 1-2 cm yükselti oluşturmanız faydalı bir işlem olacaktır.

  1. Paşaçadırı Nasıl Toprak İster?

Paşaçadırı humuslu çürüntülerden ve kalsiyumdan mahrum kalmamalıdır. Paşaçadırı toprağı hazırlanırken poşetlerde satılan topraklardan tercih edilecekse, üzerinde humus katkılı şeklinde yazan çeşitlerden alınmalıdır. Bu toprağı ¼ oranında ponza taşı ile güzelce karıştırmak önemlidir. Dibine kalker taşı döşediğiniz ortalama 12 cm derinliğinde saksınıza bu toprağı döküp üzerine paşaçadırı bitkinizi ekebilirsiniz.

  1. Paşaçadırı Ne Zaman Ekilir?

Güneş eksikliği, paşaçadırı bitkisinin sağlıksız ve düzgün yetişmemesine sebep olur. Fakat aşırı güneş yapraklar için oldukça zararlıdır. Aydınlık ve havadar bir ortam bu bitki için ideal olacağından ekiminin bahar başı yapılması uygundur.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş mi Sever, Gölge mi Sever?

Her ne kadar ev ortamına uyumlu bir bitki olsa da yanlış bir toprak ya da hatalı bakım sonucu bu bitkiler çürüyüp ölebilir. Bu sebeple paşaçadırı bitkisinin iklim koşulları önemlidir. Sabah ve akşam güneş alması, yazın yakıcı sıcaktan ve güneşten korunması, aydınlık bir ortamda yetiştirilmesi, paşaçadırı bitkisinin güneş ihtiyaçlarını karşılamak için uygundur. Ayrıca esinti seven bitkiler olduğundan dolayı ortamı sürekli olarak havalandırmanız uygundur. Kışın ‘sıcak’ evlerde açılmayan camlar yüzünden paşaçadırı bitkisi kolayca çürüyebilir.

  1. Paşaçadırı Ne Kadar Sulanmalıdır?

Paşaçadırı bitkisinin toprağı nem kaybetmediği sürece sulamanıza gerek yoktur. Gereğinden fazla ve hatalı sulama yapmak, köklerin çürümesine neden olacaktır ve bitkiniz ölecektir. Bu sebeple yeterli esinti almayan ve fazla sıcak olmayan havalarda sık sulama yapmak yanlış olacaktır. Doğru sulama zamanı bitkinin toprağı kuruduğunda olacaktır. Toprağı sürekli olarak sulamak yerine, ortamı havalandırmak daha doğru bir işlem olacaktır. Paşaçadırı bitkisinin yapraklarına gece su püskürtmek ise oldukça faydalı bir işlemdir.

  1. Paşaçadırı Nasıl Budanır?

Yaprakları kuruyan ya da çürüyen kısımları budayabilirsiniz.

  1. Paşaçadırı Hastalık ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

İnce köklü bir bitki olan paşaçadırı bitkisi, yanlış sulama ve hatalı toprak kullanımı yüzünden hızlı bir şekilde çürüyebilir. Sulamada yapılan ya da toprak hazırlarken yapılan bir hata hassas köklerde çürümeye neden olur. Yaprak kuruması ve rizomun çürümesi daha ileri boyutta ortaya çıkan hastalıklardır ve neticesinde paşaçadırı bitkisi ölebilir.

Bitki bitleri paşaçadırını pek sevmez. Bu sebeple bu bitkinin zararlısı pek yoktur. En büyük zararlısı yanlış toprak ve hatalı sulamadır.

Etiketler

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın