Bitki Yetiştirme Teknikleri

Organik Böcek İlaçları ile Sağlıklı Çevre Dostu Bahçeler, Meyve ve Sebzeler

Yaprak bitleri için organik böcek ilaçları nasıl hazırlanır?
Yaprak bitleri için organik böcek ilaçları nasıl hazırlanır?
Böceklerden çok size ve sevdiklerinize zarar veren zehirli böcek ilaçları ve zehirli gübreler yerine evinizde kolayca bulabileceğiniz içerikleri kullanarak uygun fiyatlı çevre dostu doğal organik böcek ilaçları hazırlamanız çok ama çok kolay. Gelin sizin için hazırladığımız 7 etkili böcek ilacı tarifimizi beraberce inceleyelim.

2014 yılında yayınlanmış bilimsel çalışmalar sonucu organik ürünlerin, modern metodlar ile yetiştirilmiş ürünlere kıyasla çok daha yararlı oldukları kanıtlanmış oldu. İleride bu bilimsel araştırmalardan iyibitki.com sayfalarında detaylı olarak bahsedeceğiz ancak şimdiden belirtmeliyiz ki organik yetiştirilmiş ürünlerin en büyük faydalarından birisi içerisinde toksik maddelerin bulunmamasıdır.

Yaprak bitleri için evde hazırlayabileceğiniz organik ilaçlar
Yaprak bitleri için evde hazırlayabileceğiniz organik ilaçlar

Daha önceki yazılarımızda böcek ilacı içeren gübrelerin ve kimyasal hazır böcek ilaçlarının çevremize verdiği zarardan bahsetmiştik. Peki kendi bahçemizde organik meyve sebze yetiştirirken bu zehirli ilaçlar veya zehirli madde içeren işlenmiş yapay gübreler olmadan meyve, sebze ve çiçeklerimize musallat olan sinir bozucu böcek, bit, örümcek gibi zararlılar ile nasıl başa çıkacağız?

İşte tam da bu sorunun cevabı olarak bugün sizlere evinizde doğal yollardan yapabileceğiniz uygun fiyatlı ve çevre dostu ayrıca insanlar ve hayvanlar için toksik veya zararlı olmayan böcek ilaçlarının tariflerini vereceğiz.

Evinizde Hazırlayabileceğiniz Çevre Dostu Doğal Organik Böcek İlaçları

1. Tesbih Ağacı Yağı(Neem Yağı) : Tesbih ağacının yağı bilinen en etkili böcek ilaçlarından birisidir. İncelendiğinde 200’den fazla böcek türü için etkili olduğunu göstermiştir. Herhangi bir zehir içermez ve bitki üzerinde de yan etkisi yoktur.

Hazırlanışı : 1 litre kadar ılık suyun içine yarım çay kaşığı toz sabun ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı tesbih ağacı yağı katın. Hazırladığınız karışımı bir su püskürtücü içerisine koyun ve kullanmadan önce karıştırın. Karışımı hazırladığınız gibi kullanmanız daha etkili olacaktır.

2. Tütün : Tütün ile hazırlanan doğal böcek ilaçları kurtçuklar, tırtıllar ve yaprak bitlerine karşı oldukça etkilidir. Tütün ile hazırlanan ilaçların Patlıcangiller sınıfından olan bitkilere kullanılması önerilmez.

Hazırlanışı : 2 yemek kaşığı tütünü 3.5 litre suyun içerisine koyun. İyice karıştırın. Ardından 1-2 saat kadar dinlenmeye bırakın. Üzerine 1 çay kaşığı bulaşık deterjanı ve kırmızı acı biber tozu ekleyip iyice karıştırın. Suyu süzüp bir püskürtücüye doldurun ve artık kullanmaya hazır.

3. Domates Yaprakları : Eğer domates yetiştiriyorsanız veya çevrenizde yetiştiren varsa yalnızca meyvesi ile sınırlı kalmanız gerekmiyor. Domatesin yaprakları da birçok zararlı böcek türü için zehirli bir madde olan alkaloid içerir.

Hazırlanışı : 6-7 adet domates yaprağını kopartın. Parçalayıp yaklaşık 1 litre suyun içine koyun. 1 gece bu şekilde bekletin. Su püskürtücünün üzerine koyup bitkilerinize sıkın.

4. Krizantem : Krizantemin çiçekleri de böceklerin sinir sistemini etkileyen pyrethrum maddesini içerir.

Hazırlanışı : Kurutulmuş kritanzem çiçeklerini 1 litre su içinde 30 dakika boyunca düşük ateşte kaynatın. Bir çok zararlı böcek üzerinde etkili olduğunu göreceksiniz.

5. Portakal Kabukları : Portakal kabukları, böceklere karşı etkili sayılabilecek d-limonen olarak adlandırılan bir yağ içerirler. Ayrıca yaz aylarında sizi rahatsız eden kedilerden de kurtaracaktır. Kediler bu yağın kokusunu sevmez ve uzak duracaklardır.

Hazırlanışı : 1 litre suyu kaynatın. İçerisine 1.5 avuç portakal kabuğu atın. 5 dakika sonra süzün ve içerisine biraz sabun tozu katın. Artık böcek ilacınız hazır.

6. Soğan ve Sarımsak Spreyi : Soğan ve sarımsak böceklerde yanma hissi oluşturur ve doğal uzaklaştırıcı etkisi yaratır.

Hazırlanışı : Birer adet soğan ve sarımsak alın ve rendeleyin. Rendelediğiniz karışıma toz sabun, toz acı biber katın ve 1 litre suyun içine koyun. 1 saat kadar enzimlerin etkisini göstermesini bekleyin artık ilacınız püskürtülmeye hazır.

7. Acı Biber : Acı biber yalnızca yemeklere lezzet katmak için değil en etkili doğal böcek ilaçlarından birini yapmak için de kullanabilirsiniz.

Hazırlanışı : 0.5 litre suyu kaynatın ve içerisine 3 yemek kaşığı toz acı biber ekleyip 1 saat kadar bekletin. Acı biberi, toz sabun ve zeytinyağı ile karıştırın. Ardından erimeyen toz biberleri süzgeçten geçirin ve suya 1 yemek kaşığı toz sabun ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırın. 1 litre suyun içerisine ekleyin, karıştırın ve böcek bulunan yerlere püskürtün.

Evde Hazırlanan Organik Böcek İlaçları İçin Püf Noktaları

 • Böcekler için ev yapımı organik yaprak biti ilaçları
  Böcekler için ev yapımı organik yaprak biti ilaçları

  Hazırladığınız ilacı önce bitkinin küçük bir bölgesi üzerinde kullanıp bir gün bekleyiniz. Bazı bitkiler bazı içeriklere karşı hassas olabilir.

 • Toz acı biber ile çalışırken burun maskesi ve gözlük takın.
 • Çok rüzgarlı günlerde spreyleme yapmamanızı tavsiye ederiz.
 • Eğer toz sabun yerine sıvı sabun veya deterjan ürünleri kullanacaksanız çamaşır suyu bileşenlerini içermediğinden emin olun.
 • Özellikle yaprak bitleri yaprakların dışarı doğru kıvrılmasına neden olur ve bu onlara güvenli bir ortam sağlar. İlaçların daha etkili olması için kıvrılmış yaprakların her tarafına gelecek şekilde iyice püskürtmelisiniz.
 • Doğal ve organik ev yapımı ilaçlar toksik olmadıklarından etki etmeleri daha uzun sürer. Sabırlı olun ve ilaçlamayı sürdürün.

Artık bitkilerimize, çiçeklerimize, meyve ve sebzelerimize saldılran zararlı böceklere karşı doğal çevre dostu ev yapımı organik böcek ilaçları ile hazırız.

Böceklerden çok bize ve sevdiklerimize zarar veren zehirli ilaçlar ve yapay gübreler yerine doğal olanlarını tercih edelim.

Hepinize sağlıklı bahçeler dileriz.

8 Comments

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın

 • Rh Babamdan kalma anı Isparta Halımız var.Güve yüzünden bir tanesi Evhanımlığından anlamadığım için yoluk yoluk oldu.Bir taban halısında Naftalin ile mücadele ettim.Elektrikli Süpürge ile somyanın altına dahi sokup süpürmeme rağmen,eğilip bir baktım.Orta yerinde Buğday tarlası harmanı gibi tüyleri temizlemişler.Attım.Kimyasal mücadele kalıcı ddeğil ,Halıda kalıcı zehir gerekli ve İnsanlarıda zehirlemesin.Şöyle bir formül denedim.Bor deterjanı(ETİmatik)den bir avuç+İçilmiş Sigara İzmaritinden 10 kadar filitre+Bir kaç diş Sarımsak püresi+Patates sürgünü püresi+Ev olduğu için koku sorununa çareÇamaşır Parfümü ile Çam Terebentin Los yonu+ +40Cderece SU=UYGULADIM yinede,kökünü kesemedim.Bir ek siklik var.Formule Kırmızı Biber ve Kimyon tozu eklemeyi düşünüyorum..
  OTURULMAYAN ODADA Çin malı SOKAKTA bulduğum Genel tarım ilacı
  .bu odadada kökünü kuruttu.KAPISI sürekli kapalı olduğu için sorun olma dı,Ama sürekli odadaki halıda ekolojik mücadele deniyorum.Ne gibi katkı nız olur.

  • Merhaba,
   Yöntem olarak kullanılagelmektedir. Çok az miktarlarla deneyebilirsiniz.
   Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.