Bitkisel Çay Tarifleri

Ödem Giderici Çay

odem giderici ana

Merhaba sevgili doğa dostları,

Her zaman olduğu gibi sayfa sonunda bulunan uyarılarımızı dikkatle okumanızı önererek yazımıza başlıyoruz.

Kullanım : Günde maksimum 3 fincan içilebilir.

Malzemelerimiz :

  • 1 Funda Yaprağı
  • 1 Tutam Kiraz Sapı
  • 1 Kaşık Kurutulmuş Isırgan Otu
  • 1 Kaşık Kurutulmuş Ihlamur
  • 250cc Kaynar Su

odem_giderici

Çaylarımızı her zaman olduğu gibi kurutulmuş bitkilerden yapıyoruz. Çünkü bitkilerin yaş hallerinin hacimlerinin çoğu sudan oluşur. Kuru bitkilerin aynı miktarında yaş haline göre çok daha fazla etken madde bulunur.

Öncelikle 1 adet funda yaprağını ve kurutulmus ısırgan otumuzu ekliyoruz.

Ardından 1 tutam kiraz sapımızı koyuyoruz. Kiraz sapları güneşte kurutulmuş olmalıdır. Kiraz sapı di-üretik bir maddedir yani ödem ve sıvı atıcıdır. Ayrıca elajik asit denen bir madde içerdiği bilinmektedir. Son araştırmalar bu maddenin kansere karşı koruyucu etkisi olduğunu göstermektedir.

Son olarakta ıhlamuruzu ekliyoruz.  Ihlamurun çiçekleri etken madde içerir bu yüzden yaprak yerine çiçeklerini kullanıyoruz.

Üzerine kaynar suyumuzu ekliyoruz ve demlemeye bırakıyoruz. Bu sırada demlenen kabın ağzını kapatıyoruz ki yararlı yağlar ve etken maddeler ısı ile uçmasın.

5-7 dakika arası demlendikten sonra çayımızı içeribiliriz.

Ödem Giderici Çay

Afiyet olsun.

Uyarılar :

Eğer mevcut bir rahatsızlığınız var ise kullanmadan önce tarifi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Öncelikle bitki çaylarını hazırlarken kaynatma yerine demleme metodunu kullanmak etken maddelerin korunumu açısından önemlidir.

Demleme sırasında dem için kullanılan kabın çıkış noktalarının hava sızdırmayacak şekilde kapatılması uçucu yararlı maddelerin korunumu için gereklidir. Özellikle bitkilerin içerisinde bulunan yağlar ısı ile birleşince uçup etken maddeleri kaybolabilir.

Kullanım dozajları ile ilgili bilgilere lütfen dikkat ediniz. Aşırı dozda kullanılan bitkiler yarar yerine zarar getirir.

Her bitkiyi mevsiminde kullanınız.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın