Bitki Yetiştirme Teknikleri

Mine Çiçeği Nasıl Yetiştirilir, Nasıl Bakılır?

mine çiçeği sıcağı ve güneş ışığını seven bir bitkidir
mine çiçeği sıcağı ve güneş ışığını seven bir bitkidir
Bol güneş alan bir bahçeniz varsa mine çiçeği duvar dipleri, bahçe köşeleri ve saksılar için ideal bir seçim olacaktır. Rengarenk harika çiçeklerinin yanısıra kelebekleri ve arıları da bahçenize çekecek olan bu güzel bitki kolay bakımı ve yıllar boyunca açabilmesi sayesinde son yılların en çok tercih edilen bahçe çiçeklerinden birisi haline geldi. Peki mine çiçeği nasıl bakılır, nasıl yetiştirilir gelin öğrenelim.
Mine çiçeği kelebekleri ve arıları en çok çeken bitkilerden birisidir
Mine çiçeği kelebekleri ve arıları en çok çeken bitkilerden birisidir

Mine Çiçeği Nasıl Bakılır, Nasıl Yetiştirilir?

Bol güneş alan bir bahçeniz varsa mine çiçeği duvar dipleri, bahçe köşeleri ve saksılar için ideal bir seçim olacaktır. Rengarenk harika çiçeklerinin yanısıra kelebekleri ve arıları da bahçenize çekecek olan bu güzel bitki kolay bakımı ve yıllar boyunca açabilmesi  sayesinde son yılların en çok tercih edilen bahçe çiçeklerinden birisi haline geldi. Peki mine çiçeği nasıl bakılır, nasıl yetiştirilir gelin öğrenelim.

2 çeşit mine bitkisi vardır. Birisi yer minesi olarak bilinen ve mor renkleri ile çimlerin üzerinde görülebilen yer minesi(verbera) diğeri ise yazımızda bahsedeceğimiz çalı formundaki mine çiçeği‘dir(lantana).

Mine Çiçeği Nasıl İklimde Büyür?

+20 derecede hızlı büyüyecek ve çiçek açacaktır. Sıcak iklimleri sevmesine rağmen soğuğa da dayanıklı sayılabilir(türüne göre değişir). Eğer saksıda yetiştiriyorsanız çok düşük sıcaklıklarda içeri almanız gerekebilir.

Mine çiçeği farklı renklerde açabilir hatta aynı bitki üzerinde bile
Mine çiçeği farklı renklerde açabilir hatta aynı bitki üzerinde bile

Mine Çiçeği Nasıl Toprak İster?

Hafif asidik(pH 5.5-7), suyu iyi emen hafif kumlu toprağı tercih eder. Çoğu toprak çeşidinde büyüyecektir ancak büyüme sırasında toprağa kil veya organik komposto karıştırmanız bitkiyi daha verimli hale getirir. Tuza karşı da oldukça toleransı yüksek olduğundan deniz kenarına yakın bahçeler için de ideal bir bitki olurlar. Çok fazla bitki besini vermenizi önermiyoruz güneş altında kendi haline bırakıldığında oldukça iyi büyüyecektir.

Mine Çiçeği Nasıl Ekilir, Ne Zaman Ekilir?

Mine çiçeği yukarıda belirttiğimiz gibi sıcak havayı sever. Bahar başında soğuklar ve don tehlikesi olmadığı zaman ekilebilir. Çok sıcağı sevdiğinden bahar ayında büyüme yavaş olur ancak yazın gelmesiyle büyüme ve çiçeklenme hızlanır. Daha detaylı bilgiyi aşağıda ‘mine çiçeği nasıl çoğaltılır’ başlığında bulabilirsiniz.

Mine Çiçeği Nasıl Işık Sever?

Bol güneş ışığı ister. Bahçenizin en güneş gören yerlerine koyabilirsiniz. Günde 5-6 saat kadar güneş ışığı alması iyi olur. Sıcağa karşı da oldukça dayanıklı olduğundan çok su ve bakım istemeyecektir. Eğer gölgede bırakırsanız yapraklarında küf görülebilir.

Mine Çiçeği Nasıl Sulanır, Ne Kadar Su İster?

Bir kere olgunluğa ulaştımı sıcağa oldukça dayanıklı hale gelir. Haftada bir kere dibine 1 parmak kalınlığında su vermeniz yeterlidir. Büyüyene kadar haftada 4 kere su vermenizi öneririz. Çok fazla sulama bitkinin kökünün kurumasına ve ölmesine neden olacaktır.

Mine Nasıl Budanır?

Ölü zamanı geçmiş çiçekler sapından budanmalıdır. Bahar aylarının başında hava alabileceği kadar çokça budamanız bitkinizin daha çabuk ve daha gösterişli çiçek açmasını sağlayacaktır.

Mine çiçeği bahçe duvarlarını kaplamak için ideal bir bitkidir
Mine çiçeği bahçe duvarlarını kaplamak için ideal bir bitkidir

Mine Nasıl Çoğaltılır?

Mine çiçeği hem tohumlarından hem de sürgünlerinden çoğaltılabilir. Sürgünlerinden çoğaltmak daha etkilidir ve alındığı bitkiye daha yakın bir görüntü oluşacaktır. Baharda yeni dallar çıkmaya başladığı zaman bu yeni dallardan bitkinin ucundan itibaren köküne doğru 10cm-12cm boyunda bir dal kesilir ve yeni yerine dikilir. Yalnızca üstünde 2 3 yaprak bırakılır ve aşağıda bulunan diğer yapraklar kopartılır. 4-5 cm derinliğinde yukarıda belirtilen türde bir toprağa dikilir.

Eğer tohumdan yetiştirecekseniz böğürtlene benzeyen meyvelerinin içerisindeki tohumlar alınır temizlenir ve kurumaya bırakılır. Ardından yukarıda belirtilen türde bir toprağa konur. Üzeri yalnızca 1cm toprakla kaplanır. 20 derece üzerinde büyüyebilir. Soğuklardan korumak için etrafı naylonla çevrilebilir. Toprak büyüme aşamasında sürekli nemli tutulmalıdır.

Büyüme sırasında haftada en az 4 kere sulanmalıdır. Çok sıcaklarda sulama her gün bile yapılabilir.

Zararlılar ile Nasıl Mücadele Edilir?

Daha önce iyibitki.com sayfalarında paylaştığımız organik böcek ilaçları ile ilgili yazımızda bulabileceğiniz evinizde hazırlayabileceğiniz doğal ilaçlar ile bitkilerinizi asalaklardan koruyabilirsiniz.

Eğer bahçen köşeleri için çiçek arıyorsanız ya da duvarlarınızı saklamak veya kaplamak istiyorsanız bu çiçek tam size göre. Yalnız hatırlatmalıyız ki ucunda yetişen ve duta benzeyen meyveler zehirli olabilir. Bu yüzden çocuklar ve evcil hayvanlara dikkat etmeniz gerekebilir.

Hepinize renkli ve sağlıklı bahçeler dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın