Bitkisel Çay Tarifleri

Metabolizma Hızlandırıcı Çay

metabolizma hizlandirici main
Çabuk hazırlanabilecek lezzetli zayıflatıcı çay
Daha kolay kilo vermenin sırrı spor ve diyet ile beraber hızlı bir metabolizmaya sahip olmaktan geçiyor. Eğer diyet ve spor yaptığınız halde kilo vermekte zorlanıyorsanız metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olacak kolay ama etkili bir bitkisel çay tarifi...

Herkese tekrar merhaba,

Bugün sizlerle metabolizma hızlandırıcı çay tarifimizi paylaşacağız. Her zaman olduğu gibi lütfen sayfa sonunda bulunan uyarılarımızı okumanızı önererek yazımıza başlıyoruz.

Kullanım : Günde maksimum 4 fincan

Malzemelerimiz :

  • 1 Tatlı kaşığı yeşil çay
  • 1 Tatlı kaşığı mate yaprağı
  • 20 gram turunç kabuğu
  • 3 acı arnavut biberi
  • 250cc kaynar su (1 su bardağı kadar)
metabolizma_hizlandirici
Metabolizma Hızlandırıcı Bitki Çayı Malzemeleri

Öncelikle 1 tatlı kaşığı yeşil çayımızı ekliyoruz. Yeşil çayı hemen hemen bütün tariflerimizin içerisinde bulabileceksiniz. Geçmişi 5000 yıl öncesine dayanan yeşil çayın diş sağlığından kanser tedavisine kadar bir çok alanda tedavi sürecine katkıda bulunduğu araştırmalar ile kanıtlanmıştır veya çok güçlü deliller edinilmiştir. Ancak metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sebebi ile kalp ve tansiyon hastalarına önerilmemektedir. O yüzden bu tarifimizi kullanacak kalp ve tansiyon hastalarımızın yeşil çay koymadan devam etmelerini öneriyoruz. Yeşil çay yerine 10gr. daha turunç kabuğu koymanızı tavsiye ediyoruz.

Yeşil çayın ardından 1 kaşık mate yaprağını katıyoruz. Mate yaprağı ülkemizde üretilmeyen ancak Güney Amerika’da yetişen bir bitkidir. Onun da yeşil çay gibi metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır.

Sonra 20gr. turunç kabuğumuzu ilave ediyoruz. Turunç kabuğu sinefrin içerir. Bu maddenin güzel yanı metabolizmayı hızlandırdığı halde zararlı tansiyonu ve kalp ritmini arttırmamasıdır.

En son olarakta 3 adet acı arnavut biberimizi ekliyoruz. Eklemeden önce biberleri ikiye ayırabilir veya üzerine bıçak ile 2 3 adet delik açmamız önerilir. İçerisindeki yağlar su ile daha kolay etkileşime girecektir. Acı biber termojenez etkisi yaratır yani vucudun ısısını arttırarak hem metabolizmayı hızlandırır hem yağ yakımını kolaylaştırır.

Kaynar suyumuzu kapalı bir kapta bulunan karışımımıza ekleyerek 4-6 dakika demlenmesini bekliyoruz.

metabolizma_hizlandirici_main

Metabolizma hızlandırıcı çay destek özelliğine sahiptir. Tek başına kilo vermenizi sağlamayacaktır ancak spor ve egzersiz eşliğinde kullanıldığında sporun etkisini oldukça arttırır.

Afiyet olsun.

 

Uyarılar :

Eğer mevcut bir rahatsızlığınız var ise kullanmadan önce tarifi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Öncelikle bitki çaylarını hazırlarken kaynatma yerine demleme metodunu kullanmak etken maddelerin korunumu açısından önemlidir.

Demleme sırasında dem için kullanılan kabın çıkış noktalarının hava sızdırmayacak şekilde kapatılması uçucu yararlı maddelerin korunumu için gereklidir. Özellikle bitkilerin içerisinde bulunan yağlar ısı ile birleşince uçup etken maddeleri kaybolabilir.

Kullanım dozajları ile ilgili bilgilere lütfen dikkat ediniz. Aşırı dozda kullanılan bitkiler yarar yerine zarar getirir.

Her bitkiyi mevsiminde kullanınız.

 

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın