Bitki Yetiştirme Teknikleri

MAVİ PAPATYA ‘FELİSYA’ BİTKİSİ SAKSIDA NASIL YETİŞİR?

İç mekânda kullanılan ve en güzel ev çiçekleri arasında gösterilen mavi papatya (felisya) bitkisi, mavi renkte çiçekler açan bir papatya türüdür. Felisya adı ile de bilinen mavi papatyalar, Papatyagiller familyasının Felicia cinsinin bir türüdür. Mavi papatya çiçeğinin anavatanı Güney Afrika’dır ve ortalama olarak 40 cm boyutunda bir büyüme gösterir.

Küçük çalı tipi bir bitki olan mavi papatya, yapraksız saplarının ucunda mavi renkte bir çiçek açar. Yaz dönemi süs bitkileri arasında yer alan mavi papatyaları; bahçe, balkon ve pencere önünde saksı içinde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Mavi papatya bitkisini evde yetiştirmek için bazı püf noktalarına ihtiyacınız olacaktır. Bu yazımızda; mavi papatya bitkisini yetiştirmek için gerekli olan saksı tipi ile ilgili bilmeniz gereken temel bilgileri açıklayacağız.

Mavi Papatya Bitkisi Saksıda Nasıl Yetiştirilir? Mavi Papatya Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  1. Mavi Papatya Bitkisi Nasıl Saksı İster?

Mavi papatya bitkisi genel olarak kış haricinde tüm yılı çiçekli geçiren ve sıcaklık isteyen bir bitkidir. Yetiştirilmesi çok zahmeti değildir ve saksı değişimine ihtiyaç duymaz.

  1. Mavi Papatya Bitkisi Nasıl Toprak İster?

Mavi papatya bitkisi için gerekli olan toprak asitli yapıda bir toprak olmalıdır. Humuslu ve çürüntülü topraklar, bu bitkiler için oldukça uygundur. Mavi papatya bitkisinin toprağını hazırlarken; bahçe toprağına leonardit de karıştırabilirsiniz. Hayvan gübresi katmanız toprağın asitlilik durumunu azaltacağından dolayı, hayvan gübresi yerine humuslu doğal toprak hazırlayıp içine çürüntü katmanız daha doğru bir işlem olacaktır.

  1. Mavi Papatya Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

Mavi papatya bitkisi, kış soğuklarına dayanamayan bir bitkidir. Mavi papatya bitkisi güneşli günleri sevse de; yaz mevsiminin şiddetli sıcaklarına da dayanamaz. Bu sebeple kuraklığa karşı oldukça hassas bir bitkidir.

Mavi papatya bitkisi için en ideal ekim zamanı ilkbahar mevsiminde ve mümkün olduğunca erken vakitte olacaktır. Çünkü ilkbaharın ilk yarısında mavi papatya bitkisinde çiçeklenme işlemi gerçekleşmesi için uygun hava koşulları mevcut olabilir.

  1. Nasıl Bir İklim İster? Güneş Mi Sever, Gölge Mi Sever?

Mavi papatya bitkisinin genel iklim şartlarını kısaca özetleyecek olursak, kış soğuklarına karşı korunaklı olması ve yaz sıcaklarına karşı da dikkatli olunmasıdır. Mavi papatya yetiştirilmesi için dikkat edilmesi gereken nokta; yaz mevsiminde aşırı sıcaktan, güneşin tepe noktasında olduğu vakitten bitkiyi korumaktır.

  1. Mavi Papatya Bitkisi Ne Kadar Sulanmalıdır?

Mavi papatya bitkisi, susuzluğa dayanıklı bitkiler arasında gösterilmektedir. Fakat yaz sıcaklarında kaktüsleri bile susuz bırakmamak gerektiğinden yola çıkarsak, mavi papatya bitkisine de gereken su miktarını vermek önemlidir. Toprağın tam olarak kurumasını beklemeden, üstündeki ıslaklığını yitirmesi ile mavi papatya bitkisini bolca su dökerek sulamanız uygun olacaktır. Ortalama olarak iki günde bir yapılacak bir sulama işlemi uygundur.

Kış mevsimi boyunca ise toprak ancak çok kuruduğunda az bir miktar su ile sulama işlemini gerçekleştirmeniz yeterlidir.

  1. Mavi Papatya Bitkisi Nasıl Budanır?

Yaz mevsimini şiddetli bir şekilde sıcak geçiren bölgelerde mavi papatyalar, çiçeklenmeyi bırakabilirler. Bu durumda çiçek daha fazla su kaybı yaşamasın diye kısaltılır ve bazı dalları azaltılabilir. Yaz sonunda mavi papatya bitkisine tekrar bir budama işlemi yapılmalı ve dallarının sayısı azaltılmalıdır.

Mavi papatya bitkisinde çiçeklenme dönemi esnasında solan çiçekler, hemen budanmalıdır.

  1. Mavi Papatya Bitkisi Hastalık Ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Mavi papatya bitkisinin zararlısı pek yoktur. Arada sırada bitki üzerinde yaprak biti görülür ve ilaçlama yapıldığında bu bitler kolaylıkla yok olabilir.

Etiketler

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın