Bitki Yetiştirme Teknikleri

MARANTA LEUCONEURA (DUA ÇİÇEĞİ) YETİŞTİRİLMESİ VE BAKIMI NASIL YAPILIR?

İsmi Maranta leuconeura olarak geçen çiçek, evlerimizde kullanabileceğimiz güzel bir süs bitkisidir. Bizdeki adı ile dua çiçeği olarak bilinen çiçek, güneş battıktan sonra yaprakları yukarı doğru ve birbirine sokulur şekilde yaklaşır. Bu görüntüye ulaştığında dua eden bir insanın ellerine benzediği için ismine ‘dua çiçeği’ denilmiştir. Yetiştirilmesi oldukça kolay olan bu bitkini yaprakları elips biçimindedir ve oldukça dekoratif durmaktadır. Bu sebeple iç mekân süs bitkisi olarak oldukça çok tercih edilen modeller arasındadır.

Maranta türlerine ait olan bu çiçeğin ana vatanı Kuzey ve Güney Amerika kıtalarının tropikal kesimleri ve Karayipler’in doğusudur. Bizim bildiğimiz dua çiçeği ismindeki çeşidi Brezilya’nın yağmur ormanlarına aittir.

Saksıda Maranta Leuconeura (Dua Çiçeği) Nasıl Yetiştirilir? Dua Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

1.Dua Çiçeği Nasıl Saksı İster?

Dua çiçeği için, fazla derin olmayan saksılar kullanmalısınız. Ortalama derinlik olarak 8-10 cm derinliğinde saksılar dua çiçeği için uygun olacaktır. Ayrıca büyük saksıları sevmeyen dua çiçeği, tam sığacağı saksılarda yetiştirilmelidir. 2 ya da 3 yılda bir saksı değişimi uygun olacaktır.

2.Dua Çiçeği Nasıl Toprak İster?

Dua çiçeği, sıcak ve havadar bir toprak istemektedir. Dua çiçeği yetiştirmek için kullanacağınız toprağı kendiniz hazırlayacaksınız, perliti hiç kullanmamalısınız. Ponza taşı ve kuvars kumu ile karışım hazırlamak bu çiçek için ideal bir toprak olacaktır. Doğal humuslu bir toprak tercih ederseniz ¼ oranında kuvars kumu karıştırmanız yeterli olacaktır. Toprağın alkali derecesi fazla olmamalı, hafif asitli ya da nötr bir toprak olmalıdır.

3.Dua çiçeği Ne Zaman Ekilir?

Dua çiçeği soğuğa pek dayanıklı olan bir çiçek çeşidi değildir. Bu sebeple gelişme dönemi baharda havaların ısındığı döneme denk gelmesi gerekmektedir. Güneş ışığı bu bitki için oldukça faydalıdır. Fakat yaz mevsiminde direkt güneş ışığından korunmalıdır.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş mi Sever, Gölge mi Sever?

Dua çiçeği bitkisi, gelişme esnasında 20-23 derece sıcaklığına ihtiyaç duymaktadır. Kış aylarında ise 16-18 derece sıcaklık bu bitki için idealdir. Sıcaklık 10 derecenin altına düştüğünde, bu çiçek yetişemez. Dua çiçeğinin yapraklarının güzel rengini koruyabilmesi için bol miktarda güneş görmesi gerekmektedir. Dua çiçeği güneşi seven bir çiçektir fakat yaz mevsiminin kavurucu sıcağı canlılığını söndürebilir. Kış mevsiminde ve sonbaharda direkt güneşe maruz kalabilir fakat yaz aylarında direkt güneşten korumak gereklidir.

5.Dua Çiçeği Ne Kadar Sulanmalıdır?

Nemli toprağı seven bir çiçek olan dua çiçeği, her ne kadar nemli toprağı sevse de çok sulamaktan kaçınılmalıdır. Toprak yüzeyi kurudukça sulama yapmak uygundur. Kış mevsiminde toprak yüzeyi uzun süre kurumayacağından dolayı, kış aylarında sulamak için kurumasını beklemelisiniz. Dua çiçeğinin daha sağlıklı ve gür olması için kış mevsiminde susuz bırakılması, toprak kuruduğunda da serin bir yere alınması önerilir. Sulama işlemini hem kökleri hem de toprağı yeterli miktarda yıkanacak derecede bol su ile yapmalısınız. Saksı altındaki tabakta su bırakmamaya da özen göstermelisiniz.

  1. Dua Çiçeği Nasıl Budanır?

Kuruyan ve kötü görünen yaprakları budayabilirsiniz.

7.Dua Çiçeği Hastalık ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Dua çiçeğinin bilinen en çok bilinen zararlısı kırmızı örümceklerdir. Örümcek bitleri bu çiçeğe çok fazla zarar vermektedir. Bitki biti ilaçlarının da öldüremediği bu örümcekler için yaprakları haftada bir kez ıslak bir beze silmeniz gerekmektedir.

En yaygın görülen hastalık ise yapraklarda uç ve kenar kısımların kurumasıdır. Klorlu su, dua çiçeğinin köklerine ve yapraklarına zarar vermektedir. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuğa maruz kalmak, yaz mevsiminde yakıcı güneşin direkt gelmesi gibi problemler de yaprak kurumasına sebep olabilir.

Etiketler

webyildirim

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın