Yararlı Bilgiler

Lifli Gıdaların Faydaları ve Lifli Besinler Listesi

Bu aralar televizyonlarda uzmanlardan daha çok lifli gıdalar tüketmelisiniz gibi cümleleri sıkça duyuyorsunuzdur. Ama lifli gıdaların ne olduğunu, lifli besinlerin sağlığınız için faydalarını ve hangi besinlerin lif açısından zengin olduğunu yeterince biliyor musunuz? Aslında lifli gıdalardan yeteri kadar faydalanabilmek herkes için son derece basit. Bunun için yazının devamını okumanız yeterli.

Bu aralar televizyonlarda uzmanlardan daha çok lifli gıdalar tüketmelisiniz gibi cümleleri sıkça duyuyorsunuzdur. Ama lifli gıdaların ne olduğunu, lifli besinlerin sağlığınız için faydalarını ve hangi besinlerin lif açısından zengin olduğunu yeterince biliyor musunuz? Aslında lifli gıdalardan yeteri kadar faydalanabilmek herkes için son derece basit. Bunun için yazının devamını okumanız yeterli.

Lifli Gıdalar Nedir?

Vücut tarafından parçalanıp, yakılan yağlar, karbonhidratlar ve proteinlerin aksine lif, bitkisel besinlerin vücut tarafından sindirilmeyen veya emilemeyen bütün bölümlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Lifli besinler sindirim sistemi boyunca hareket edip vücuttan dışarı atılırlar.

Lifli yapılar çözünebilmesine göre ikiye ayrılırlar;

 • Çözünebilen Lif : Bu yapıdaki lif suda çözünerek jelimsi bir form alırlar. Bu yapıdaki liflerin kandaki kolesterolü ve glükozu düşürücü etkisi vardır. Çözünebilen life yulaf, bezelye ve fasulye örnek olarak verilebilir.
 • Çözünmeyen Lif : Bu tür liflerin ise sindirim sistemini hareketlendirici ve destekleyici etkisi bulunmaktadır. Özellikle kabızlık gibi problemleri ve benzer sindirim sistemi problemlerini önler. Tam buğday, karnıbahar, fındık ve patates bu lif yapısına örnek gösterilebilir.

Lif açısından zengin olan çoğu bitkisel gıda her iki tür lif yapısını da içerir. Ancak miktarları bitkiden bitkiye değişiklik göstermektedir.

Lifli Gıdaların Faydaları Nelerdir?

 • Bağırsak hareketlerini düzenler. Lifli gıdalar dışkıyı yumuşatarak ve ağırlığını arttırarak bağırsak içerisindeki hareketini ve dışarı atılmasını kolaylaştırır.
 • Bağırsak sağlığını destekler. Lifli gıdalar hemoroid(basur) ve divertikül(küçük cepçikler) gibi bağırsak ve sindirim sistemi hastalıklarını engeller.
 • Lifli gıdalar kalp damar sağlığı için iyidir. Çözünebilen yapıdaki lifler kandaki düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL – kötü kolesterol) miktarını azaltarak kolesterol seviyesini düşürür. Ayrıca yeni yapılan araştırmalar lifli gıdaların tansiyonu düzenlediğini ve inflamasyonu önlediğini de göstermektedir.
 • Kandaki şeker seviyesini kontrol eder. Lifli gıdalar, özellikle çözünebilen yapıdaki lifli gıdalar şeker hastalarında şekerin kan tarafından emilimini ve insülin salgılanmasını azaltarak tip-2 diyabet riskini düşürür.
 • Fazla kiloları vermeye yardımcı olur. Lifli gıdaların tüketilme sırasında daha çok çiğnendiği gözlenmiştir. Fazla çiğnemek ise fazla yemek ile ters orantılıdır. Ayrıca lifli gıdalar daha çok yer kaplayıp daha çok tokluk hissi verirler. İstatistik olarak lifli gıdalar kalori/hacim açısından daha az zengindir.
 • Bunun yanısıra kolon kanseri gibi kanser türlerine karşı vücudumuzu korur. Ancak bu konudaki araştırmalar henüz tam kesin sonuç vermemiştir.

Günlük Ne Kadar Lif Almalıyız? Ne Kadar Life İhtiyacımız Vardır?

Amerika’da sağlık ve ilaçlar konusunda tavsiyeler yayınlayan bir enstitü lif alımı ile ilgili aşağıdaki değerleri tavsiye etmiştir.

 • 50 yaş altı erkekler günlük 38 gram
 • 50 yaş altı kadınlar günlük 25 gram
 • 50 yaş üzeri erkekler günlük 30 gram
 • 50 yaş üzeri kadınlar günlük 21 gram

lif almalıdır.

Hangi Besinler Lif Açısından Zengindir?

Lif açısından zengin bitkisel gıdaların listesine buradan ulaşabilirsiniz. Listemiz sürekli yenilenecektir.

Protein, yağ, karbonhidrat ve su kadar vücudumuzun lifli gıdalara da ihtiyaç duyduğu ortada. Bu yüzden dengeli beslenmek için lif açısından zengin gıdaları da tüketmeye özen göstermeliyiz.

Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın