Sağlıklı Yemek Tarifleri Yararlı Bilgiler

KÜRESEL ISINMAYA KARŞI ALTERNATİF: KİNOA

 

Dünyayı besleyen iki önemli tahılın pirinç ve buğday olduğunu biliyoruz. Vücudumuzun temel protein ihtiyacını bu iki tahıl karşılamaktadır.  Fakat pirinç bol miktarda suya ihtiyaç duyan bir bitkidir ve küresel ısınmaya bağlı susuzluk tehlikesi dünyayı tehdit ederken pirinç ve buğdayın geleceği sorgulanmaya başlanmıştır. Bu sorgulama, alternatif bitkiler arayışını gün yüzüne çıkarmış ve olası bir tahıl sıkıntısında su problemi olmayan ve onunla aynı besleyicilikte olan besin arayışına girilmiştir. Kinoa; tam da bu noktada tüm ihtiyaçlara cevap veren, alternatif bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple 2013 yılı Birleşmiş Milletler tarafından ‘Uluslar arası Kinoa Yılı’ ilan edilmiştir.

 

 

Güney Amerika başta olmak üzere ABD ve Avrupa’da bol miktarda tüketilen fakat ülkemizde henüz yaygınlaşmamış kinoa, görünümü ve tadı itibarıyla tahıla benzer. Besin değeri açısından pirinçten daha fazla protein içerir ve besin değeri oldukça yüksektir. Ayrıca pirinç ve arpa gibi pişirilebilir hatta pişirme süresi de oldukça kısadır.

Kinoayı daha yakından tanımak ve içindeki mineral ve vitaminleri öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

KİNOANIN BESİN DEĞERLERİ VE İÇERDİĞİ VİTAMİNLER NELERDİR?

Kinoa tahılı özellikle pişmiş haliyle daha çok protein, mineral ve su içerir. Bunların haricinde pişmiş 100 gram kinoanın kalorisi sadece 120 kaloridir.

100 gram pişmiş bir kinoa;

*120 kalori enerji,

*7 gram karbonhidrat,

*4.4 gram protein,

*17 mg kalsiyum

*64 mg magnezyum,

*172 mg potasyum,

*7 mg sodyum içerir.

 

Ayrıca pişmiş 100 gram kinoa 11 gram besin lifini içinde barındırır ve içeriğinde sadece 2 gram yağ vardır. Bu sebeple diyet yapanlar için de oldukça uygun bir besindir.

Kinoa bitkisine içerdiği vitaminler açısından baktığımızda; zengin miktarda A vitamini ve E vitamini içerdiğini görmekteyiz. Ayrıca C, D ve K vitaminlerini de bünyesinde barındırmaktadır.

Görüldüğü gibi kinoa, zengin bir vitamin ve mineral içeriğine sahiptir.

KİNOANIN FAYDALARI NELERDİR?

Kinoa, içeriğindeki zengin vitamin ve mineraller sayesinde birçok rahtsızlığa iyi gelmektedir. Bunlara kısaca bakacak olursak;

1.Kinoa yüksek miktarda protein ve temel aminoasitleri içerir. Kolesterolü yüksek ve yağ içeren hayvansal kaynaklı protein kaynaklarına göre çok daha sağlıklı bir protein kaynağıdır.

2.Vitamin, mineral ve lif içeriği çok yüksektir. Lif içeriğinin zenginliği sebebiyle kabızlığa ve bağırsak sisteminin düzensiz çalışması ile ilgili rahatsızlıklara iyi gelir.

3.Kinoa, bol miktarda kalsiyum içermektedir. İçeriğindeki kalsiyum sebebiyle kemik ve dişleri güçlendirir. Bunun haricinde içerdiği zengin miktarda demir ile kansızlığa da iyi gelmektedir.

4.İçeriğindeki süperoksit dismutaz enzimi sayesinde yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır ve cildi yıpranmalara karşı korur. Ayrıca doku yenilemesi de sağlamaktadır.

5.Kinoanın içeriğindeki lignin pek çok kanser türüne karşı koruyucu etki göstermektedir. Dolayısıyla kinoa kansere karşı da savaşçı bir tahıldır.

6.Glüten içermediği için özellikle Çölyak hastaları ve glütensiz diyet yapanlar için oldukça uygundur.

7.Ribofilavin içeren kinoa enerji metabolizmasına katkıda bulunur ve vücuda enerji desteği sağlar.

8.Diyabet rahatsızlığı olan hastalar için kan şekeri kontrolü sağladığından iyi bir besleyicidir.  Ayrıca iyi kolesterol oranını da koruduğunu söyleyebiliriz.

9.Kinoa antioksidan etkisi sebebi ile vücudu enerji üretimi sırasında oluşacak hücre hasarına karşı da korumaktadır.

 

 

 

 

KİNOA NASIL PİŞİRİLİR?

Kinoa son derece hafif ve lezzetli bir tahıldır. Bulgurun ve pirincin kullanıldığı bütün yemeklerde kinoayı kullanabilirsiniz. Ayrıca haşlayıp salatalara da karıştırabilirsiniz.

‘Kinoayı nasıl pişireceğiz’ sorusuna gelirsek; öncelikle kinoayı yarım saat suda bekletin. Sonrasında kabuğunda bulunan saponin maddesinin acı tadının yok olması için, akan soğuk suyun altında iyice yıkayın ve süzün. 1 ölçü kinoa için 2 ölçü sıvı yeterlidir. Kısık ateşte 12-15 dk pişirdiğinizde kinoanız hazır olacaktır.

Çoğu yemekte kullanabileceğiniz kinoa hem iyi bir enerji kaynağı hem de yüksek kalitede protein içermektedir. Diyet bir yiyecek olması da avantajıdır. Siz de deneyin, tadını beğeneceğinize eminiz.

Sağlıkla kalın…

 

webyildirim

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın