Bitki Yetiştirme Teknikleri

KÜPE ÇİÇEĞİ (Fuchsia) BİTKİSİ SAKSIDA NASIL YETİŞİR?

Halk arasında küpe çiçeği olarak bilinen Fuchsia bitkisi, uzun süre çiçekli kalan yapısı ile ev bitkileri arasında en estetik ve en kolay bakımı olan çiçekler arasındadır. Küpe çiçeği genel olarak az güneşli ve serin ortamları sever ve bu ortamlarda oldukça sağlıklı gelişim gösterir. İlkbahar mevsiminden sonbahar mevsimine kadar çiçekli kalan küpe çiçeği, güzel çiçekleri için evlerde yetiştirilen çiçekler arasında yerini almıştır

Küpe çiçeği bitkisinin ana vatanı, Güney Amerika kıtasıdır. Evde yetiştirilen küpe çiçeğinin boyu yarım ile iki metre arasında değişmektedir.

Küpe Çiçeği Bitkisi Saksıda Nasıl Yetiştirilir? Küpe Çiçeği Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  1. Küpe Çiçeği Bitkisi Nasıl Saksı İster?

Küpe çiçeği bitkisinin özel bir saksı isteği yoktur. Boyutuna uygun bir saksıda gelişmesi en uygun olandır.

  1. Küpe Çiçeği Bitkisi Nasıl Toprak İster?

Küpe çiçeği bitkisinin gelişimi için ideal toprak besleyici ve suyu oldukça iyi süzen yapıda bir topraktır. Nemliliği koruyabilen bir toprak küpe çiçeği için önemlidir. Humuslu olan toprak çeşitleri, küpe çiçeğinin en sevdiği toprak türleridir.

  1. Küpe Çiçeği Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

Küpe çiçeğinin dikimi için en uygun zaman ilkbahar başındadır. Kestiğiniz dalları doğrudan toprağa dikerek ekim işlemini yapabilirsiniz. Küpe çiçeğini ektikten sonra devamlı olarak hava alması ve güneşi gören bir yerde olması ise önemlidir.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş Mi Sever, Gölge Mi Sever?

Küpe çiçeği bitkisi sıcağı pek sevmeyen bitkiler arasındadır. Küpe çiçeği bitkisinin gelişimi için ideal olan yer doğuya bakan ve sabah saatlerinde 3 ile 4 saat güneş alabilen noktalardır. Rüzgarlı bir pencere önü ya da duvar dibi bu bitkinin gelişimi için en uygun yerler arasındadır. Öğle vakti gelen güneş ışınları küpe çiçeği için yararlı değil zararlıdır. Sıcak yaz günlerinde bozulmaları da sıcağı pek sevmeyen yapılarının bir sonucudur. Rüzgarsız olan yerlerde yaz sıcaklarına ise asla dayanamazlar. Bu sebeple küpe çiçeği yaz mevsiminde Türkiye iklim koşullarına pek uymaz.

  1. Küpe Çiçeği Bitkisi Ne Kadar Sulanmalıdır?

Küpe çiçeği için ideal sulama periyodu, sıcak günler için günde bir ya da iki kez olacaktır. Toprak eğer nem tutan bir yapıda ise bir kez sulamak da yeterlidir. Sabah erken vakitte sulamak da toprağın nem tutması için önemli bir kriterdir.

Serin günlerde ise küpe çiçeği bitkisinin nem kaybı yaşamasını beklemek, sulama zamanı için önemlidir. Aşırı miktarda yapılacak olan sulama çiçeği zarar verecektir.

  1. Küpe Çiçeği Bitkisi Nasıl Budanır?

Küpe çiçeği bitkisinin budama işlemini kış mevsiminin başında yapmak gerekir. Tüm dalları uçlarından keserek yapılacak olan budama işlemi doğru budama olacaktır. Bu işlem sonucunda küpe çiçeğiniz ilkbaharda kuvvetli olarak büyüyecektir.

  1. Küpe Çiçeği Bitkisi Hastalık Ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Küpe çiçeği bitkisinin en yaygın olarak görülen zararlıları arasında örümcek bitleri ve minik beyazsinekler bulunmaktadır. Bunlar sonrasında yaygın olmasa da diğer zararlıları bitki bitleri ve kelebek ya da güve tırtıllarıdır. Küpe çiçeğin yeterli miktarda rüzgâr almadığı alanlarda her çeşit bitki biti küpe çiçeğine musallat olabilir. Bitki bitleri için en yaygın alınan önlem ise bitkiyi her gün yıkamak olacaktır.

Küpe çiçeği bitkisinde bit olmasa dahi bitkiyi on ile yirmi günlük periyotlar halinde ilaçlamak, çiçeğin gelişimi ve sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bitlerin küpe çiçeğine musallat olması, önce yapraklara zarar verir; ardından da mantar hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın