Bitkiler Hakkında Günlük Bilgiler Yararlı Bilgiler

KAYISI MEYVESİNİN BESİN DEĞERLERİ VE FAYDALARI

KAYISI MEYVESİNİN BESİN DEĞERLERİ VE FAYDALARI

Kayısı meyvesi, şifa dolu mucizevi bir meyvedir. Ülkemiz, %15lik oran ile Dünya’da kayısı üretiminde birinci sıradadır. Kayısı meyvesinin besin değeri oldukça yüksektir ve birçok rahatsızlığa iyi gelir. Kayısı meyvesinin faydalarından önce besin değerlerine ve içerdiği vitaminlere göz atalım.

Kayısı Meyvesinin Besin Değerleri Ve İçerdiği Vitaminler

Kayısı meyvesi A,B,C ve E vitaminler içermektedir. Besleyici bir meyve olan kayısı demir bakımından zengindir.  Kayısı meyvesinin içerisinde bol miktarda besin lifi bulunmaktadır.

100 gram bir çiğ kayısı meyvesinde;

*50 kalori,

*11 gr karbonhidrat,

*2 gr lif,

*9 gr şeker,

*86 gr su bulunmaktadır.

Ayrıca 100 gram bir çiğ kayısı günlük alınması gereken;

*A vitamini ihtiyacının %64’ünü,

*C vitamini ihtiyacının % 17’sini,

*E vitamini ihtiyacının %4’ünü,

*K vitamini ihtiyacını %4’’ünü karşılamaktadır.

100 gram bir kayısı meyvesi;

*13 mg kalsiyum,

*10 mg magnezyum,

*23 mg fosfor,

* 1 mg sodyum

* 259 mg potasyum içermektedir.

Görüldüğü gibi kayısı meyvesi A ve C vitamini deposudur. Bunun yanında fosfor, kalsiyum ve magnezyum açısından da zengin bir meyvedir.

Kayısı Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

1.Kayısı meyvesi içerdiği zengin demir sayesinde kansızlığa iyi gelir. Bu sebeple demir eksikliğinde ve anemi rahatsızlığının tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır.

2.Kayısı meyvesi antioksidan bakımından zengindir. Bu sebeple vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasında yardımcı olur. Antioksidanların organları koruyucu bir görevi de vardır.

3.Kayısı meyvesi içerdiği antioksidan, A vitamini ve C vitamini sayesinde kanserle mücadelede oldukça etkilidir. Ayrıca kayısı çekirdeği B17 içermektedir ve bu bileşen kanserle mücadele önemli bir rol oynamaktadır.

4.Kayısı meyvesinin belki de en çok bilinen özelliklerinden biri kabızlık sorununa iyi gelmesidir. Kayısı meyvesi kabızlık tedavisine yardımcı olan pektin içermektedir. Ayrıca yüksek miktarda lif içermesi sayesinde kolon kanseri için de önemli bir meyvedir.

5.Kayısı meyvesi, hem C vitamini hem de antioksidanlar açısından zengin olduğundan dolayı kalp sağlığını korur.

6.Kayısı meyvesi, düşük kalorisi ve içerdiği besin lifleri açısından kilo vermek açısından etkilidir. Diyet listelerinde bulunması gereken bir meyvedir.

7.A,C ve E vitamini içerdiğinden dolayı göz sağlığını korur. Göz rahatsızlıklarının oluşma riskini azaltır.

8.Kayısı meyvesinin astım ve bronşit gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Özellikle sabah aç karnına tüketilen 4-5 adet kayısının astım ataklarının şiddetini azaltmada yardımcı olduğu bilinmelidir.

9.Kayısı suyu, ateş sırasında uygulandığında ateşi düşürücü bir etkiye sahiptir.

10.Gebelik döneminde anne adayları tarafından tüketilen kayısı meyvesi, içerdiği zengin A ve C vitaminleri ile demir, potasyum, fosfor sayesinde hamilelik döneminde iyi bir besin kaynağıdır. Ayrıca hamilelik döneminde ortaya çıkan kansızlık problemine de iyi gelmektedir.

11.Kayısı meyvesi cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. İçerdiği C vitamini sayesinde cildin aşırı yağlanma problemlerine de iyi gelmektedir. Cildi nemlendirici etkisi vardır.

12.Kayısı meyvesinin çekirdekleri ezilerek cilde peeling yapılabilir. Kayısı çekirdeklerinin ciltteki ölü hücreleri temizlemek gibi bir faydası vardır.

Kayısı Meyvesinin Zararları Nelerdir?

Kayısı meyvesi, miktarında tüketildiği sürece, vücuda herhangi bir zararı olmaz. Şayet aşırı tüketilirse; aşırı tüketime bağlı olarak ishal gibi sorunlara neden olabilir. Şişme ve kasılma şikâyetleri de kendini gösterebilir.

Kayısı çekirdeği birçok faydasının yanında içerdiği amigdalin yüzünden ciddi yan etkilere de sebep olabilir. Amigdalin, zehirli bir kimyasaldır. Bu sebeple özellikle de hamilelik döneminde veya emzirme döneminde olan kadınların kayısı çekirdeği tüketmesi tavsiye edilmez.

Tüm bunlar haricinde kayısı meyvesi düzenli olarak kullanıldığı sürece kanserden, cilt sağlığına; kalp sağlığından organların korunmasına kadar her alanda faydalı bir meyvedir.

 

 

 

 

webyildirim

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın