Bitki Yetiştirme Teknikleri

KANDİL ÇİÇEĞİ BİTKİSİ SAKSIDA NASIL YETİŞİR?

Evde yetiştirilebilen çiçekler arasında en çok tercih edilen çiçek türlerinden birisi, halk arasında kandil çiçeği olarak bilinen Pachystachys lutea; hava, ışık ve yetiştirilme şartları elverişli olduğu takdirde rahatlıkla çiçek açabilen türlerden birisidir.Çiçek açması için belirli bir mevsimi yoktur.

Pachystachys lutea bitkisine kandil çiçeği denilme sebebi ise, uzaktan bakıldığında mum alevi şeklinde görülmesidir.

Acanthaceae familyasının Pachystachys cinsine bağlı bir tür olan Pachystachys lutea türünün ana vatanı Güney Amerika’dır. Peru’dan El Salvador’a kadar düşüş rakımlı bölgelerde yetişen bu bitki türü; uygun ortam sağlandığında evde de rahatlıkla yetişebilen saksı çiçeklerindendir.

Kandil çiçeği olarak bilinen Pachystachys lutea; doğal ortamda 60 cm ile 2 metre arasında büyüme potansiyeline sahip iken; ev çiçeği olarak saksıda yetiştirildiğinde boyu yarım metreyi bile geçmez. Bahçede ve güneşli bir ortamda büyütüldüğünde boyu bir metreyi ancak bulabilir.

Kandil çiçeği; kış soğuklarına dayanabilir. -7 dereceye kadar hafif bir yaprak döküntüsü şeklinde kış mevsimini geçirebilir. İlkbahar ve yaz mevsimi ise kandil çiçeğinin çiçek açtığı ideal dönemdir.

 

Kandil Çiçeği Bitkisi Saksıda Nasıl Yetiştirilir? Kandil Çiçeği Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  1. Kandil Çiçeği Bitkisi Nasıl Saksı İster?

Kandil çiçeği, özel bir saksı ihtiyacı istemez. Sadece çok büyük ya da çok küçük saksıda değil de boyutuna uygun bir saksıda yetiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca havası çok kuru olan yerler kandil çiçeği için uygun ortam oluşturmadığından, saksının havadar bir yere konumlandırılması gerekmektedir.

 

 

  1. Kandil Bitkisi Nasıl Toprak İster?

Kandil çiçeği yetişmesi için uygun yapıda bir toprağa ihtiyaç duyar. Kandil çiçeğinin yetişmesi için uygun toprak tipi genel olarak; hafif asitli ve çok alkalinli bir topraktır.

Kandil çiçeği bitkisini evde yetiştirmek için en uygun toprak karışımı ise şu şekildedir;

Lifli hazır poşet bir toprağa, 1/5 oranında; humuslu yapıda gerçek bir toprağa ise ¼ oranında ponza taşı karıştırılabilir. Eğer elinizde killi yapıda bir toprak var ise ponza taşının içine kuvars kumu da karıştırmanız gerekecektir.

  1. Kandil Çiçeği Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

Kandil çiçeği ilkbahar mevsiminin ortalarına ve sonbahar mevsiminin ilk günlerine denk gelecek şekilde, eski bitkinizin tomurcuksuz uç dallarını budayıp direkt toprağa dikerek ekilebilir. Güneş ısısı alabileceği ve esinti ihtiyacını karşılayabileceği bir yerde konumlandırılan kandil çiçeği, kısa sürede kök verecektir.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş Mi Sever, Gölge Mi Sever?

Kandil çiçeği bitkisi için gerekli olan iklim şartları çok genel olarak şu şekildedir;

Güneşli havaları seven bir bitki olan kandil çiçeği; evlerde saksı içinde yetiştirildiğinde de pencere önünde ve güneş alabilen bir ortamda yetiştirilmelidir. Aşırı sıcak olan bölgelerde ise, direkt güneş ışığına maruz kalmaması için gölge yerlere dikilmelidir. Kandil çiçeği bitkisi için gerekli olan başka bir iklim şartı da havadarlıktır. Havalandırması yeterli olan yerlerde kandil çiçeği gürleşerek oldukça güzel çiçekler açar.

  1. Kandil Çiçeği Bitkisi Ne Kadar Sulanmalıdır?

Kandil çiçeği bitkisi, aşırı bir sulama ihtiyacı gerektirmez. Normal bir sulama periyodu yapmak önemlidir. Toprak kuruduğu esnada sulama yapmak en ideal periyot olacaktır. Su eğer kireçli bir yapıda ise özel içme suları ile sulamanız ise önemli bir ayrıntıdır.

  1. Kandil Çiçeği Bitkisi Nasıl Budanır?

Kandil çiçeği bitkisi, güzel bir çiçeklenme aşaması için güzel bir budama aşaması ihtiyacı duyar. Çiçekleri en az iki yaprak kalacak şekilde yapılacak olan bir budama ideal olacaktır. Kandil çiçeğinizde eğer ki sıkışıklı var ise; sıkışan yerlerden bazı dalları kesmeniz uygun olacaktır.

  1. Kandil Çiçeği Bitkisi Hastalık Ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Kandil çiçeği bitkisinin evde yetiştirilme esnasında en çok görülen zararlısı örümcek bitleridir. Ayrıca gölgelik yerleri sevmemesi ve tuzlu toprakta yetişmemesi de diğer sorunlarıdır.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın