Bitkiler Hakkında

Kahvenin Faydaları

Kahvenin yararları, kahvenin faydaları, kahvenin zekaya etkisi, kahvenin fiziksel güce etkisi
Kahvenin bilimsel olarak kanıtlanmış yararları
Kahve, Türk insanı olarak hepimizin yakından tanıdığı bir içecek. Muhteşem kokusu ile bizi metrelerce öteden kendisine çeken coğrafyamızın büyülü ve mistik bir içeceğidir kahve. Özellikle Kapalıçarşıdan sabahları yürüyerek geçenler kahvenin kokusuyla uyanırlar uykularından. Peki insanımızın bu kadar içine işlemiş olan kahveyi yeteri kadar tanıyormuyuz ve kahvenin yararlarını biliyor muyuz? İşte size kahvenin 13 kanıtlanmış yararı...
Kahvenin yararları, kahvenin faydaları, kahvenin zekaya etkisi, kahvenin fiziksel güce etkisi
Kahvenin bilimsel olarak kanıtlanmış yararları

Kahve, Türk insanı olarak hepimizin yakından tanıdığı bir içecek. Muhteşem kokusu ile bizi metrelerce öteden kendisine çeken coğrafyamızın büyülü ve mistik bir içeceğidir kahve. Özellikle Kapalıçarşıdan sabahları yürüyerek geçenler kahvenin kokusuyla uyanırlar uykularından. Peki insanımızın bu kadar içine işlemiş olan kahveyi yeteri kadar tanıyormuyuz ve kahvenin faydalarını biliyor muyuz? İşte size kahvenin 13 kanıtlanmış yararı…

Kahvenin Faydaları :

Kahve ve kafeinin beyin aktivitesine etkisi
Kahve ve kafeinin beyin aktivitesine pozitif etkisi vardır

1. Sizi daha zeki yapar : Tabi ki kahve sizi süper insan haline getirmeyecektir. Ancak kahve içerisinde bulunan kafein kana karışıp beynimiz ulaşır ve nöronlarımızı(sinirler arası elektriksel bilgi taşıyan özel hücreler) yavaşlatan Adenozin isimli kimyasal ile birleşerek onun etkinliğini azaltacaktır.  Ayrıca dopamin salınımını arttırarak nöron aktivitesini hızlandırır. Bu da beynimizin daha hızlı ve daha aktif çalışmasını sağlayacaktır. Yapılan araştırmalar kahvenin hafıza ve reaksiyon zamanlarını pozitif yönde etkilediğini kanıtlamıştır.

2. Yağ yaktırır : Evet kahve metabolizmamızı da hızlandırır ve yağ yakım hızını arttırır. Bu yüzden hemen bütün ticari yağ yakıcı ürünlerin içerisinde kafein maddesi bulunur. Araştırmalar metabolizmamızın kahve sonrası %3-%11 arasında hızlandığını kanıtlamıştır. Burada dikkat etmemiz gereken kahvenin sürekli yoğun kullanımı metabolizmanın buna bağışıklık kazanmasına ve bu hızın düşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden çok kahve içmek yerine kahveyi kararında tüketmek daha faydalıdır.

Doğal Performans Arttırıcı Etkisi
Sporcular için Doğal Performans Arttırıcı Etkisi

3. Doğal performans arttırıcı : Kahve kana karıştıktan sonra epinefrin(bir çeşit adrenalin) salgılanmasını sağlar. Epinefrin hayatta kalma durumlarında vücudun otomatik olarak salgıladığı ve reaksiyon süremizin ve gücümüzün artmasını sağlayan hormondur. Kahveden yarım saat sonra fiziksel performasın %10 civarında arttığı saptanmıştır.

4. Vücut için gerekli mineraller ve vitaminler barındırır : Tek bir kupa kahvenin içerisinde neredeyse günlük ihtiyacı karşılayacak kadar B2, B3, B5, Manganez, Postasyum ve Magnezyum bulunmaktadır.

5. Tip 2 diyabet riskini azaltır :  Günümüzde tip 2 diyabet dünyada 300 milyondan fazla insanı etkileyen büyük bir sorundur. Kahve içen insanlar üzerinde yapılan araştırmalar bu hastalığa yakalanma riskinin ortalama %7 azaldığını göstermiştir. Sayıca azımsanmayacak bazı araştırmaların kahvenin yakalanma riskini %25-30 civarında düşürdüğünü,  istisnai bir kaç araştırmanında da %60 civarında azalttığını göstermektedir.

6. Alzheimer riskini azaltır :  Araştırmalar hastalığa yakalandıktan sonra faydalarını ispatlayamasa da hastalık öncesi kahve alışkanlığı olanların alzheimera yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir. Alzheimer’a yakalanma riskini azaltmak için herkesin ortak önerileri beyninize sürekli egzersiz yaptırmanız, sağlıklı beslenmeniz ve kahve içmeniz olacaktır.

7. Parkinson riskini azaltır : Evet ilk madde de bahsettiğimiz nedenlerden kahve vücudumuzun dopamin salgılamasını arttırıyor. Bu madde ise parkinson hastalığı riskini %30-60 oranında azaltıyor. Alzheimer ve Parkinson hastalıkları için şu anda geçerli bir tedavi bulunmuyor. Bu yüzden yakalanma riskini düşürmek yapabileceğimiz en iyi şey.

8. Karaciğeri hastalıklardan korur : Evet yanlış duymadınız. Kahve vücudumuz için hayati derecede önemli işlevleri olan karaciğerimizi sirozdan koruyor. Günde 4 fincan kahve(lütfen 4 fincan kahve içmeden önce aşağıda belirtilen uyarıları okuyalım) içen birisinin siroz olasılığının %80 civarında azaldığı gözlemlenmiştir.

Kahve depresyonu azaltır mı?
Depresyona karşı günde 1 fincan kahve

9. Depresyonu azaltır : Evet günlük hayatımızda bir sürü problem ile karşılaşırız. Bazılarının üstesinden geliriz ama bazıları bizim için önemlidir ve sıkıntı yaratır. Sürekli bunları düşünür hale geliriz ve bunlar üst üste gelip depresyonu tetikler. Kahve ise depresyon riskini %20 azaltır. Bunun da kahvenin vücutta salgılanmasını sağladığı dopamin ve diğer mutluluk hormonu diye tabir edilen hormonlar ile yakından ilişkisi vardır.

10. Bazı kanser türlerine karşı korur : Kahvenin az öncede bahsettiğimiz gibi karaciğeri koruyucu etkisi vardır. Kahve karaciğeri yalnızca siroza karşı korumakla kalmaz karaciğerdeki iltihaplanmaların ilerleyerek kansere dönüşmesini de engeller. Ayrıca kolorektal(kalın bağırsak ile rektumun birleştiği noktaya verilen ad) kansere karşıda koruyucudur.

11. Felç riskini azaltır : Önceleri kahvenin kalp krizi olasılığını çok arttırdığı sanılırdı. Ancak yapılan araştırmalar kahvenin tansiyonu çok az arttırdığını ancak damarları ve kalbe giden kan miktarını arttırarak felç olasılığını azalttığını göstermiştir. Gene de her bireyin metabolizması farklı olduğundan kalp ve tansiyon hastalarına, doktorlarına danışmadan tansiyonu yükseltici gıdalar tüketmemelerini öneriyoruz.

12. Daha uzun yaşayın : Kahve daha uzun yaşamızı sağlar mı? Araştırmalara göre bunun sonucu Evet!!!. Kahvenin yukarıda sayılan faydaları da dikkate alındığında bunun nedenini tahmin etmek zor değil. Yapılan iki büyük çaplı araştırma erkeklerde %20 kadınlarda %26 ölüm risklerini azaltığı gösterilmiştir. Özellikle şeker hastaları üzerinde yapılan ve 20 yıl süren bir araştırma ölüm riskinin %30 daha az olduğunu göstermiştir.

13. Antioksidan deposu : Gıda tüketimi üzerinde yapılan araştırmalar kahveden alınan antioksidan miktarının meyve ve sebzelerden alınan miktarın toplamından daha fazla olduğunu göstermiştir. Tabi beslenme alışkanlıklarımızın da bunda etkisi yüksek ama bu gene de kahvenin önemini azaltmıyor.

Kahve Hakkında Uyarılar :

Yukarıda belirttiğimiz faydalar günde yalnızca 1-2 fincan kahve içenler için geçerli olabilir. Yüksek miktarda alınan kahve çarpıntı, stres, uykusuzluk, yorgunluk, mide bulantısı yapabilir. O yüzden kahveden yeterince yarar görebilmek için lütfen dozunu aşmadan kullanın.

Bunun yanısıra kafeinsiz kahve tüketimi son zamanlarda oldukça arttı. Ancak kafeinsiz kahve üretim metodları kahveyi toksik hale getiriyor. Bu yüzden herşeyi doğada bulunduğu haliyle kullanmaya özen gösterelim.

Kahvenin yararları
Kahvenin Faydaları : Doğal kahvenin kanıtlanmış 13 yararı

Görüyorsunuz ki doğal yollardan katkısız olarak vücuda alınan kahve dünya üzerindeki en sağlıklı besinlerden birisi. Eğer tansiyon, kalp gibi bir rahatsızlığınız veya kahve içmenizi engelleyecek bir durumunuz yoksa günde 1 fincan kahvenin size katacağı şey 40 yıllık hatırdan çok daha fazlası olacaktır.

 

 

 

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın