Bitki Yetiştirme Teknikleri

KÂFİR ZAMBAK BİTKİSİ SAKSIDA NASIL YETİŞİR?

Evde yetiştirilen bitkiler arasında dekoratif yaprakları ve çiçekleri için tercih edilen kafir zambak bitkisi, düzenli bir bakım ve sulama ihtiyacı isteyen, bakımı genel anlamda zor olarak gösterilen ev çiçeklerinden birisidir. Fakat doğru bir bakım ve sulama periyodu ile kolaylık ile bakılabilen kâfir zambak, evinizin içinde dekoratif anlamda en şık duran çiçekler arasında yer alır. Gerçek adı Clivia Miniata olan bu bitki, halk arasında kâfir zambak olarak bilinir.

Kâfir Zambak bitkisi, iyi bir bakım gördüğünde bir metreye kadar uzayabilir. Soğanlı yapıda olmayan bu bitkinin kısa bir rizomu bulunmaktadır. Fazlaca kök geliştirmesi de çiçeğin başka bir özelliğidir.

Clivia Miniata bitkisinin habitatına baktığımızda; ana vatanı Afrika güneyi ve doğudaki Swaziland bölgesidir. Kıyı kesimlerinde yaprakları dökülmeyen ağaçların altında yetişmektedir. Bu iklimde sıkça yağan sağanak yağmurlar, bitkinin gelişimi için önemlidir. Bölgede yer alan ormanlarda kış mevsiminde bile ormanlarda ağaçlar yapraklarını dökmez. Isının sıfırın altına düşmemesi de iklimin temek özelliklerinden birisidir.

Kâfir Zambak Bitkisi Saksıda Nasıl Yetiştirilir? Kâfir Zambak Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  1. Kâfir Zambak Bitkisi Nasıl Saksı İster?

Kâfir zambak bitkisi, fazla miktarda kök salan bir bitkidir. Bu sebeple büyük saksıya ihtiyaç duyacaktır. Fazla köklenen kâfir zambak bitkisinin daha iyi gelişme göstermesi için büyük saksı tercihi oldukça önemlidir.

  1. Kâfir Zambak Bitkisi Nasıl Toprak İster?

Kâfir Zambak bitkisinin kökleri havadar ortamı sever Bu sebeple toprak yapısının da havadar özellikte olması gereklidir. Toprağındaki humus miktarı, kâfir zambak bitkisinin gelişmesinde oldukça önemlidir.

Kâfir zambak bitkisi için en uygun toprak karışımı ise şu şekildedir;

*Üç ölçü humus katkılı poşet toprak+ bir ölçü ponza taşı

Kâfir zambak bitkisi için daha besleyici ve gelişimini destekleyici toprak karışımı isteyenler:

*Üç ölçü doğal humus toprak + üç ölçü humus katkılı poşet toprak + bir ölçü kuvars kumu+ bir ölçü ponza taşı.

Bu karışım içerisinde ponza taşı ve kuvars kumu oldukça önemlidir.

  1. Kâfir Zambak Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

Kâfir Zambak bitkisi, genelde Kasım sonu ve Şubat sonu aralığında dinlenmeye bırakılır. Bitkinin çoğaltılması ve ekimi ise tohum ile ya da kökünden ayırarak yapılır. Çiçeğin tohumlanmasından büyüyüp çiçek açabilecek olgunluğa gelmesi için geçecek süre ise en az dört yıldır.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş Mi Sever, Gölge Mi Sever?

Kâfir zambak bitkisi, habitatında gölge seven bir bitkidir. Fakat iç mekânlardaki gölgeler bitkinin sağlıksız bir gelişme göstermesine neden olur. Bu sebeple kâfir zambak bitkisi iç mekânda yetiştirildiği anda, şiddetli aydınlığa bırakılmalıdır. Güneş ihtiyacı ise direkt güneşten ziyade yaprakları fazla ısıtmayacak derecede filtrelenmiş bir güneştir.

  1. Kâfir Zambak Bitkisi Ne Kadar Sulanmalıdır?

Kâfir zambak bitkisi, fazla sulama ihtiyacı olmayan bir bitkidir. Evde yetiştirilen bir kafir zambak bitkisini sularken, dikkat etmeniz gereken kural Eylül ayından Ocak ayının ortasına kadar olan dönemde toprağın ıslaklığını tamamen yitirme kriterine dikkat etmeniz gereklidir. Kâfir zambak bitkisi, dinlenme sürecinden çıkınca ve gelişim dönemine girince her beş sulamada bir sulama suyuna bitki besini eklenerek sulanmalıdır.

  1. Kâfir Zambak Bitkisi Hastalık Ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Kâfir Zambak bitkisinin çok bilinen bir zararlısı ya da hastalığı bulunmamaktadır. Bitkinin yetiştirilmesi için uygun olan hava ve iklim şartları ile toprak şartları sağlanmadığı sürece bitki çiçek açmaz ve kısa sürede yaprakları kurumaya ve dökülmeye başlar.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın