Bitki Yetiştirme Teknikleri

Japon Gülü Nasıl Bakılır?

Japon gülü potasyum açısından zengin toprak ister
Japon gülü potasyum açısından zengin toprak ister
Eğer bahçenizde ve evinizde asil görünümlü bir çiçek yetiştirmek istiyorsanız tercihinizi 'Japon Gül'ünden yana kullanabilirsiniz. Batıda Çin gülü olarak bilinen Japon gülünü onlarca çiçeğin arasında koysanız bile yapısı ve parlak canlı renkleri(genellikle kırmızı, sarı ve beyaz) ile hemen kendisini farkettirecektir. Aslında sevdiği ortamı sağladıktan sonra japon gülü yetiştirmek oldukça basit bir iş. Peki japon gülü nasıl bir ortam ister, japon gülü bakımı nasıl yapılır ve nasıl yetiştirilir sizler için inceledik.

Japon Gülü (Chinese Rose / Hibiscus) Hakkında

Eğer bahçenizde ve evinizde asil görünümlü bir çiçek yetiştirmek istiyorsanız tercihinizi ‘Japon Gül‘ünden yana kullanabilirsiniz. Batıda Çin gülü olarak bilinen Japon gülünü onlarca çiçeğin arasında koysanız bile yapısı ve parlak canlı renkleri(genellikle kırmızı, sarı, pembe ve beyaz) ile hemen kendisini farkettirecektir. Aslında sevdiği ortamı sağladıktan sonra japon gülü yetiştirmek oldukça basit bir iş. Peki japon gülü nasıl bir ortam ister, japon gülü bakımı nasıl yapılır ve nasıl yetiştirilir sizler için inceledik.

Japon Gülü Nasıl Bakılır?

Japon gülü soğuk ve aşırı sıcağı sevmeyen hassas bir bitkidir
Japon gülü soğuk ve aşırı sıcağı sevmeyen hassas bir bitkidir

1. Japon gülü saksısı nasıl olmalıdır : Eğer bahçe yerine saksıda yetiştirecekseniz ekmeyi düşündüğünüz saksının kesinlikle direnaj deliği bulunmalıdır. Bunun yanı sıra japon gülünün kökleri boyuna değil enine büyümeyi tercih eder bu yüzden derinlik yerine geniş bir saksı tercih edebilirsiniz. İlk sene için 30 cm çapında bir saksı yeterli olacaktır. Ayrıca her sene bitkinin toprağı yenilenmeli, bu sırada köklerin saksıya dar geldiği görülür ise saksının boyutu büyütülmelidir. Bunun yanısıra toprağın çok ısınmasını engelleyen kilden yapılmış saksıları tercih edebilirsiniz.

2. Japon gülü toprağı nasıl olmalıdır : Potasyum açısından zengin hafif toprağı sever. Saksıda yetiştirecekseniz saksı toprağı ile potasyum açısından zengin bir komposto kullanabilirsiniz. Ayrıca haftada bir bitki besini vermenizde sakınca yoktur. Yukarıda belirttiğimiz gibi her sene bitkinin toprağı yenilenmelidir.

3. Japon gülü ne zaman  ve nasıl ekilir : Eğer tohumdan yetiştiriyorsanız veya çoğaltmak istiyorsanız en uygun zaman sonbaharın sonlarıdır. Saksı toprağı ile dolu saksıya 3 cm arayla istediğiniz kadar tohum yerleştirin. Üzerlerine çok az toprak atın. Aydınlık ancak direkt güneş ışığı almayan bir yere koyun ve üzerini streç ile örtün. Streçin üzerine delikler açın ve bu deliklerden püskürtücü ile sulayın. Streç film sulama sonrası nemi koruyacaktır. Toprak her daim nemli kalmalıdır. 1-2 cm boyunda fidanlar çıktıktan sonra streçi kaldırabilirsiniz. Büyük yapraklar açmaya başladığı zaman kendi saksısına taşıma zamanı gelmiştir.

Japon gülü ilkbahar sonunda çiçek açarken
Japon gülü ilkbahar sonunda çiçek açarken

4. Japon gülü güneş mi gölge mi sever : Bol güneş isteyen bir bitkidir. Ancak çok sıcak yerlerde yetiştirecekseniz yarı gölge bir ortamıda tercih edebilirsiniz. Nemi sever ama soğuk ve esintiden hoşlanmaz. 15-35 derece arasında sağlığını korur. Daha düşük sıcaklıklar bitkinin ölümüne neden olabilir. Bu yüzden ilkbahardan itibaren dışarıya çıkarttığınız çiçeğinizi sonbaharda sıcaklıklar hissedilir şekilde düştüğünde çiçeği içeri almanızı öneririz.

5. Japon gülü ne kadar sulanır : Yazın bol suyu seven bir bitkidir. İlkbaharda toprak değişimi sonrasında ve çiçek açmaya başladığında bitkinizi bol vermeniz gerekir. Eğer bahçede yetiştiriyorsanız günlük olarak dibine bolca su verebilirsiniz. Eğer saksıda ise su direnaj deliğinden gelene kadar su vermelisiniz. Ancak kış geldiği ve çiçeklerini döktüğü zaman sulamayı kesmeli ve yalnızca toprak tamamen kuru iken sulamalısınız. Aksi takdirde bitkinizin kökünü çürütmeniz mümkün.

6. Japon gülü nasıl budanır : Enine büyüyen bitkiniz daha güzel bir görüntü verecektir. Bu yüzden her ilkbaharda toprağını yenilerken çok uzayan dalları iki yaprak kalacak şekilde hemen yaprağın üst kısmından kısaltın. Bunun yanısıra ölü çiçekleri, sararmış ve kurumuş yaprakları, kurumuş dalları da hemen budayın. Daha sağlıklı olması açısından yapraklarını arada bir püskürtücünüz ile yıkayabilirsiniz.

Saksıda japon gülü nasıl yetiştirilir
Saksıda japon gülü kolayca yetiştirebilirsiniz

7. Japon gülü nasıl çoğaltılır : Çoğaltmanın en etkili yolu köklerini ayırmaktır. Bunun için gelişmiş bir japon gülünü ilkbaharda toprağını değiştirirken saksısından çıkartın ve parmağınızla topraklarını temizleyin. Ardından istediğiniz parçayı kökten ayırın ve yeni saksısına dikin.

8. Zararlılardan Nasıl Korunur : Zararlılar çiçeğin yapraklarına ve gövdesine zarar verdiği için derhal müdahale edilmelidir. Genelde zararlılarbitkinin yapraklarında bulunurlar. Daha önce iyibitki.com sayfalarında paylaştığımız evinizde hazırlayabileceğiniz organik böcek ilaçlarını kullanarak bu zararlılardan kurtulmanız mümkün.

Artık sağlıklı bir şekilde bahçenizde veya evinizdeki bir saksıda rahatlıkla japon gülü bakımı yapabilirsiniz. Bu güzel çiçeği yetiştirme fırsatını kaçırmayın.

Sorularınız varsa yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Hepinize renkli bahçeler ve balkonlar dileriz.

18 Comments

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın

 • Benim japon gülüm 4 yaşında bu güne kadar herkes bayiliyordu ona ama bu kış yapraklarını döktü ve yesermiyor çok üzüldüm ne yapmalıyım onu kurtarmak için bana fikir verebilir misiniz efendim çok tşkler ediyorum

  • Merhaba ziyaretcimiz,
   En genel sorun zararlilardir. Bocekler icin kontrol edip gerekirse organik bir zararli oldurucu bocek kullanin. Bol isik nemli ortam ve nemli toprak ister. Sicaklik degisimlerine karsi da hassastir. Bu bilgilere gore hassasiyet gostermek uygun olacaktir…

  • Merhaba,
   Bu sekilde basarili olamazsiniz. Celikleme denilen sayfamizda da anlatilan yontemi kullanmalisiniz.

 • benimde japon gülüm tek gövde olarak çok uzadı tepesinden kessem acaba yanlara dal verir mi? şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,
   En az 15 cm kalacak şekilde gövdeden budama yapabilirsiniz, uygun zaman bahar aylarıdır. Ancak, budama sonrası yaprak dökme görülebilir. Hava akımlarına ve bu sıcak aylardaki sulamaya dikkat edersiniz. Ayrıca yan dallar vermesi olasıdır. Çiçekli günler dileriz.

 • Merhaba benim annemin japon gulu cicegi var tam acicakken tomurcukdayken tomurcuklarini dokuyor neden olabilir acaba yardimci olabilirseniz sevinirim iyi gunler

  • Merhaba,
   Işık alışı istenen düzeylerde mi bu açıdan değerlendirdiniz mi?
   Teşekkür ederiz.

 • Merhaba benim japon güllerim bahçede dikili ve hava soğuyunca kuruyor diye bizde gazete kağidina sardik ve üzerinden poşet geçirdik hava almasi için poşeti belli yerlerden deldik sizce doğru yaptıkmı bu işlem bir zarar verir mi? Teşekkür ederim..

  • Merhaba, hava alabildigi surece negatif etkisi olmayacagini dusunuyoruz.
   Yorumunuz icin tesekkur ederiz.
   Cicekli gunler…

 • Merhaba. Benim japon gulum 3 yilda bir kere çiçek açti. Buyuyor ama çiçek açmiyor. Ne yapa bilirim? Teşekkur ederim

 • sayın ilgili,

  japon gülüne dadanan ballık hastalığına karşı öneriniz ne olacaktır? Teşekkürler

 • Slm..Bahçeye ektim..ektiğim gün yağmur yağdı.yaprakları kopmasın diye üzerine şemsiye gibi kapattım. doğrumu yapıyorum acaba..tşkler.