Bitkisel Çay Tarifleri

İnsülin Direnci Çayı

insulin direnci main
Genellikle hormonel bozukluklar veya sağlıksız diyet ve hareketsizlik sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlığın tedavisine yardımcı insülin direnci çayı tarifimiz

Merhabalar,

İnsülin direnci günümüzde oldukça yaygın olarak görülen hormonel bir rahatsızlıktır. Genellikle hormonel bozukluklar veya sağlıksız diyet ve hareketsizlik ile etkisi artar. Doktor kontrölünde tedavi ve düzgün bir diyetle büyük oranda tedavi edilebilir. Bu yazımız da bu tedaviye destek olabilecek bitkisel çay tarifimizi vereceğiz.

Lütfen etkin kullanım için yazının sonunda bulunan uyarıları dikkatle okuyunuz.

Kullanım : Günde maksimum 4 fincan içilebilir.

İnsülin direnci çayı malzemelerimiz :

  • 2 3 parca ince dilimlenmiş meyan kökü
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş zeytin yaprağı
  • Dilimlenmiş taze zencefil
  • 250cc kaynar su

insulin_direnci

İnsülin direnci çayı nasıl hazırlanır?

Öncelikle 1 tatlı kaşığı zeytin yaprağımızı demliğimize koyuyoruz. Zeytin yaprağının en belirgin faydası anti-viral ve anti-mikrobiyal olmasıdır. Bu özellikleri sayesinde ateş düşürücü etkisi vardır ve salgın hastalıklardan korur.

Hemen ardından taze zencefilimizi ekliyoruz. Zencefil soğuk algınlığının yanısıra mide ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

Üzerine  çubuk tarçın koyuyoruz. Tarçın ile zeytin yaprağı beraber kan şekerini düzenleyici etki yapar. Ayrıca tarçın güzel bir tat ve koku bırakır.

Tarçından sonra demliğimize meyan kökünü ilave ediyoruz. Meyan kökünün bağışıklık güçlendirici özelliğinin yanında doğal bitkisel tatlandırıcı olarak ta kullanılır. Ancak meme kanseri tedavisi gören ve kemoterapi ilaçları kullanan hastaların meyan kökü yerine bir parça daha tarçın kullanmalarını öneriyoruz.

En son olarak ta kaynar suyumuzu ilave edip 5-6 dakika demlenmeye bırakıyoruz.

insulin_direnci_main

Afiyet olsun.

Uyarılar :

Eğer mevcut bir rahatsızlığınız var ise tarifi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Öncelikle bitki çaylarını hazırlarken kaynatma yerine demleme metodunu kullanmak etken maddelerin korunumu açısından önemlidir.

Demleme sırasında dem için kullanılan kabın çıkış noktalarının hava sızdırmayacak şekilde kapatılması uçucu yararlı maddelerin korunumu için gereklidir. Özellikle bitkilerin içerisinde bulunan yağlar ısı ile birleşince uçup etken maddeleri kaybolabilir.

Kullanım dozajları ile ilgili bilgilere lütfen dikkat ediniz. Aşırı dozda kullanılan bitkiler yarar yerine zarar getirir.

Her bitkiyi mevsiminde kullanınız.


Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın