Bitki Yetiştirme Teknikleri

Horoz İbiği Nasıl Bakılır?

Turuncu Horoz ibiği çiçeği nasıl yetiştirilir
Turuncu Horoz İbiği Çiçeği
Kendine has yapısı ve küçük alevleri andıran muhteşem çiçekleri ile harika bir süs bitkisidir Horoz İbiği. Bu yüzden latince adı yunanca alev anlamına gelen keleostan türemiştir. Bu muhteşem görünüşlü çiçeği evinizde yetiştirmek için okumaya devam edin

Kendine has yapısı ve küçük alevleri andıran muhteşem kırmızı, turuncu, pembemsi çiçekleri ile harika bir süs bitkisidir Horoz İbiği. Bu yüzden latince adı yunanca alev anlamına gelen keleostan türemiştir. Horoz İbiği ülkemizde henüz yeni yeni çiçekçilerde ve balkonlarda boy göstermesine karşı yurt dışında oldukça uzun zamandır bilinip hem süs bitkisi hem de yemeklerde kullanılmaktadır.

Horoz İbiği Nasıl Yetiştirilir? Horoz İbiği Nasıl Bakılır?

Horoz İbiği Nasıl Çoğaltılır?
Horoz İbiği Nasıl Çoğaltılır?

Horoz İbiği Nasıl Saksı İster : Tek bir horoz ibiği için 20cm çapında bir saksı yetmesine rağmen bu bitkinin gerçek güzelliği toplu ekildiği zaman ortaya çıkar. Bu yüzden eğer dar bir alanda iseniz uzun bir saksı geniş bir alanda veya tersata yetiştirecekseniz yuvarlak geniş bir saksı öneriyoruz. Saksının derinliğinin en az 15cm kadar olması gereklidir.

Horoz İbiği Toprağı Nasıl Olmalı : Horoz ibiği nitrojen yönünden zengin hafif geçirgen toprağı sever. Torf, komposto ve az saksı toprağı karışımı yapabilirsiniz. Ayda 1 toprağını gübrelemeniz iyi olur ama illa da gerekli değildir.

Horoz İbiği Nasıl Ekilir : Horoz ibiği tohumları saksıda birbirlerinden en az 4-5 cm uzaklıkta dikilmelidirler. Tohum için 2-3 cmlik bir derinlik yeterlidir. Toprağı suladıktan sonra parmağınızla ufak delikler açıp tohumları bu deliklere yerleştirin ve üzerlerini toprakla örtün. Filizlenmeye başlayana kadar evin içerisinde koruyabilirsiniz. Filizler çıkana kadar toprağı çok dikkatlice sulayın ki tohumlara ve yerleşimlerine zarar vermeyin. Her gün çok az su vermeniz yeterlidir.

Horoz İbiği Nasıl Işık İster : Horoz İbiği güneşi seven bir çiçektir. Bol güneşli bir ortamda daha verimli olacaktır. Böyle bir ortamınız yoksa sabah veya öğlen güneşi gören bir yere koymaya çalışın. Horoz ibiği soğuğa karşı dayanıksızdır. Çok rüzgar alan yerleri sevmeyebilir veya büyümesini azaltabilir.

Saksıda horoz ibiği çiçekleri nasıl bakılır?
Saksıda horoz ibiği çiçeği

Horoz İbiği Nasıl Sulanır : Horoz ibiği nemli toprağı severler. Her gün toprağı her çiçeğe gelecek dibine gelecek şekilde çok az hafifçe sulamanız yeterlidir. Toprak ıslak değil nemli kalmalıdır. Fazla su kurumaya ve hastalıklara neden olabilir.

Horoz İbiği Nasıl Çoğaltılır :  Çoğaltmanın en etkin yolu çiçeğin kendisinden düşen tohumları kullanmaktadır. Üzerinden düşen tohumlar toplanır ve yukarıda anlatıldığı gibi fidelenene kadar bir saksıya ekilir. Fidelendikten sonra aynı saksıda kalabilir veya başka saksıya taşınabilir. Horoz İbiği çoğalma konusunda arsız bir bitki sayılabilir.

Horoz İbiğine Zararlı Böcekler : Yaprak biti ve örümcekler bu bitkinin en temel düşmanlarıdır. Yapraklarını arada bir kontrol etmek eğer bit varsa çoğalmadan temizlemek iyi olacaktır.

Horoz ibiği diğer çiçeklerden oldukça farklı bir görüntü sunan değişik ama bahçe, balkon ve teraslarınızda görmek isteyeceğiniz bir çiçektir. Bakımı oldukça kolay ve zahmetsiz olan bu çiçeği iyibitki.com olarak herkese öneriyoruz.

Hepinize renkli balkonlar dileriz.

1 Yorum

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın