Bitkiler Hakkında

Havucun Faydaları

havucun faydaları
Havucun faydaları : Kalp ve damar sağlığını koruyucu
Turuncu renkli çok mevsimlik hem yemeklerde hem salatalarda kullanılabilen havuç ayrıca suyu da sıkılarak içilebilen çok sağlıklı bir kök bitkisidir. Acaba mutfaklarımızda sıkça kullandığımız havucun faydaları yeterince biliyor muyuz ve havucu ne kadar tanıyoruz?

Turuncu renkli çok mevsimlik hem yemeklerde hem salatalarda kullanılabilen havuç ayrıca suyu da sıkılarak içilebilen çok sağlıklı bir kök bitkisidir. Acaba mutfaklarımızda sıkça kullandığımız havucun faydaları yeterince biliniyor mu ve havucu ne kadar tanıyoruz?

Havucun Besin Değeri. Havuçta Hangi Vitaminler ve Mineraller Vardır?

Havuç çok düşük glisemik indeks grubunda yer alır ve önerilen miktarlarda tüketilmesi insülin salgılanmasını gerektirmez ve kandaki şeker seviyesini çok etkilemeyecektir ve diyabet şeker hastaları tarafından tüketilmesi uygundur.

DV (Daily Intake Value) : Bir besin maddesinin günlük ihtiyacımızın ne kadarını karşıladığını gösterir.

100 gram havuç içerisinde

 • 41 kalori
 • 10 gr. karbonhidrat – DV %3
 • 3 gr. lif – DV %11
 • 1 gr. protein – DV %2

bulunur. Bunların yanı sıra

 • A Vitamini – DV %334
 • K Vitamini – DV %16
 • C Vitamini – DV %10
 • Potasyum – DV %9
 • B6 Vitamini – DV %7
 • Manganez – DV %7
 • Fosfor – DV %4

içerir. Özellikle A, K ve C vitaminleri açısından iyi bir kaynaktır.

Havucun Faydaları Nelerdir?

havucun faydaları
Havucun faydaları : Kalp ve damar sağlığını koruyucu

1. Havuç bir mineral ve vitamin deposudur : Havucun faydaları tabi ki içerisindeki vitamin ve minerallerden kaynaklıdır ancak onu çoğu meyve sebzeden ayıran özelliği genelde bitki meyve ve sebzeler bir kaç mineral ve vitamin barındırırken havucun içerisinde onlarca vitamin ve mineralden yüksek miktarda bulunur. Havucun içerisinde bolca bulunan A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminlerinin yanısıra biotin, molibdenum, potasyum, manganez, bakır, fosfor ve folat gibi mineralleri içermektedir. Havuç bilinen en zengin A vitamini kaynaklarından birisidir.

2. Havuç sindirim sistemi için faydalıdır : Havuç aynı zamanda bolca lif içerir. Bu yüzden hem tokluk hissi verir, hem bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.

3. Havuç şeker hastaları için uygundur : Düşük glisemik indeks grubunda yer aldığından şeker hastaları için uygundur ve kandaki şeker seviyesini çok etkilemeyecektir. Ayrıca lifli bir bitki olduğundan emilimi için gereken insulin salınımı az miktarda olacaktır.

4. Havuç zengin bir antioksidan kaynağıdır : Havuç içerisinde bol miktarda antioksidan madde barındırır. C vitamini ve betakaroten bu maddelerin en göze çarpanı olmasına karşın havuç ayrıca alfa karoten, beta karoten, lutein gibi karoten bileşiklerinin yanısıra çeşitli hidroksisinamikler, antosiyaninler barındırır. Renklerine göre havucun içerisindeki miktarlar değişmesine rağmen koyu renkli havuçlarda betakaroten miktarı daha çoktur bu yüzden antioksidan açısından koyu turuncu renkteki havucun faydaları açık renkli sarımsı havuçlara göre daha çoktur diyebiliriz.

5. Havuç kalp damar sağlığını korur : Havucun faydaları arasında en önemlisi ve etkisi kanıtlanmışı olarak görülebilir. Kanda bulunan oksijenin yanması sonucu vücudumuzda oksitlenme oluşur ve bu oksitlenme kalp ve damar dokularımıza zarar verip zayıflatır.

Hollanda’da 10 sene süren bir araştırmada meyve ve sebzeler renklerine göre yeşil, turuncu/sarı, kırmızı/mor ve beyaz olarak  ayrılıp her birinin etkileri araştırılmış. Uzun süren araştırmaların avantajı daha güvenilir istatistikler sunmasıdır. Bu araştırma sonucunda koyu renkli turuncu meyve ve sebze tüketiminin diğer renkteki bitkilere göre kalp ve damar sistemini daha çok koruduğu görülmüş ve bu gruptaki bitkiler içerisinde de en etkilisinin havuç olduğu gözlemlenmiştir. Havucun bu koruyucu etkisi içerisinde bulunan zengin antioksidanların bir sonucudur.
Bunun yanısıra hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki havuç içerisinde bulunan poliasetilenler damar tıkanıklıklarını engellemektedir.

6. Havuç göz sağlığı için önemlidir : Havucun faydaları arasında halk tarafından en çok bilinenidir. Ancak buna rağmen bu konuda yapılmış araştırma sayısı oldukça azdır. Çoğu araştırma anti kanserojen ve kalp sağlığı üzerinde yoğunlaşmasına rağmen bu konudaki az sayıda araştırma göz sinirlerini koruduğunu ve katarakt oluşumunu engellediğini göstermiştir.

Havuç kilo verdirirmi?
Havuç kilo verdirirmi?

7. Havuç anti kanserojendir : Havuç üzerinde yapılan kanser araştırmaları kolon kanseri üzerine yoğunlaşmıştır. İnsanlar üzerinde çok araştırma olmamasına rağmen ABD’de yapılan bir araştırmada havuç içerisindeki karoten bileşenlerinin kanserli hücreler üzerindeki etkisi gözlendiğinde oldukça cesaretlendirici sonuçlar elde edilmiş ve havuç içerisindeki poliasetilenlerin kanserli kolon hücrelerinin gelişimini önlediği görülmüş.

8. Havuç kilo vermek için etkilidir : Bolca lif içerdiğinden hem tokluk hissi yaratır hem de bolca vitamin içerdiğinden günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılar. Ayrıca öğün aralarında çiğ olarakta tüketime uygundur. Bu yüzden perhiz yapanların ve kilo vermek isteyenlerinden diyetlerine eklemelerini öneriyoruz.

Gördüğünüz gibi havucun faydaları kanıtlanıp bilimsel çevrelerce kabul gördüğünden iyibitki.com olarak havucu salatalarınızdan ve yemeklerinizden eksik etmemenizi öneriyoruz. Ayrıca çocuklarınızın gelişimi için de bir çok yararlı vitamin ve mineral barındırdığından havucu onlara da sevdirmeye çalışmalısınız.

Hepinize bol sağlıklı bir hafta diliyoruz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın