Yararlı Bilgiler

Hamile Kalmayı Kolaylaştıracak 7 Yiyecek

Hamile kaldıktan sonra yapılması gerekenler genelde çoğu kimse tarafından biliniyor. Peki hamile kalmak için yapılması gerekenleri biliyor musunuz? Bazı yiyeceklerin hamilelik ihtimalini arttıracağından haberiniz var mı? Evet bazı yiyeceklerin hamile kalma ihtimalini arttırdığı doğrudur. İşte doğurganlığı arttırıcı 7 yiyecek.

Hamilelik sonrası yapılması gerekenler genelde çoğu kimse tarafından biliniyor. Peki hamile kalmak için yapılması gerekenleri biliyor musunuz? Bazı yiyeceklerin hamilelik ihtimalini arttıracağından haberiniz var mı? Evet bazı yiyeceklerin hamile kalma ihtimalini arttırdığı doğrudur. İşte doğurganlığı arttırıcı 7 yiyecek :

Hamile Kalmaya Yardımcı Yiyecekler :

1. Fasulye ve Mercimek gibi bol lifli gıdalar : Fasulye ve mercimek bir kaç yönden hamile kalmayı kolaylaştıracak harika yiyeceklerdir. Bunlardan ilki bitkisel protein içermesidir. Henüz nedeni tam olarak bilinmiyor ancak ABD’de 19000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada(The Nurses Health Study) bitkisel protein içeren gıdaları tüketenlerin hamile kalma şansının hayvansal protein içeren gıdaları tüketenlerden %39 daha fazla olduğunu göstermiştir. Bunun dışında diyabet ve şeker hastalığı da hamile kalma şansını düşürür. Mercimek ve fasulye gibi lifli gıdalar kandaki şeker seviyesini azalttığından hamile kalma şansını %5 oranında arttırmaktadır. Bunun yanında fındık, susam ve chia tohumu da harika birer bitkisel protein kaynağıdır ve salatalarınızda kullanmanızı şiddetle öneriyoruz.

2. Yeşil Renkli Bitkiler : Yeşil Ispanak, brokoli, semizotu, roka gibi B vitamini içeren yeşil yapraklı bitkilerin yumurtlama şansını arttırdığı tıp çevrelerinde kabul görmüş bir gerçektir. Ayrıca yeşil yapraklı bitkilerinizi eşlerinize de yedirmenizi öneriyoruz. Çünkü bu bitkiler erkeğin daha kaliteli sperm üretmesine yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalarda yeşil renkli bitki tüketiminini bozuk sperm kalitesini %20 oranında arttırdığı görülmüştür.

3. Kabak Çekirdeği : Kabak çekirdeği yüksek oranda bitkisel demir içerir. İstatistiksel bir araştırma sonunda yeterli demir takviyesi alan kadınların(demir takviyesindeki demir non-heme denilen bitkisel demirle aynı yapıdadır) hamilelik şansının demir takviyesi almayan kadınlara göre %40 arttığını göstermiştir. Ancak şunu belirtmemiz gerekir ki hayvan etinde bulunan(heme formunda) demir vücut tarafından bitkisel gıdalardaki demirden %3-15 oranında daha çok emilir.

4. Tam buğday içeren gıdalar : İlk maddede de belirttiğimiz gibi kandaki yüksek kolesterol ve şeker seviyesi üreme hormonlarını engelleyici etki yaparlar. Kompleks yapıdaki karbonhidratlar kandaki şeker seviyesini dengeleyerek şeker seviyesini ve üreme hormonları üzerindeki etkisini azaltarak hamile kalma şansını arttırır. Hollanda da 170 çift üzerinde yapılan bir araştırma tam buğday içeren gıdaları tüketen çiftlerin hamile kalanların sayısının beyaz buğday içeren gıdalar tüketen çiftlerin sayısının 2 katı olduğunu göstermiştir. Her zaman beyaz ekmek yerine kahverengi ekmeği, beyaz pirinç yerine koyu renkli pirinci, beyaz makarna yerine tam buğdaydan yapılan makarnayı tercih edin.

5. Zeytinyağı : Zeytinyağı hakkında daha önce detaylı bir yazı paylaşmıştık. Orada belirttiğimiz gibi zeytinyağının 3 önemli özelliği hamile kalma şansını arttıracaktır. İlk özelliği kandaki şeker seviyesini düşürücü özelliğidir. Yukarıdaki maddelerde de gösterildiği gibi yüksek şeker seviyesi hamilelik şansını yüksek ölçüde düşürmektedir. Diğer bir faydası ise kolesterolü düşürücü özelliğidir. Ancak zeytinyağının en büyük yararı iltihap giderici özelliğidir. Vücut içinde oluşan iltihap yumurtlama, gebe kalma ve embriyo gelişimini engellemektedir. Bu yüzden yemeklerinizde ve salatalarımızda diğer yağların yerine zeytinyağı kullanmamız oldukça önemlidir.

6. Omega yağ asidi içeren gıdalar : Hem erkekler hem kadınlar için Omega-3 Omega-6 ve Omega-9 içeren gıdalar tüketmek doğurganlık ve üreme şansını arttıracaktır. Özellikle erkekler de üreme organlarına kan akışını hızlandırarak sperm kalitesini ve sayısını yükseltecektir. Somon, ton balığı ve diğer deniz ürünlerinde, cevizchia tohumu, brokoli, karnıbahar, soya fasulyesi gibi bitkisel ürünlerde bol miktarda omega yağ asidi içerirler.

7. Tam yağlı doğal süt ürünleri : Evet şaşırtıcı gelebilir ama tam nedeni bilinmese bile tam yağlı süt ürünleri hamile kalma şansını arttırırken yağsız süt ürünlerinin tam tersine azalttığı görülmüştür. Doğal ve katkısız olarak üretilmiş yoğurt, dondurma, peynir gibi süt ürünlerini tüketmenin hormonların daha düzenli salgılanmasını sağlayarak hamile kalma şansını arttırdığı düşünülüyor. Bilim insanları eğer yağsız bir diyet yapıyorsanız diyetinizi bir anda değiştirmenin hormon dengenizi bozabileceğinden zamana yayılmış yavaş bir geçiş yapmanızı tavsiye ediyorlar.

Lütfen sorularınız olursa yorumlarda sormaktan çekinmeyin.

Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Etiketler

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın