Bitkiler Hakkında

GUZMANİA BİTKİSİ SAKSIDA NASIL YETİŞİR?

En önemli ve en gösterişli süs bitkileri arasında gösterilen guzmanyalar, en çok tercih edilen saksılık süs bitkilerinden birisidir. Egzotik bir güzelliği bulunan guzmanya bitkisi, çiçeklerinin uzun zaman bozulmadan kalması sebebi ile tercih edilebilirliğini arttırmıştır.

Guzmanya bitkisi, Bromeliaceae familyasının Guzmania cinsine bağlı bir tür olan guzmanya bitkisi, krasula metobolizmasına sahiptir ve bitki olarak succulent özellik gösterir.

Guzmanya bitkisinin habitatına ve ana vatanına baktığımızda; bitki, Kuzey Amerika’nın güney kesimlerinde yer alan dağlarda ve Güney Amerika Bölgesinin kuzey ve batı dağlık kesimlerinde yetişmektedir. Genel olarak tropikal ve subtropikal iklimde ideal bir gelişim gösterir. Dağların yüksek yerleri ve sis ormanları, guzmanya bitkisinin epifit olarak yaşaması için uygundur.

Guzmanya Bitkisi Saksıda Nasıl Yetiştirilir? Guzmanya Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  1. Guzmanya Bitkisi Nasıl Saksı İster?

Guzmanya bitkisi, büyüklüğüne göre ortalama olarak yarım litrelik küçük saksılara dikilmelidir. Saksıya dikim işlemi sırasında 2/3 miktarda toprak doldurularak dikilmelidir. Guzmanya bitkisinin saksı seçiminde saksının küçük olması gerekmektedir. Çünkü guzmanya bitkisinin kökleri gelişen yapıda değildir. Gereğinden büyük bir saksıya diktiğiniz takdirde; kökler havasız kalabilir ve çürüme işlemi gerçekleşir.

  1. Guzmanya Bitkisi Nasıl Toprak İster?

Guzmanya bitkisinin toprağı havadar ve süzek bir yapıda olmalıdır. Ponza taşı ve kuvars kumu toprağı gerekli yapıya kavuşturacak olmazsa olmazlardandır.

Guzmanya bitkisinin ihtiyaç duyduğu toprak karışımı şu şekildedir;

*Üç ölçü lifli poşet toprak+ bir ölçü orkide çam kabukları+ bir ölçü ponza taşı+ bir ölçü kuvars kumu.

İlk aşamada saksının dibine ağır çakılları yerleştirerek işe başlayın. Ardından kuvars kumunu ekleyin ve toprak karışımını döküp guzmanya bitkisini dikin.

  1. Guzmanya Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

Guzmanya bitkisi için yavruları ayırıp dikme zamanı çok önemlidir. Çünkü guzmanya bitkisi gece ısısı olarak 20 derece ve üzeri olunca gelişme açısından yavaş kalmaktadır. Guzmanya bitkisinin dikimi için en ideal zaman ilkbahar mevsiminin ortasıdır. Diğer bir ideal ekim zamanı ise yaz mevsiminin sonudur.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş Mi Sever, Gölge Mi Sever?

Guzmanya bitkisi, kış mevsimi boyunca gelen güneş ışığını direkt almalıdır. Nisan ve Kasım ayında gelen güneş ışıklarını ise filtrelenmiş bir şekilde almalıdır. Guzmanya bitkisinin yetiştirildiği alanda özellikle gece havalandırması çok önemlidir.

Guzmanya bitkisi aşırı bir havalandırma ihtiyacı duymaz.

  1. Guzmanya Bitkisi Ne Kadar Sulanmalıdır?

Guzmanya bitkisinin sulama periyodu, saksıdaki toprağın nemliliğini kaybetmesidir. Nemlilik azalınca sulamayı gerçekleştirin.

Guzmanya bitkisinin en önemli sulama kriteri yaprak aralarına da su doldurmaktır. Sulama yapılan suyun oda ısısında olması da önemli bir kriterdir.

  1. Guzmanya Bitkisi Nasıl Budanır?

Guzmanya bitkisinin çiçeği bozulunca, dipten kesip atmanız yeterli olacaktır. Bu sayede yeni fidelere dönüşmesi mümkün olacaktır. Guzmanya bitkisi bir veya iki yaşında çiçek açmaya başlar.

  1. Guzmanya Bitkisi Hastalık Ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Guzmanya bitkisine çeşitli bitki bitleri musallat olabilir. Yaprakları ıslak bir bez ile silmek ve duşun altında yıkamak temiz tutulması açısından önemlidir. Ayrıca guzmanya bitkisinin yaprak gelişimi için temiz tutulması en önemli kriterlerden birisidir.

Guzmanya bitkisinin kökten başlayan çürümeleri, yanlış bakım ve yanlış sulama sonucunda gerçekleşir. Çiçek sapı ise çiçek solunca budanmalıdır. Guzmanya bitkisinin gelişimi için doğru ve zamanında budama önemlidir. Çürümenin dibe doğru ilerlemesi guzmanya bitkisi için büyük sorundur. Çürüme dibe doğru inmeden müdahale edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı büyümesi için hava alması da oldukça önemlidir.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın