Ev Yapımı Bitki Karışımları

Güne Limonlu Su İçerek Başlamak için 10 Neden

Güne limonlu ve naneli su içerek başlamanız için 10 harika sebep
Sabah limonlu naneli su içmeniz için 10 harika sebep
Kolayca hazırlanabilecek limon nane ve zencefil karışımı ile güne enerjik bir başlangıç yapın. Sabah içeceğiniz limonlu suyun faydalarına ve sizde bıraktığı harika etkiye inanamayacaksınız

Bugün sizlerle iyibitki.com yazarlarının uzun süredir uyguladığı ve gerçekten işe yarayan bir bilgi paylaşacağız;

Güne limonlu su içerek başlamak için 10 harika neden…

Nasıl hazırlıyoruz? Hemen dairesel şekilde ve ince 4 dilim limon kesiyoruz. Herhangi bir markette, pazarda manavda bulabileceğimiz veya evinizde saksıda kendi ürettiğiniz taze nane demetinden 4 5 yaprak kopartıp yıkayarak temizliyoruz. Biraz daha lezzet ve sağlık katmak için bir kaç küçük parça da zencefil kesiyoruz. Ve hepsini günlük olarak kullandığımız sürahimizin içine atıyoruz.

Peki sabah ilk iş olarak limonlu, naneli ve zencefilli ılık suyu içmemiz ne işe yarayacak? İşte size nedenleri :

Limonlu Suyun Faydaları :

1. Sindirime yardımcı : Limonlu su toksinlerin atılımını tetikler. Limon karaciğerin safra salgılamasını sağlayarak sindirimi tetikler ve atılamamış, sindirilememiş zararlı maddelerin sindirilip atılmasına yardımcı olur. Bu yüzden kansere karşı koruyucu etkisi de vardır. Amerikan Kanser Derneği hastalara hergün bağırsak hareketlerini düzenlemesi amacıyla limonlu ılık su içmelerini öneriyor.

2. Vücudunuzu temizler, İdrar Söktürücü etkisi vardır : İdrarı arttırarak istenmeyen ve zararlı maddelerin atılmasını çabuklaştırır. Ayrıca limondaki sitrik asit karaciğerin enzim salgılamasını arttırır ve detoks işlemini hızlandırır.

Güne limonlu ve naneli su içerek başlamanız için 10 harika sebep
Limonlu Suyun Faydaları : Sabah limonlu naneli su içmeniz için 10 harika sebep

3.  Bağışıklık sistemini güçlendirir : Soğuk algınlığına karşı savaşan C vitamini deposudur. Bolca potasyum bulundurur, bu da beyin ve sinir sistemini hızlandırır. Potasyum bunun yanında tansiyonu dengelemeye de yardımcı olur. Ayrıca limonda bolca bulunan absorbik asit iltihap giderici, astım ve diğer solunum bozukluklularının belirtilerini azaltıcı ve demir emilimini arttırıcı etkisi vardır ki demir bağışıklık sisteminin önemli bir bileşenidir. Ayrıca limonun içindeki saponin maddesinin antimikrobiyal etkisi bulunur.

4. PH değerini düzenler : Limonlu suyun faydaları arasında en yararlısıdır belki de. Limonun içerisindeki mineraller ve vitaminler metabolizma tarafından emilip kana karışınca kanın alkali hale gelmesine neden olur. Hücre ve eklemlerdeki ağrı ve iltihaplanmayı durdurur. Bir çok  hastalık kandaki yüksek asit değerleri sonucu ortaya çıktığından koruyucu etkisi gözardı edilemez.

5. Deriyi temizler ve onarır : Limondaki C vitamini etkili bir antioksidan olduğundan ciltteki kimyasal etkiler sonucu vücutta oluşan serbest radikallere saldırarak bunların deri hücrelerinde yaptıkları hasara engel olur.

6. Enerji verir : İnsan vücudu enerjiyi besinlerdeki pozitif yüklü molekül ve atomların vücuttaki negatif yüklü enzimler ile etkileşimi sonucu oluşan kimyasal reaksiyonlardan alır. Limon diğer besinlerin çoğundan daha fazla sayıda negatif yüklü iyon barındırır. Sindirim sistemine girdiği zaman bu reaksiyonların etkisini arttırıcı rolü vardır.

7. İyileşmeyi hızlandırır : Limon içerisinde bolca bulunan absorbik asit, kemiklerin, bağ dokuların ve kıkırdakların onarımı için gereklidir. Yaraların, kırık ve zedelenmelerin daha çabuk iyileşmesini sağlar.

8. Ağız sağlığı için önemli : Limonlu su diş ağrısı ve diş eti iltihabına iyi gelir. Ayrıca nefesiniz limon ve nane etkisi ile daha güzel kokar.

9. Susuzluğa(Dehydration) karşı etkili : Limon ve ılık su geceden itibaren kaybedilen suyu tedarik ederek bağışıklık sistemini destekler. Yorgunluk ve bitkinlik hissini alır. Kendinizi daha zinde ve mutlu hissedersiniz.

10. Kilo kaybına yardımcı : Limonun lifli bir yapısı olduğundan açlık hissini bastırır. Ayrıca alkalin besinler tüketenlerin daha hızlı kilo verdikleri bilinen bir gerçektir.

iyibitki.com olarak 2 noktaya dikkatinizi çekmek istiyoruz: suyumuza limon suyu değil limon dilimleri kullanalım. Ayrıca suyumuz soğuk değil oda sıcaklığında veya hafif ılık olmalıdır. Çünkü sıvı emilimi yaparken vücut sıcaklığından farklı ısıda olan sıvılar vücudu ve mideyi yorup enerji harcamasına neden olacaktır.

1 dakikada hazırlanabilecek limonlu naneli su karışımı ile güne harika bir başlangıç yapmayı siz de deneyin.

Hepinize mutlu sağlıklı stresten uzak sabahlar diliyoruz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın