Yararlı Bilgiler

Glisemik İndeks Nedir?

Bir çoğumuzun çevresinde şeker hastası veya insülin direnci sorunu olan kimseler vardır ki sürekli olarak yediklerine içtiklerine dikkat etmeleri gerektiğini farketmişsinizdir. Bunun sebebi yediğimiz yiyeceklerin sahip oldukları Glisemik İndeksine(GI) göre kandaki şeker miktarına yaptıkları etkidir. Peki hangi besin ne kadar GI değerine sahip ve kan şekerini ne kadar etkiliyor...

Bir çoğumuzun çevresinde şeker hastası veya insülin direnci sorunu olan kimseler vardır ki sürekli olarak yediklerine dikkat etmeleri gerektiğini farketmişsinizdir. Bunun sebebi yediğimiz yiyeceklerin içerisindeki Glisemik İndeksine(GI) göre kandaki şeker miktarına yaptıkları etkidir. Yüksek GI değerine sahip yiyecekler kandaki şeker oranını daha fazla arttırırken düşük GI değerine sahip yiyecekler görece olarak daha az etki ederler.

Glisemik İndeks Neden Önemlidir?

Son 15 yıldır toplanan bilimsel veriler ile kandaki yüksek şeker oranının kalp rahatsızlığı, şeker diyabet, depresyon, böbrek taşı, felç ve çeşitli kanser risklerini arttırdığı bilinmektedir. Kandaki şeker oranını düzenleyici veya düşük GI değerine sahip besinler tüketerek daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat süreceğimizi söyleyebiliriz.

Glisemik İndeks Kaça Ayrılır?

GI değerleri besinleri 4 grupta toplar ;

  • Çok Düşük : GI değeri 20’den az olan besinler
  • Düşük  :  GI değeri 55’ten düşük besinler
  • Orta : GI değeri 56 ile 69 arasında olan besinler
  • Yüksek : GI değeri 70’in üzerine olan besinler

GI gruplarına bazı örnekler

Çok Düşük : Hemen hemen tüm sebzeler çok düşük GI değerine sahiptir. İstisna olarak Patates ve Mısır yüksek ve orta dereceli GI sınıfında bulunurlar. Bunun yanında Soğan, sarmısak, patlıcan ve havuç düşük GI değer grubuna girerler. Bunlar dışında kalan hemen bütün sebzeler çok düşük grupta yer almaktadırlar. Ayrıca doğal tüketilen işlenmemiş etler hepsi de çok düşük GI’a sahiptir. Bunun dışında doğal baharatlar da bu grupta yer alırlar. Yemişlerden en düşük GI değerine sahip olanı susamdır.

Düşük : Meyvelerin çoğu bu gruba girmektedir. Elma, muz, çilek, erik gibi. Ancak bazı istisnalar var ki onlar orta grupta yer alırlar. Kayısı, incir, kivi ve karpuz gibi. Ayrıca bütün doğal elde edilen yemişlerin bir çoğu düşük grubuna dahildirler. Bunlar : badem, fıstık, ceviz, fındık, kaju, kabak ve ayçekirdeği.

Orta : Bulgur, tam buğday.

Yüksek : Pirinç, makarna, patates, kavun, patlamış mısır, balkabağı

Evet gördüğünüz gibi yiyeceklerimiz bizim ilaçlarımız gibiler ve bilinçsizce beslenmek çoğu zaman yarar yerine zarar getiriyor. Bu yüzden yediklerimize ve çocuklarımıza yedirdiklerimize özen gösterelim.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın