Bitki Yetiştirme Teknikleri

Glayöl Bakımı ve Yetiştirilmesi Nasıl Yapılır?

glayol bakimi nasil yapilir
Çok yıllık bir bitkidir ancak kışın soğanlarını iyi korumak gerekir
60-150 cm arasında büyüyebilen uzun gövdesi, sivri uzun yaprakları ve çok çeşitli renkli çiçekleri(kırmızı, beyaz, turuncu, mor, sarı ve karışık renkli) ile bir çok bahçenin favori çiçeklerinden birisidir glayöl. Yıllık bir bitkidir ve bakımı zor olduğu halde iyi bakıldığı takdirde her yaz bahçenizde çok güzel görüntüler oluşturacaktır. Ancak bahçenizde çok büyük bir yeriniz veya ekim yapabileceğiniz bir alan yoksa merak etmeyin, glayölü bir saksıda yetiştirip bakmanız mümkün. Peki glayöl nasıl yetiştirilir ve glayöl bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız okumaya devam edin.

60-150 cm arasında büyüyebilen uzun gövdesi, sivri uzun yaprakları ve çok çeşitli renkli çiçekleri(kırmızı, beyaz, turuncu, mor, sarı ve karışık renkli) ile bir çok bahçenin favori çiçeklerinden birisidir glayöl. Yıllık bir bitkidir ve bakımı zor olduğu halde iyi bakıldığı takdirde her yaz bahçenizde çok güzel görüntüler oluşturacaktır. Ancak bahçenizde çok büyük bir yeriniz veya ekim yapabileceğiniz bir alan yoksa merak etmeyin, glayölü bir saksıda yetiştirip bakmanız mümkün. Peki glayöl nasıl yetiştirilir ve glayöl bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Saksıda Glayöl Nasıl Yetiştirilir? Glayöl Bakımı Nasıl Yapılır?

Glayöl yetiştirmesi zordur ama harika görüntüsü buna kesinlikle değer
Glayöl bakımı zordur ama harika görüntüsü buna kesinlikle değer

1. Glayöl nasıl saksı ister : Direnaj deliği olan 40 cm derinliğinde ve 40 cm çapında yuvarlak bir saksı iyi olacaktır. Uzun bir gövdesi olduğu için yeterli desteği olması açısından 40 cm’den kısa derinlikler bitki için destek gerektirir.

2. Glayöl nasıl toprak ister : Eğer saksıda yetiştirecekseniz saksınıza öncelikle 2 parmak kalınlığında çakıl ekleyin. Bu toprağın direnajını arttırarak soğanın suyun içinde kalmasını engelleyecektir. Saksıyı dolduracak kadar kumlu saksı toprağına 1/4’ü kadar kompost ekleyin. Bir bahçe tırmığı ile toprak karışımını eşeleyip toprağın hava alması ve gevşekleştirilmesi gereklidir. Ardından hazırlanan toprağı çakılların üzerine koyun.

3. Glayöl ne zaman ekilir : Bahar ortasında don zamanı kesinlikle geçtiğinde ekilmelidir. Güneşin etkisinin iyice kendisini gösterdiği ve toprağın iyice ısındığı bir zaman tercih edilmelidir. Oldukça sıcak toprağı sever ve sıcak toprakta daha çabuk büyüyecektir.

4. Glayöl nasıl ekilir : Soğanlarını 10-15 cm kadar derine gömün. Çiçek soğanının sivri ucu yukarı yassı yüzü aşağı gelmeli. Saksı büyük olduğundan 4-5 adet soğan yerleştirebilirsiniz ancak soğanları birbirlerinden 5-7 cm uzak yerleştirin. Eğer uzun boylu glayöl yetiştirecekseniz ve çok derine gömemediyseniz gövde desteklerini bu sırada dikin ancak soğana zarar vermemeye çalışın. Üzerlerini de 4-5 cm toprakla örtün. İyi bakıldığı takdirde 2-3 ay içerisinde gelişmiş bir gövde ve harika açmış çiçekleriniz olacaktır.

Bahar ortası veya sonunda dikilen glayöl 2-3 ay içerisinde çiçek açacaktır
Bahar ortası veya sonunda dikilen glayöl 2-3 ay içerisinde çiçek açacaktır

5. Güneş sever mi gölge mi sever : Bol güneş seven bir bitkidir. Bu yüzden direkt güneş gören bir mekana yerleştirin ancak sert rüzgarlara dayanıklı değildir bu yüzden rüzgarlardan korunaklı bir mekanı tercih edebilirsiniz.

6. Glayöl ne kadar sulanmalı : Yeni ekildi ise filizlenme aşamasında iyice sulamak gerekir. Ancak toprağın iyi emilim yaptığından ve suyu tutmadığından emin olun. Soğanların üzerine değil etrafındaki toprağı sulamaya çalışın. Eğer bitkiniz yağış görmez ise düzenli olarak sulanması gerekir. Ya haftada bir kez bol bol veya haftada 2-3 kereye bölerek sulayabilirsiniz. Ancak haftada bir bolca su vermeniz daha iyidir. Gövdenin kuruyup soğanların toplanma aşamasına kadar bu şekilde sulanmaya devam edilir.

7. Glayöl nasıl budanır : Bu bölüm daha sonra eklenecektir.

8. Zararlılardan nasıl korunur : Daha önce iyibitki.com sayfalarında paylaştığımız evinizde hazırlayabileceğiniz organik böcek ilaçlarını kullanarak glayölünüzü zararlılardan korumanız mümkün.

Artık bahçenizde veya saksınızda glayöl yetiştirmek için bütün bilgilere sahipsiniz. Oluşturacağı görüntüden dolayı bahçenizde kümelenmiş halde değişik renklerde glayöl yetiştirmenizi öneririz.

Hepinize renkli bol çiçekli evler ve bahçeler dileriz.

2 Comments

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın