Bitki Yetiştirme Teknikleri

Gazanya Nasıl Bakılır?

Gazanya çok çeşitli ve parlak renkli tam bir bahçe çiçeği
Gazanya çok çeşitli ve parlak renkli tam bir bahçe çiçeği
Parlak canlı ve çeşitli renkleri ile hemen dikkati kendisine çekmeyi bilir Gazanya. Hele bir de renk renk ve öbek olarak dikildiler mi göz zevkimizi katlayarak arttırır. Ayrıca baharda çiçek açmaya başlayan gazanya yaz boyunca hatta sonbaharın ortalarına kadar çiçekli görünümünü koruyabilir. Gelin ister evinizde ister bahçenizde rahatlıkla yetiştirebileceğiniz Gazanya nasıl bakılır nasıl yetiştirilir öğrenelim.

Parlak canlı ve çeşitli renkleri ile hemen dikkati kendisine çekmeyi bilir Gazanya. Hele bir de renk renk ve öbek olarak dikildiler mi göz zevkimizi katlayarak arttırır. Ayrıca baharda çiçek açmaya başlayan gazanya yaz boyunca hatta sonbaharın ortalarına kadar çiçekli görünümünü koruyabilir. Gelin ister evinizde ister bahçenizde rahatlıkla yetiştirebileceğiniz Gazanya nasıl bakılır nasıl yetiştirilir öğrenelim.

Gazanya Nasıl Bakılır, Nasıl Yetiştirilir?

Gazanya Nasıl Toprak İster?

Gazanya emici, hafif, kumlu ve kuru toprağı sever. Hafifçe asidik veya nötr topraklarda daha iyi verim alırsınız. pH 7.5-5.5 arası idealdir. Ayrıca tuza dayanıklı bir bitki olduğundan denize bakan yerlerde yetiştirmek için idealdir.

Gazanya Nasıl Ekilir? Gazanya Ne Zaman Ekilir?

Nisan sonunda açmak üzere olan gazanya çiçeği
Nisan sonunda açmak üzere olan gazanya çiçeği

Dondurucu soğuklar geçtikten sonra toprak yüzeyinin hemen altına ekilir. Yaklaşık 1cm derinlik yeterlidir. Eğer daha etkili bir görüntü istiyorsanız tohumlarınızı öbek halinde de dikebilirsiniz ancak tohumları birbirinden 20-25cm aralık vererek dikmeniz en iyi sonucu verecektir. Eğer saksıda yetiştirecekseniz de aynı yöntemler geçerlidir. Ancak içeride bir saksıda yetiştirecekseniz donma tehlikesi olmayacağından 1 ay(Mart ayı gibi) kadar önceden de dikebilirsiniz.

Gazanya Nasıl Işık İster?

Bol güneş ışığı sever. Güneş gören bir yere dikip unutabilirsiniz. Sıcağa karşı dayanıklıdır. Ancak geceleri serin hava istediği için denize bakan ve bol güneş alan yerler daha da ideal hale gelir.

Gazanya Nasıl Sulanır?

Sıcağa son derece dayanıklı olduğundan bahsetmiştik. Bu yüzden tekrar sulamadan önce toprağın tamamen kurumasını bekleyin. Sularken çiçekler yerine bitkinin altına su verin. Kavurucu sıcaklar haricinde haftada 1 veya 2 defa sulamanız yeterli olacaktır.

Mayıs ortasında açmakta olan gazanya çiçekleri
Mayıs ortasında açmakta olan gazanya çiçekleri

Gazanya Nasıl Çoğaltılır?

Yetiştirmek için en çok kullanılan metod tohumdur. Tohumları evin içerisinde ekip 2-3 hafta kadar karanlıkta çimlenmesini bekleyip daha sonradan bahçeye taşıyabilirsiniz. Bunun yanısıra yaz sonunda veya sonbahar başında gövdenin alt kısmından verilen çiçek açmamış genç sürgünleri budayıp dikmeniz de uygun bir yöntemdir.

Gazanya Nasıl Budanır?

Ölü ve solmuş eski çiçekler kesilebilir. Bunun yanısıra gövdesini ferah tutmak için gövdenin alt kısmıda budanabilir.

Böceklere ve Bitlere Karşı Nasıl Korunur?

Sanayi ilaçlarını kullanmanızı önermiyoruz. Bunun yerine daha önce iyibitki.com sayfalarında paylaştığımız evde hazırlayabileceğiniz organik sağlıklı yöntemleri kullanabilirsiniz.

Evet artık bu harika çiçeği yetiştirmek için gerekli donanıma sahibiz. Aletlerimizi alıp etrafımızı renklendirmek için doğru bahçeye gidelim.

Hepinize bol renkli evler ve bahçeler dileriz.

 

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın