Bitki Yetiştirme Teknikleri

Fırça Çiçeği Nasıl Bakılır, Nasıl Yetiştirilir?

Fırça çiçeği bakımı ye yetiştirmesi kolay bahar ve yaz aylarında açan bir çiçek
Fırça çiçeği bakımı ye yetiştirmesi kolay bahar ve yaz aylarında açan bir çiçek
Bahçede yetiştirebileceğiniz sıradışı ve güzel görünümlü bir çiçek mi arıyorsunuz? Fırça çiçeği tam aradığınız bitki olabilir. Boyu 1 metreye kadar uzayabilen, hemen herkesin ilgisini çekebilecek parlak, canlı renkleri, ikinci kez baktırabilecek kadar değişik yapısı ve kolay bakımı ile fırça çiçeği iyi bir alternatif. Gelin fırça çiçeği nasıl yetiştirilir bütün püf noktalarına beraber bakalım.

Bahçede yetiştirebileceğiniz sıradışı ve güzel görünümlü bir çiçek mi arıyorsunuz? Fırça çiçeği tam aradığınız bitki olabilir. Boyu 2 metreden de fazla uzayabilen, hemen herkesin ilgisini çekebilecek parlak, canlı renkleri, ikinci kez baktırabilecek kadar değişik yapısı ve kolay bakımı ile fırça çiçeği iyi bir alternatif. Gelin fırça çiçeği nasıl yetiştirilir bütün püf noktalarına beraber bakalım.

Fırça Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Fırça çiçeği bakımı ye yetiştirmesi kolay bahar ve yaz aylarında açan bir çiçek
Fırça çiçeği bakımı ve yetiştirmesi kolay bahar ve yaz aylarında açan bir çiçek

Fırça Çalısı Çiçeği Nasıl Toprak İster?

Fırça çiçeği, su çeken geçirgen toprağı sever. 2 parça saksı toprağı ve biraz küçük parçalı çakıl karıştırarak hazırlayacağınız toprak fırça çiçeği için uygundur. Bunlar yapıldığı takdirde her ortamda büyüyebilir. Arada bir bitki besini vermeniz yeterli olacaktır ama çok dayanıklı bir bitki olduğundan zorunlu değildir.

Fırça Çalısı Çiçeği Nasıl Saksı İster?

Eğer toprağa dikmek yerine saksıda yetiştirecekseniz 20 cm. çapında ve 15-20 cm. derinliğinde bir saksı uygundur. Ancak fırça çiçeği ancak saksısı kadar gelişebilir. Bu yüzden her yıl veya 2 senede bir saksısını biraz büyütmeniz tavsiye edilir.

Fırça çiçeği üzerindeki birçok tomurcuktan peşpeşe çiçek açarak güzel bir görüntü oluşturur.
Fırça çalısı çiçeği üzerindeki birçok tomurcuktan peşpeşe çiçek açarak güzel bir görüntü oluşturur.

Fırça Çalısı Çiçeği Nasıl Ekilir, Ne Zaman Ekilir?

Fırça çiçeği ister sürgünlerinden ister tohumdan olsun ilkbaharın ilk zamanlarında don zamanları geçtiği zamandan itibaren dikilebilir. Tohumlar toprağın üzerine serpin üzerine de 1-2 cm toprak atın. 3-4 gün içerisinde çimlenmeye başlayacaktır.

Fırça Çiçeği Nasıl Işık Sever?

Bol güneş ister. Gölge veya yarı gölge ortamlarda çok büyüyemez. 15 derecenin altında kaldığında bitki etkilenir. 20 derecenin üzerindeki ortamlarda ise büyümesi hızlanır.

Fırça Çalısı Çiçeği Nasıl Sulanır, Ne Kadar Su İster?

Çimlenme ve büyüme aşamasında iyice sulanmalıdır. Bu da ilkbahar ve sonbaharda haftada 2 kere sulanması anlamına gelir. Yazları ise daha az sulanmalıdır. Haftada 1 kere yeterli olacaktır. Sıcağa oldukça dayanıklı bir çiçektir. Sulama aralarında toprağın iyice kuruduğundan emin olun ve toprak ıslak veya nemli ise sulamayın. Kışları sulanmadan bırakılmalı ve bitkinin köklerinin ve gövdesinin dinlenmesine izin verilmesi gereklidir. Eğer su verip vermeme konusunda kararsız kaldıysanız vermemeyi seçin. Fazla nemli ortamlar ve fazla verilen su bitkiye zarar verecektir.

Fırça çiçeği dikildiği saksı kadar büyüyebilir.
Eğer saksıda yetiştiriyorsanız dikildiği saksı kadar büyüyebilir. İki senede bir saksısını büyütmenizde fayda var.

Fırça Çalısı Nasıl Budanır?

Eğer küçük bir ağaç olarak kalmasını istiyorsanız senede 1 defa ilk çiçeklendiği zaman gövde budanarak boyunu yarıya indirilir. Budama sırasında iyi kesen aletler kullanılmalıdır. Kötü kesilen dallar bitkinin ölmesine neden olabilir.

Eğer büyümesini istiyorsanız fazla budama istemeyen bir çiçektir. Yalnızca fazla sarkmış dallar ve üzerinde asalaklar ve zararlılar çıkmış dalları budamanız yeterlidir.

Fırça Çalısı Nasıl Çoğaltılır?

Hem yukarıda anlatıldığı gibi tohumdan hem de sürgünlerinden çoğaltılabilir. Yaprak uçlarından itibaren 7-10 cm. uzunluğundaki dalları alarak çoğaltmanız mümkündür.

Zararlılar ile Nasıl Mücadele Edilir?

Daha önce iyibitki.com sayfalarında paylaştığımız organik böcek ilaçları ile ilgili yazımızda bulabileceğiniz evinizde hazırlayabileceğiniz doğal ilaçlar ile bitkilerinizi asalaklardan koruyabilirsiniz.

Evet fırça çalısı yetiştirilmesi ve bakımı ile ilgili bilinmesi gereken bütün bilgileri öğrenmiş olduk. Oldukça güzel olmasına rağmen ülkemizde pek göremediğimiz bu çiçeği yetiştirerek hemen herkesin ilgisini bahçenize veya balkonunuza çekmeniz mümkün.

Hepinize renkli çiçek dolu bahçeler ve balkonlar dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın